| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Adopcja pełna

Adopcja pełna

Adopcja pełna jest najpowszechniejszą formą adopcji w Polsce. W jej wyniku pomiędzy przysposobionym a przysposabiającym powstaje taki sam stosunek, jaki występuje pomiędzy rodzicami i dziećmi.

Akt urodzenia

W związku z dokonaniem adopcji należy wprowadzić dodatkową wzmiankę w aktach stanu cywilnego. Sporządzenie nowego aktu urodzenia nie zawsze jest koniecznie, gdyż istnieją dwa rodzaje postępowania.
Jeden z nich nie przewiduje utworzenie nowego aktu urodzenia, zaś drugi wiąże się ze sporządzeniem nowego aktu urodzenia. Następuje to na postanowienie sądu opiekuńczego głównie w celu zatajenia naturalnego pochodzenia dziecka.
Inaczej została uregulowana kwestia adopcji przez małżonków, a inaczej przez osobę niepozostającą w związku małżeńskim.
Zgodnie z ustawą – Prawo o aktach stanu cywilnego – jeżeli adopcja została dokonana przez małżeństwo, wówczas w odpisie skróconym aktu urodzenia wymienia się przysposabiającego oraz jego małżonka jako rodziców dziecka.
Jeżeli przysposobienie zostało dokonane przez męża matki lub żonę ojca dziecka, w odpisie skróconym aktu urodzenia wymienia się przysposabiającego oraz jego małżonka jako rodziców.
Natomiast w sytuacji gdy adopcji dokonała osoba, która nie pozostaje w związku małżeńskim, wówczas przysposabiający widnieje w dokumentach jako rodzic dziecka.

Zobacz także: Czy małżonkowie mogą wspólnie przysposobić?

Nazwisko adoptowanego

Z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o przysposobieniu wydanego przez sąd, dziecko otrzymuje nazwisko przysposabiającego. Jeśli jednak adopcji dokonuje małżeństwo, wówczas adoptowany uzyskuje nazwisko, które noszą albo nosiły dzieci zrodzone z tego małżeństwa. Zmiana nazwiska następuje z mocy prawa.

W sytuacji, gdy osoba, która ma być adoptowana, zgłosi, że chce nosić nazwisko złożone z jego dotychczasowego nazwiska i nazwiska adoptującego – a ten ostatni wyrazi na to zgodę – wówczas sąd opiekuńczy wydając orzeczenie uwzględnia takie żądanie.

Dziedziczenie

Warunkiem powołania przysposobionego do dziedziczenia ustawowego po przysposabiającym, jak również przysposabiającego po przysposobionym, jest istnienie jest istnienie prawomocnego orzeczenia przysposobienia w chwili otwarcia spadku.

Skutki dziedziczenia w sytuacji przysposobienia pełnego należy określać na podstawie art. 931-933 k.c. Zgodnie z tym adoptowany dziedziczy po adoptującym i jego krewnych zgodnie z zasadami określonymi dla zstępnych adoptującego. Z tym, że w sytuacji śmierci adoptowanego przed dniem otwarcia spadku udział, który przypadał by adoptowanemu przypada na jego zstępnych na zasadach określonych dla dalszych zstępnych spadkodawcy lub dzieci i jego rodzeństwa.

W związku, iż przy adopcji pełnej ustają wszelkie prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa przysposobionego względem jego krewnych naturalnych, nie dziedziczy on po swoich wstępnych naturalnych i ich krewnych, a te osoby nie dziedziczą po nim.
W przypadku rozwiązania przysposobienia pełnego, mogą zostać zniesione skutki prawne w sferze dziedziczenia.

Zobacz także: Jak dziedziczy adoptowany?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Ustawa z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK