| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Ośrodki adopcyjno-opiekuńcze i ich zadania

Ośrodki adopcyjno-opiekuńcze i ich zadania

O powodzeniu przysposobienia decyduje prawidłowy dobór jego stron i właściwe przygotowanie rodziców adopcyjnych. Zadania te należą do ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.

Kwalifikacja dzieci

Ośrodek adopcyjno-opiekuńczy kwalifikuje do przysposobienia dzieci zgłoszone przez rodziców naturalnych bądź opiekunów prawnych, szpitale i inne zakłady opieki zdrowotnej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, ośrodki pomocy społecznej, sądy rodzinne, organizacje społeczne i kościelne oraz inne instytucje i osoby, mające informacje o takim dziecku. Najczęściej zgłoszenia dokonują domy dziecka, w których te dzieci przebywają. Pierwszym krokiem jest przygotowanie informacji o dziecku przez pracowników placówki i przesłanie ich do odpowiedniego ośrodka adopcyjno-opiekuńczego. Dokumentem, który przygotowuje dom dziecka jest tzw. Karta zgłoszenia dziecka.

Dziecko zgłoszone do ośrodka powinno posiadać teczkę personalną zawierającą wszystkie istotne informacje o dziecku, oraz o wszelkich działaniach podejmowanych przez środek adopcyjno-opiekuńczy. Jeżeli adopcja zostanie orzeczona, teczkę dziecka łączy się z teczką rodziny, która przysposobiła dane dziecko.

Dane dziecka zakwalifikowanego do przysposobienia są umieszczane w prowadzonym przez ośrodek banku danych o dzieciach oczekujących na przysposobienie.

Zobacz również: Kogo można adoptować?

Współpraca z Bankami danych

„Banki” współpracują z głównymi ośrodkami adopcyjno-opiekuńczymi w kraju. „Bank dzieci” ma on za zadanie gromadzenie i upowszechnianie informacji o dzieciach zakwalifikowanych do adopcji, którym nie można znaleźć odpowiedniej rodziny. Jeżeli jeden ośrodek nie może znaleźć rodziny istnieje nadzieja na znalezienie takiej rodziny w innych ośrodkach.

Kwalifikacja rodziców adopcyjnych-najważniejsze zadanie

Kwalifikowanie kandydatów na rodziców adopcyjnych, czy zastępczych prowadzone jest przez komisję kwalifikacyjną, w skład której wchodzą psycholodzy i pedagodzy ośrodka.

Do zadań komisji kwalifikacyjnej należy:
-weryfikacja wniosku ośrodka adopcyjno-opiekuńczego w zakresie kwalifikacji kandydatów na rodziców adopcyjnych,
-dobór najwłaściwszej dla dziecka formy opieki zastępczej,
-wydanie opinii dla sądu.

Po tzw. dobraniu stron pracownicy ośrodka przygotowują pełna dokumentacje wniosku dla sądu, sporządzają opinię o planowanej adopcji, oraz pismo przewodnie do sądu, jak również pomagają w sporządzeniu wniosku.

Opinia i wywiad

Pierwszy kontakt rodziny z dzieckiem odbywa się w placówce opiekuńczo-wychowawczej w obecności pracownika ośrodka i przedstawiciela placówki.

W tym czasie opiekun prawny prosi sąd o zgodę na zmianę miejsca dotychczasowego pobytu, wskazując na adres rodziców preadopcyjnych, a pracownicy ośrodka wysyłają odpowiednią opinię z wywiadem dotyczącą zainteresowanych przysposobieniem. Zgoda sądu daje możliwość zabrania dziecka z placówki.

Sąd rodzinnym przy wykonywaniu nadzoru nad przebiegiem styczności z dzieckiem może skorzystać z pomocy ośrodka adopcyjno-opiekuńczego.

Stała pomoc dla rodzin adopcyjnych

Warto pamiętać o tym, że ośrodki adopcyjno-opiekuńcze nie tylko oferują pomoc prawną w formie doradztwa, sporządzania pism i reprezentowania stron w sądzie, ale także organizują grupy wsparcia dla zawiązanych wcześniej rodzin adopcyjnych i zastępczych. Podczas takich spotkań omawiane są problemy i trudności, jakie rodziny napotykają oraz podejmowane są inicjatywy wzajemnej pomocy.

Zobacz: Baza ośrodków adopcyjno-opiekuńczych

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 05.09.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie zadania mają ośrodki adopcyjno-opiekuńcze?
Jakie zadania mają ośrodki adopcyjno-opiekuńcze?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz69.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »