reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Adopcja 2012

Adopcja 2012

1 stycznia 2012 r. wchodzi w życie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Sprawdź co zmieni się w procedurze adopcyjnej i uprawnieniach rodziców adopcyjnych.

Obowiązkowe szkolenia dla kandydatów na rodziców adopcyjnych

Szkolenia prowadzone przez ośrodki adopcyjne będą płatne. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 150 % minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pamiętajmy, iż możliwe jest całościowe lub częściowe zwolnienie z opłaty za szkolenie, którego dokona ośrodek adopcyjny w uzasadnionych przypadkach.

Nie wszyscy kandydaci na rodziców adopcyjnych muszą przedstawić zaświadczenie o odbyciu szkolenia organizowanego przez ośrodek adopcyjny. W przypadku osób spokrewnionych lub spowinowaconych z małoletnim, a także tych, które w stosunku do małoletniego sprawują rodzinną pieczę zastępczą, odbycie szkolenia nie jest wymagane.

Zanim ośrodek adopcyjny skieruje kandydata na szkolenie, dokonuje jego wstępnej oceny, zawierającej:
- kwalifikacje osobiste kandydata (chodzi tu o warunki wymagane do adopcji przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy takie jak: pełna zdolność do czynności prawnych; kwalifikacje osobiste uzasadniające przekonanie, iż dana osoba będzie należycie wywiązywała się ze swoich obowiązków względem dziecka oraz odpowiednia różnica wieku między rodzicem adopcyjnym a dzieckiem)
- motywacje do podjęcia się wychowywania dziecka;
- wywiad adopcyjny.

Zobacz również serwis: Adopcja

Prowadzenie ośrodków adopcyjnych zostaje powierzone samorządom województwa jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej. Z tego powodu z początkiem 2012 r. część ośrodków adopcyjnych ulegnie likwidacji.

Urlop macierzyński dla rodziców adopcyjnych

Od 1 stycznia 2012 r. zmienia się wymiar dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, jaki przysługuje rodzicom adopcyjnym. Do 31 grudnia 2013 r. wynosi on:
1) do 4 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
2) do 6 tygodni - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Najniższy wymiar urlopu przysługującego pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia wyniesie 2 tygodnie.

Pracownikom korzystającym w dniu 1 stycznia 2012 r. z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje prawo do części dodatkowego urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem tego urlopu.

Zobacz również: Od 2012 r. dłuższy dodatkowy urlop macierzyński

Od dnia 1 stycznia 2014 r. wymiar omawianego urlopu będzie wynosił:
1) do 6 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
2) do 8 tygodni - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

W tym przypadku rodzice adopcyjni korzystający w dniu 1 stycznia 2014 r. z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego również mają prawo do części dodatkowego urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem dodatkowego urlopu.

Z początkiem 2012 r. urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego nie będzie przysługiwał rodzinie zastępczej zawodowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama