REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Młodzi i ich potencjał na rynku pracy

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Osoba młoda posiada bardzo duży potencjał, który pracodawca z powodzeniem może wykorzystać w swojej firmie. To od kandydata do pracy zależy, czy zaprezentuje się tak, że pracodawca będzie widział taką potrzebę.

Nie tylko młodzi maja problem ze znalezieniem pracy

REKLAMA

Obecny rynek pracy jest dość trudny dla wielu osób. Oprócz zjawisk dużego bezrobocia, można zaobserwować różnorodność osób, które poszukują zatrudnienia długotrwale czyli ponad 12 miesięcy. Grupa bezrobotnych nie jest homogeniczna tzn. nie można wskazać konkretnych osób, które borykają się w brakiem pracy. Wśród nich są bezrobotni o niskim kwalifikacjach, lecz również z wykształceniem wyższym, osoby młode bez doświadczenia zawodowego, jak również dojrzali z wieloletnim stażem pracy, kobiety i mężczyźni itd. Dlatego też nie można jednoznacznie określić, że ograniczenia związane z doświadczeniem zawodowym czy wykształceniem są jedynymi wymiernymi barierami w poszukiwaniu pracy. Problem ten jest złożony i uzależniony od bardzo wielu czynników. Dlatego też warto się zastanowić, czy nie ma jeszcze innych przeszkód w zalezieniu pracy przez osoby młode, lecz bez doświadczenia zawodowego. Młodzi ludzie – po szkole ponadgimnazjalnej lub studiach często mówią o tym, że pracodawca nie chce w ogóle z nimi rozmawiać, ponieważ nie mają praktyki w danym zawodzie lub jest ona zbyt krótka. Jak zatem przedstawić się przełożonemu w taki sposób, aby ze swoich barier zrobić atuty?

Wiedza teoretyczna i doświadczenie życiowe

Możliwości jest bardzo wiele i w dużej mierze zależy to od kreatywności i elastyczności. Przede wszystkim nie należy się koncentrować na swoich ograniczeniach, a jedynie za zaletach. To fakt, że młoda osoba rzadko może pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, a wynika to z braku możliwości pracy w danym zawodzie, ponieważ nie uzyskała wcześniej uprawnień do wykonywania tych czynności. Warto tutaj zwrócić uwagę na wiedzę teoretyczną, którą kandydat do pracy posiada. Istotne są również zdolności i umiejętności, które osoba nabyła w związku ze swoim doświadczeniem życiowym. I tak można tu wymienić takie elementy jak: łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych, umiejętność konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, efektywne zarządzanie własnym czasem, zdolności organizacyjne, umiejętność radzenia sobie ze stresem, zdolność pracy w warunkach presji czasu, dostosowywanie się do nowej sytuacji, szybka adaptacja w nowym środowisku. Należy także pamiętać o swoim potencjale osobowościowym czyli cechach, które są bardzo istotne z punktu widzenia nawiązywania i utrzymywania pozytywnych relacji w miejscu pracy. Mogą to być: dokładność, rzetelność, punktualność, odpowiedzialność, sumienność, systematyczność, otwartość na nowe doświadczenia, aktywność, optymizm życiowy, elastyczność, kreatywność, zdolność podejmowania szybkich decyzji itp.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Języki obce i obsługa komputera

Istnieje również bardzo wiele cech, którymi mogą się pochwalić w większości osoby młode. To młode pokolenie zna języki obce i nie przychodzi im nauczenie się nowych z trudem. Są do tego przyzwyczajani od pierwszych lat edukacji szkolnej. Są również bardziej otwarci na naukę nowych rzeczy samodzielnie, poprzez szkolenia czy dodatkowe studia. Młodzi są bardziej elastyczni oraz kreatywni w rozwiązywaniu sytuacji trudnych, rzadziej działają według ustalonych schematów, są skłonni do eksperymentowania. Prawie każdy młody człowiek zna obsługę komputera i innych urządzeń biurowych nawet wówczas, kiedy nie jest to zgodne z jego kierunkiem wykształcenia. Nie boją się nauki nowych programów, a nowinki techniczne wdrażają w sposób naturalny i niewymuszony.

Bardzo ważną cechą jest to, że młody kandydat do pracy nie posiada jeszcze nawyków, które często są niekorzystne, a bardzo trudne do wyeliminowania.

Zainteresowania

Warto też wspominać podczas rozmów z pracodawcą o swoich zainteresowaniach. Wielokrotnie hobby wymaga pewnych umiejętności, które z powodzeniem można przełożyć na ścieżkę zawodową, np. projektowanie stron internetowych czy organizowanie ubogim dzieciom zabaw choinkowych itp. Może to być bardzo dobry punkt wyjścia do rozmowy. Człowiek, który poświęca swój wolny czas na jakąkolwiek aktywność, bardzo zyskuje w oczach innych. Może to być również wolontariat czyli wykonywanie pracy bez otrzymywania wynagrodzenia. Jest to możliwość nabrania praktyki zawodowej, ponieważ te same umiejętności należy wykorzystywać. Warto również wybierać takie miejsca, które mogą okazać się dobrą inwestycją w swój potencjał zawodowy.
Młodych ludzi cechuje duży optymizm życiowy oraz aktywność. Mają duży potencjał energetyczny, który dobrze wykorzystany może być naprawdę wielkim atutem.

Rozwiązaniem może być odbycie stażu

REKLAMA

Jeśli przez cały czas, mimo usilnych poszukiwań i odpowiedniego zaprezentowania się pracodawcy, osoby nadal nie mogą znaleźć zatrudnienia, wówczas najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest odbycie stażu. Jest to forma przełożenia teoretycznej wiedzy na język praktyczny. Staż można odbywać w każdym miejscu, w którym pracodawca wyrazi na to zgodę. Dlatego też najlepiej, gdy bezrobotny samodzielnie będzie szukał firmy, która mu to umożliwi. Powinno być to miejsce, gdzie w pełni będzie można nabyć praktycznych umiejętności dokładnie zgodnych z wykształceniem. Dlatego też nie warto korzystać ze stażu, tylko i wyłącznie po to, aby coś robić. Dobrze, aby to była duża, prestiżowa firma, gdyż daje nam to szansę w przyszłości, by zdobyć zatrudnienie po pracy w tak dobrym miejscu. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że zwolni się miejsce i będzie można aplikować do tej firmy na pracownika. W małych przedsiębiorstwach czy instytucjach taka możliwość jest znacznie trudniejsza. Staż może trwać od 3 do 12 miesięcy, dlatego też warto przez ten okres w największym stopniu wykorzystać tę sytuację. Dobrze nawiązać sieć kontaktów, które mogą być pomocne w poszukiwaniu zatrudnienia. Od relacji z pracodawcą również zależy czy będzie on przychylnie na nas patrzył przy okazji naboru nowych pracowników. Jeśli pokazaliśmy się z dobrej strony, wówczas jest również duża szansa na to, że możemy zostać poleceni jako kandydaci do pracy w innych miejscach. Można także postarać się o rekomendacje. Jeśli jest to prestiżowa firma, wówczas zdanie przełożonego naprawdę się liczy w innych przedsiębiorstwach tej samej branży.

Coraz więcej młodych osób wykorzystuje formę stażu jako nabycie doświadczenia zawodowego. Pracodawcy chętnie zgadzają się na stażystę, ponieważ oni nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów – wszystkie są pokryte z Powiatowego Urzędu Pracy odpowiedniego do miejsca zamieszkania, tam gdzie jest zarejestrowany bezrobotny. Dodatkowym atutem jest fakt, że staż można przerwać bez żadnych konsekwencji finansowych w przypadku podjęcia zatrudnienia. Może się bowiem okazać, że znajdziemy w tym czasie interesującą nas ofertę pracy. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby rozpocząć pracę.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakaz handlu w niedziele. Nowelizacja ustawy w Dzienniku Ustaw

  Ustawa z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni została opublikowana w Dzienniku Ustaw. 

  Świadczenie wspierające: Kiedy osoba niepełnosprawna nie musi jechać do stolicy województwa na ocenę samodzielności? [ustalenie poziomu wsparcia]

  Co ma zrobić osoba niepełnosprawna, która spełnia warunki otrzymania świadczenia wspierającego od 1 stycznia 2024 r. (ma 87-100 punktów). Ale prawdopodobne 95 punktów wskazuje na prawdziwe kłopoty z dotarciem do wojewódzkiego zespołu orzekania ds niepełnosprawności (czyli wyjazd do stolicy województwa)?

  Nowelizacja ustawy dotyczącą handlu w niedziele podpisana

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dot. handlu w niedziele - poinformowała PAP minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu; z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

  Książeczki mieszkaniowe PKO: prawie milion Polaków nie wie lub nie potrafi z nich skorzystać. Co zrobić?

  Liczba niespełna 200 tysięcy kredytów hipotecznych, które według nowych szacunków rządu zaciągną Polacy na swoje pierwsze mieszkanie wykorzystując Bezpieczny Kredyt 2% blednie przy blisko milionie książeczek mieszkaniowych PKO, z których Polacy wciąż nie zrobili użytku.

  REKLAMA

  Więcej ekspertów obsługujących infolinię Rzecznika Finansowego. Jakie porady można uzyskać?

  "Z dniem 1 grudnia 2023 r. Rzecznik Finansowy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, zwiększył liczbę konsultantów udzielających telefonicznych porad prawnych dla klientów podmiotów rynku ubezpieczeniowo – emerytalnego" - czytamy w komunikacie rzecznika.

  Abonament RTV do likwidacji. "Budżet państwa powinien być podstawą finansowania mediów publicznych"

  czy abonament RTV powinien ulec likwidacji? "Abonament RTV jest nie do uratowania. Oczekiwania społeczne i praktyka ostatnich lat spowodowały, że ten abonament nie będzie czy nie powinien być podstawową formą finansowania mediów publicznych" - powiedział członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski.

  Wypadek na śliskim chodniku – czy należy się odszkodowanie?

  Wypadek na chodniku. Ostatnie zimy pokazały nam, że zwyczajne chodzenie po ulicy może być sportem ekstremalnym. Pojawiająca się znienacka gołoledź zamienia ulice, ścieżki, schody w lodowisko. Tzw. „szklanka”  jest szalenie niebezpieczna, na jezdniach zmniejsza przyczepność kół, a na chodnikach utrudnia pieszym przemieszczanie się. Wtedy o wypadek nietrudno. Gdy kończy się to na niegroźnym potłuczeniu, zazwyczaj nie robimy z tego wielkiej sprawy, bywa jednak, że następstwem upadku będzie złamanie czy inny poważny uszczerbek na zdrowiu. Kto wtedy za to odpowiada i czy należy nam się odszkodowanie?

  Dla kogo emerytury pomostowe? Co się zmienia od 2024 roku? Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

  Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które zmienią ustawę o emeryturach pomostowych. Przyszli emeryci nie będą musieli udowodniać rozpoczęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r., a wykonywanie takiej pracy mogli (będą mogli) zacząć po 31 grudnia 2008 r. Dzięki temu prawo do emerytury pomostowej będą nabywały kolejne roczniki. Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

  REKLAMA

  Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

  Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

  1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

  Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniej. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

  REKLAMA