REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Młodzi i ich potencjał na rynku pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Osoba młoda posiada bardzo duży potencjał, który pracodawca z powodzeniem może wykorzystać w swojej firmie. To od kandydata do pracy zależy, czy zaprezentuje się tak, że pracodawca będzie widział taką potrzebę.

Nie tylko młodzi maja problem ze znalezieniem pracy

REKLAMA

Obecny rynek pracy jest dość trudny dla wielu osób. Oprócz zjawisk dużego bezrobocia, można zaobserwować różnorodność osób, które poszukują zatrudnienia długotrwale czyli ponad 12 miesięcy. Grupa bezrobotnych nie jest homogeniczna tzn. nie można wskazać konkretnych osób, które borykają się w brakiem pracy. Wśród nich są bezrobotni o niskim kwalifikacjach, lecz również z wykształceniem wyższym, osoby młode bez doświadczenia zawodowego, jak również dojrzali z wieloletnim stażem pracy, kobiety i mężczyźni itd. Dlatego też nie można jednoznacznie określić, że ograniczenia związane z doświadczeniem zawodowym czy wykształceniem są jedynymi wymiernymi barierami w poszukiwaniu pracy. Problem ten jest złożony i uzależniony od bardzo wielu czynników. Dlatego też warto się zastanowić, czy nie ma jeszcze innych przeszkód w zalezieniu pracy przez osoby młode, lecz bez doświadczenia zawodowego. Młodzi ludzie – po szkole ponadgimnazjalnej lub studiach często mówią o tym, że pracodawca nie chce w ogóle z nimi rozmawiać, ponieważ nie mają praktyki w danym zawodzie lub jest ona zbyt krótka. Jak zatem przedstawić się przełożonemu w taki sposób, aby ze swoich barier zrobić atuty?

Wiedza teoretyczna i doświadczenie życiowe

Możliwości jest bardzo wiele i w dużej mierze zależy to od kreatywności i elastyczności. Przede wszystkim nie należy się koncentrować na swoich ograniczeniach, a jedynie za zaletach. To fakt, że młoda osoba rzadko może pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, a wynika to z braku możliwości pracy w danym zawodzie, ponieważ nie uzyskała wcześniej uprawnień do wykonywania tych czynności. Warto tutaj zwrócić uwagę na wiedzę teoretyczną, którą kandydat do pracy posiada. Istotne są również zdolności i umiejętności, które osoba nabyła w związku ze swoim doświadczeniem życiowym. I tak można tu wymienić takie elementy jak: łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych, umiejętność konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, efektywne zarządzanie własnym czasem, zdolności organizacyjne, umiejętność radzenia sobie ze stresem, zdolność pracy w warunkach presji czasu, dostosowywanie się do nowej sytuacji, szybka adaptacja w nowym środowisku. Należy także pamiętać o swoim potencjale osobowościowym czyli cechach, które są bardzo istotne z punktu widzenia nawiązywania i utrzymywania pozytywnych relacji w miejscu pracy. Mogą to być: dokładność, rzetelność, punktualność, odpowiedzialność, sumienność, systematyczność, otwartość na nowe doświadczenia, aktywność, optymizm życiowy, elastyczność, kreatywność, zdolność podejmowania szybkich decyzji itp.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Języki obce i obsługa komputera

Istnieje również bardzo wiele cech, którymi mogą się pochwalić w większości osoby młode. To młode pokolenie zna języki obce i nie przychodzi im nauczenie się nowych z trudem. Są do tego przyzwyczajani od pierwszych lat edukacji szkolnej. Są również bardziej otwarci na naukę nowych rzeczy samodzielnie, poprzez szkolenia czy dodatkowe studia. Młodzi są bardziej elastyczni oraz kreatywni w rozwiązywaniu sytuacji trudnych, rzadziej działają według ustalonych schematów, są skłonni do eksperymentowania. Prawie każdy młody człowiek zna obsługę komputera i innych urządzeń biurowych nawet wówczas, kiedy nie jest to zgodne z jego kierunkiem wykształcenia. Nie boją się nauki nowych programów, a nowinki techniczne wdrażają w sposób naturalny i niewymuszony.

Bardzo ważną cechą jest to, że młody kandydat do pracy nie posiada jeszcze nawyków, które często są niekorzystne, a bardzo trudne do wyeliminowania.

Zainteresowania

Warto też wspominać podczas rozmów z pracodawcą o swoich zainteresowaniach. Wielokrotnie hobby wymaga pewnych umiejętności, które z powodzeniem można przełożyć na ścieżkę zawodową, np. projektowanie stron internetowych czy organizowanie ubogim dzieciom zabaw choinkowych itp. Może to być bardzo dobry punkt wyjścia do rozmowy. Człowiek, który poświęca swój wolny czas na jakąkolwiek aktywność, bardzo zyskuje w oczach innych. Może to być również wolontariat czyli wykonywanie pracy bez otrzymywania wynagrodzenia. Jest to możliwość nabrania praktyki zawodowej, ponieważ te same umiejętności należy wykorzystywać. Warto również wybierać takie miejsca, które mogą okazać się dobrą inwestycją w swój potencjał zawodowy.
Młodych ludzi cechuje duży optymizm życiowy oraz aktywność. Mają duży potencjał energetyczny, który dobrze wykorzystany może być naprawdę wielkim atutem.

Rozwiązaniem może być odbycie stażu

REKLAMA

Jeśli przez cały czas, mimo usilnych poszukiwań i odpowiedniego zaprezentowania się pracodawcy, osoby nadal nie mogą znaleźć zatrudnienia, wówczas najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest odbycie stażu. Jest to forma przełożenia teoretycznej wiedzy na język praktyczny. Staż można odbywać w każdym miejscu, w którym pracodawca wyrazi na to zgodę. Dlatego też najlepiej, gdy bezrobotny samodzielnie będzie szukał firmy, która mu to umożliwi. Powinno być to miejsce, gdzie w pełni będzie można nabyć praktycznych umiejętności dokładnie zgodnych z wykształceniem. Dlatego też nie warto korzystać ze stażu, tylko i wyłącznie po to, aby coś robić. Dobrze, aby to była duża, prestiżowa firma, gdyż daje nam to szansę w przyszłości, by zdobyć zatrudnienie po pracy w tak dobrym miejscu. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że zwolni się miejsce i będzie można aplikować do tej firmy na pracownika. W małych przedsiębiorstwach czy instytucjach taka możliwość jest znacznie trudniejsza. Staż może trwać od 3 do 12 miesięcy, dlatego też warto przez ten okres w największym stopniu wykorzystać tę sytuację. Dobrze nawiązać sieć kontaktów, które mogą być pomocne w poszukiwaniu zatrudnienia. Od relacji z pracodawcą również zależy czy będzie on przychylnie na nas patrzył przy okazji naboru nowych pracowników. Jeśli pokazaliśmy się z dobrej strony, wówczas jest również duża szansa na to, że możemy zostać poleceni jako kandydaci do pracy w innych miejscach. Można także postarać się o rekomendacje. Jeśli jest to prestiżowa firma, wówczas zdanie przełożonego naprawdę się liczy w innych przedsiębiorstwach tej samej branży.

Coraz więcej młodych osób wykorzystuje formę stażu jako nabycie doświadczenia zawodowego. Pracodawcy chętnie zgadzają się na stażystę, ponieważ oni nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów – wszystkie są pokryte z Powiatowego Urzędu Pracy odpowiedniego do miejsca zamieszkania, tam gdzie jest zarejestrowany bezrobotny. Dodatkowym atutem jest fakt, że staż można przerwać bez żadnych konsekwencji finansowych w przypadku podjęcia zatrudnienia. Może się bowiem okazać, że znajdziemy w tym czasie interesującą nas ofertę pracy. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby rozpocząć pracę.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec z obciążaniem dzieci kosztami pobytu krewnych w DPS. Rząd zapowiada zmianę przepisów

Tylko osoby pełnoletnie powinny być zobowiązane do ponoszenia opłat za pobyt bliskich w domach pomocy społecznej – zapowiedziała wiceministra rodziny Katarzyna Nowakowska. To odpowiedź na apel Rzeczniczki Praw Dziecka, która alarmowała, że dziś ciężar finansowy może spaść również na małoletnich.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w 2025 roku. Ile wynosi, kto może uzyskać i jakich formalności trzeba dopełnić. 3 konieczne warunki

Nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy urodzili się po 1948 roku, nie muszą czekać do 60. roku życia w przypadku kobiet ani do 65. roku życia w przypadku mężczyzn, aby otrzymać świadczenie z ZUS-u. Jeśli mają odpowiedni wiek, staż pracy i rozwiązali stosunek pracy, mogą na przykład skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Sąd: Z Konstytucji RP wynika, że babcia ma prawo do świadczenia 300 zł [Dobry Start]

Spór z ZUS wygrała babcia dziecka - opiekuje się nim od śmierci jego matki. Opieka nie była potwierdzona sądownie, tj. nie ustalono pieczy bieżącej czy zastępczej oraz nie ustalono babci prawnym opiekunem dziecka. Wiadomo również, że skarżąca wystąpiła z wnioskiem do Sądu celem umieszczenia dziecka w jej rodzinie zastępczej, lecz sąd do chwili obecnej nie wydał żadnych orzeczeń regulujących.

„Ozłocony” projekt ustawy o rynku kryptoaktywów. Po co Polsce surowsze przepisy niż wymaga UE?

Projekt ustawy o rynku kryptoaktywów trafił parę dni temu do Sejmu. Celem tego projektu powinno być uszczegółowienie i doprecyzowanie, w zakresie w jakim jest to konieczne, rozwiązań wprowadzanych unijnym rozporządzeniem MICA. To jednak zbyt mało ambitne zadanie dla Ministra Finansów, twórcy projektu, który postanowił pokryć przepisy unijne warstwą krajowego, "normatywnego złota". Zobaczmy, na ile przepisy projektu stały się przedmiotem tzw. gold-platingu i co z tego wynika w praktyce.

REKLAMA

Może czas, aby sąd mógł zmusić ZUS do odpuszczenia ścigania za niezapłacone składki? Jak jest rak, hospicjum, śmierć bliskich, utrata majątku?

Problemem udzielania przez ZUS ulg w postaci umorzenia zaległości w składkach jest to, że jest to decyzja całkowicie uznaniowa (po stronie ZUS). Osoba wnioskująca o taką ulgę może spełniać na 1000% zasady współżycia społecznego, które uzasadniają ulgę, a ZUS można tylko o nią prosić. I ZUS nie musi jej przyznać. Można stracić cały majątek w pożarze, być w stanie przedagonalnym w hospicjum, stracić rodzinę w wypadku samochodowym. A i tak ZUS może odmówić umorzenia zaległych składek w tym znaczeniu, że nie można ZUS zmusić do przyznania ulgi. Żaden sąd nie może wydać wyroku “Zmuszam ZUS do przyznania ulgi w kwocie 5000 zł w postaci umorzenia zaległych składek ZUS bo wnioskodawca choruje na raka w fazie przerzutów i zostało mu nie więcej niż 12 miesięcy życia “. Sąd może tylko wskazywać, że ZUS naruszył przepisy o umarzaniu zaległości bo nie zrobił tego, gdy sytuacja wnioskującego o ulgę, uzasadnia jej przyznanie.

Adwokat: TSUE potwierdzi uczciwość postanowień umów kredytowych odwołujących się do WIBOR

Postanowienia umów kredytowych odwołujące się do wskaźnika referencyjnego WIBOR w ogóle nie powinny stanowić przedmiotu badania pod kątem ewentualnej abuzywności – uważa adwokat Wojciech Wandzel. Jego zdaniem Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie C-471/24 potwierdzi uczciwość postanowień umownych odwołujących się do WIBOR.

Jest ustawa o osobach starszych (czyli 60 plus). Co to daje?

Mało osób ma świadomość, a szczególnie osób starszych, że polityka senioralna w naszym kraju jest do tego stopnia rozwinięta, że jest specjalna ustawa o osobach starszych. Ustawa choć krótka to dość istotna dla praw seniorów, którzy mają ukończony 60 rok życia, czyli są tzw. seniorami 60 plus. Ustawa jest też istotna z perspektywy obowiązków państwa względem seniorów. Co zatem daje to prawo?

ZUS: Po nowelizacji mundurowi będą dalej informować o swoich finansach. Zwykły emeryt albo rencista już nie

Warunkiem łączenia wcześniejszej emerytury albo renty z dochodami z pracy jest nieosiąganie zbyt wysokich limitów dochodów z pracy. Do tej pory co roku trzeba było o kwotach przychodów informować ZUS. W ramach deregulacji zniknie obowiązek zawiadamiania przez emeryta lub rencistę ZUS (jako organu rentowego) o wysokości osiąganego przychodu. Nie jest to już potrzebne bo ZUS sam sobie te informacje sprawdzi. Obowiązek informowania ZUS o przychodach dotyczy tylko dwóch przypadków - 1) mundurowi, którzy pobierają uposażenie oraz 2) osoby, które osiągają przychody za granicą.

REKLAMA

Energia wiatrowa w Polsce: jak daleko wiatraki od zabudowań? Co zrobi Prezydent Nawrocki?

Karol Nawrocki deklarował w kampanii wyborczej poparcie dla „rozsądnej transformacji energetycznej”. W praktyce jednak jego wypowiedzi sugerują sceptycyzm wobec polityki Zielonego Ładu oraz brak entuzjazmu dla dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii – w tym energetyki wiatrowej. Prezydent Elekt podkreśla wagę źródeł konwencjonalnych – mimo ich wysokich kosztów i negatywnego wpływu na klimat.

Bon leczniczy zamiast 13. i 14. emerytury: czy to koniec z dodatkowymi pieniędzmi? Nowy pomysł na wsparcie seniorów

Nie da się ukryć, że seniorzy przyzwyczaili się już do otrzymywania dodatkowego wsparcia finansowego w postaci 13. i 14. emerytury. Świadczenia te okazały się wręcz stałym elementem polityki senioralnej, w ramach szeroko rozbudowanej polityki społecznej w Polsce. Dla wielu seniorów rzeczywiście jest to realne wsparcie finansowe, które pomaga niekiedy związać koniec z końcem. Odebranie tych kilku tysięcy to byłby cios dla tych osób. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy, że jednorazowe dodatki nie rozwiązują systemowych problemów osób starszych – zwłaszcza w obszarze zdrowia. Czy zamiast gotówki lepszym rozwiązaniem byłby zatem bon leczniczy? Przyjrzyjmy się tej propozycji i ocenimy jej skutki.

REKLAMA