reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Zmiana i ustanie alimentów > Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?

Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?

Pozew o uchylenie alimentów wnosimy w razie zmiany stosunków, ponieważ wówczas można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Ustalenie zmiany stosunków następuje przez porównanie stosunków obecnych z warunkami i okolicznościami uprzednio istniejącymi.

Zmiana stosunków może polegać na tym, że osoba uprawniona do alimentów uzyskuje już własne środki utrzymania, które mogą zaspokoić jej usprawiedliwione potrzeby, zmniejszeniu możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Żądanie obejmuje również zdarzenie, jak uzyskanie przez zobowiązanego prawomocnego wyroku zaprzeczającego jego ojcostwu.

Zobacz również: Do kiedy rodzice są zobowiązani do alimentacji

Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Pozew należy złożyć do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich. Właściwy do rozpoznania sprawy jest sąd w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania, gdy zaś pozwany nie ma miejsca zamieszkania to miejsce jego pobytu.

W pozwie należy zaznaczyć na rzecz jakiej osoby płacone są alimenty, jak również aktualną kwotę płaconych alimentów, sygnaturę akt oraz organ wydający orzeczenie.

Należy również dołączyć do akt sprawy prawomocny wyrok zasądzający alimenty. Dopuszczalne jest zabezpieczenie powództwa w przedmiocie zmniejszenia wysokości alimentów przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego, z tym, że wymaga to wysokiego stopnia uwiarygodnienia powództwa.

Legitymowanym do wniesienia powództwa i uchylenie obowiązku alimentacyjnego jest zobowiązany na mocy orzeczenia sądu lub umowy do uiszczania alimentów.

Zobacz również: Bezpłatny wzór pozwu o uchylenie alimentów

Pozew powinien zawierać określenie wartości przedmiotu sporu, czyli kwotę pieniężną stanowiącą sumę świadczeń alimentacyjnych należnych za dany rok.

Pozew musi zawierać przytoczenie uzasadniających go okoliczności faktycznych mających znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, a także wskazywać dowody na poparcie zgłoszonego żądania. Warto powołać świadków, którzy potwierdzą tą sytuację.

Opłata od pozwu jest stosunkowa i zależy od wartości przedmiotu sporu.

Sąd rozpatruje czy pogorszenie sytuacji osoby zobowiązanej nie nastąpiło z jej winy. 

Zobacz również serwis: Alimenty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozew o uchylenie alimentów musi zawierać przytoczenie uzasadniających go okoliczności faktycznych mających znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, a także wskazywać dowody na poparcie zgłoszonego żądania.
Pozew o uchylenie alimentów musi zawierać przytoczenie uzasadniających go okoliczności faktycznych mających znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, a także wskazywać dowody na poparcie zgłoszonego żądania.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Hanna Stachowiak

Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama