| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > CV jako wizytówka naszej osoby

CV jako wizytówka naszej osoby

CV – z łacińskiego Curriculum Vitae – czyli życiorys zawodowy jest jednym z dokumentów, którego od kandydatów do pracy oczekuje pracodawca. Za jego pośrednictwem, można, a nawet trzeba zaprezentować się potencjalnemu szefowi w taki sposób, aby był zainteresowany naszą osobą, a w następstwie zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Treść CV powinna dotyczyć naszych danych osobowych, mających na celu możliwość skontaktowania się pracodawcy z nami. Jednak mają to być suche fakty związane z adresem pocztowy, numerem telefonu, adresem e-mailowym czy datą i miejscem urodzenia. Nie powinno się w tym miejscu tak osobistych informacji jak stan cywilny, stan rodzinny czy stan zdrowia. Te informacje nie powinny mieć żadnego wpływu na jakość wykonywania przez nas obowiązków zawodowych, dlatego nie umieszczamy ich w dokumencie.

Oczywiście niezwykle ważne jest z punktu widzenia wykładowcy nasze wykształcenie, dlatego też należy je umieścić, ale zawsze w kolejności achronologicznej, tzn. od ostatniej szkoły, do jakiej uczęszczaliśmy do tej, w której uczyliśmy najdawniej. Przy czym, jeśli posiadamy wykształcenie średnie, wyższe lub podyplomowe, wówczas nie wpisujemy już szkoły podstawowej, ponieważ w domyśle jest fakt, że ją ukończyliśmy, gdyż był to wymóg niezbędny do tego, aby kształcić się dalej. Aby dobrze przedstawić profil kształcenia należy tylko uwzględnić nazwę szkoły, miejscowość, w której się znajdowała oraz zawód czy kierunek studiów.

Zobacz również: Doświadczenie zawodowe niezgodne z wykształceniem

Analogicznie należy postąpić w przypadku doświadczenia zawodowego wypisując je achronologicznie, od tego miejsca pracy, które było ostatnio do pierwszego. W tej sytuacji również wpisujemy nazwę firmy, miejscowość oraz stanowisko, na którym pracowaliśmy. Takie achronologiczny porządek pomaga pracodawcy w szybszym zorientowaniu się jak przebiegała nasza kariera zawodowa czy wykształcenie. 

Warto również umieścić w CV inne kwalifikacje, które nabyliśmy poprzez uczestnictwo w szkoleniach czy kursach. Nie opisujemy umiejętności, jakie nabyliśmy w trakcie tych szkoleń, a jedynie uwzględniamy jego nazwę i datę. Jeśli opiszemy to w CV, to później nie będziemy mieli nic do dodania w kolejnych etapach rekrutacji.

Ważne, aby także uwzględnić dodatkowe informacje, gdzie możemy wpisać te wszystkie swoje umiejętności, kwalifikacje czy cechy charakteru, które nie mogą być w żaden sposób potwierdzone żadnym dokumentem. Np. jeśli znamy obsługę komputera, lecz nie uczestniczyliśmy w żadnych kursie bądź nasza edukacja nie była związana z informatyką, to właśnie jest odpowiednie miejsce, aby to zaznaczyć.

Można również tu uwzględnić umiejętność pracy indywidualnej czy zespołowej, łatwość nawiązywania i utrzymywania kontaktów interpersonalnych, dobrą organizację pracy, odpowiedzialność, rzetelność, otwartość na doszkalanie i udoskonalanie efektów swojej pracy, umiejętność zarządzania zespołem, znajomość języka na konkretnym poziomie w mowie i piśmie, zdolności negocjacyjne, odporność na sytuacje stresowe, umiejętność pracy pod presją czasu itp. Wszystkie te umiejętności można zdobyć na podstawie doświadczenia życiowego, dlatego też trudno o dokumenty, które mogłyby to potwierdzić.

Zobacz również: Hobby v CV

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK