| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Atrakcyjne CV absolwenta

Atrakcyjne CV absolwenta

CV jest jednym z podstawowym narzędzi potrzebnych w całym procesie poszukiwania zatrudnienia. Jest to pierwszy dokument, który przedstawia kandydat do pracy przyszłemu pracodawcy. Dlatego tez tak ważne, aby był on stworzony w sposób profesjonalny, a przede wszystkim zachęcający do spotkania i wyjaśnienie pozostałych informacji, które nie zostały zawarte w CV.

Jeśli osoba posiada odpowiednie wykształcenie, bogate doświadczenie zawodowe oraz dodatkowe umiejętności potwierdzone dodatkowymi certyfikatami ze szkoleń czy kursów, wówczas napisanie CV staje się dość proste. Co jednak, jeśli taki dokument ma stworzyć osoba, która nie może się pochwalić takimi wysokimi kwalifikacjami? Tak jest przede wszystkim w grupie absolwentów szkół wyższych, którzy jeszcze na tym etapie swojej ścieżki zawodowej nie posiadają praktycznych umiejętności związanych ze swoim zawodem. Zatem z jaki sposób przedstawić się pracodawcy, aby miał on wizerunek osoby, w którą warto zainwestować i dać jej szansę na zdobycie tego doświadczenia?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę pracodawcy na swoje mocne strony. W przypadku absolwenta będzie to wiek, który pozwala wnioskować, że osoba ma dużo zapału do tego, aby wykorzystać swoją wiedzę teoretyczną w praktyce, jak również łatwość w szybkim uczeniu się i motywację, by podejmować różnego rodzaju wyzwania związane z pracą zawodową.

Dużym atutem jest również wykształcenie zgodne z pracą, o jaką kandydat aplikuje. Warto w swoim wykształceniu wypisać wszystkie informacje, które są zbieżne ze stanowiskiem lub zakresem obowiązków, jakie będzie należało wykonywać na danym stanowisku.

Jeśli kandydat pisał pracę magisterską z dziedziny związanej z przyszłą pracą lub docelowo z branżą, w której stara się o pracę, wówczas warto jest wpisać ten tytuł w swoim CV. 

Jeśli kandydat do pracy uczestniczył w dodatkowych kursach czy szkoleniach, warto te informacje umieścić w CV. Podczas nauki szkolnej czy akademickiej jest wiele możliwości uczestnictwa w warsztatach, szkoleniach czy seminariach. Jeśli nie są to formy kształcenia zupełnie bezpłatne, to ich koszt jest niewielki. Warto wykorzystać możliwości zdobycia uprawnień czy umiejętności, aby móc być bardziej atrakcyjnym kandydatem podczas poszukiwania zatrudnienia.

Zobacz: Młodzi i ich potencjał na rynku pracy

Chociaż doświadczenia zawodowego absolwenci zazwyczaj nie posiadają zbyt wiele, to należy wykorzystać do zaprezentowania się przyszłemu pracodawcy, tę aktywność, którą zdobyliśmy przez lata nauki. Dlatego tez warto uczestniczyć w praktykach zawodowych, które są organizowane przez szkoły i uczelnie.

Oprócz tych obowiązkowych, dobrze aby samodzielnie szukać pracodawców, którzy są chętni do tego, aby na kilka tygodni przyjąć praktykanta. Jest to możliwość obserwacji miejsca pracy, zakresu obowiązków, jakie na danym stanowisku są do wykonania, jak również skonfrontowania swoich wyobrażeń dotyczących branży z rzeczywistymi możliwościami rozwoju oraz ograniczeniami i trudnościami. 

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK