| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Jak dziedziczy adoptowany?

Jak dziedziczy adoptowany?

W razie braku testamentu ustawa określa, kto dziedziczy po zmarłym. W świetle prawa po rodzicach dziedziczą nie tylko dzieci naturalne, ale także adoptowane. Zakres powołania do spadku po dalszych krewnych zależy od rodzaju dokonanej adopcji.

Żona przysposabia córkę swojego męża pochodzącą z poprzedniego związku . Matka dziecka zmarła, gdy dziecko miało pięć miesięcy. Sąd w orzeczeniu o przysposobieniu utrzymał prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa miedzy rodziną zmarłej matki a dzieckiem. Dlatego córka dziedziczy po: krewnych matki naturalnej np. po swej babci lub siostrze matki, ojcu i jego dotychczasowej rodzinie, oraz po nowym rodzicu i jego krewnych.

Zobacz również serwis: Adopcja

Przysposobienie niepełne

Adopcja niepełna jest znacznie rzadziej spotykana w praktyce. Dotyczy raczej dzieci starszych, które utrzymują kontakty ze swoją rodziną naturalną.

W sferze prawnej, powoduje tylko nawiązanie więzi z rodzicami adoptującymi, a jednocześnie nie powoduje zerwania pokrewieństwa z naturalnymi krewnymi - rodzicami i pozostałą rodziną.

Dziecko nie wchodzi całkowicie do nowej rodziny – nie powstają żadne więzy miedzy nim a krewnymi nowych rodziców. Potomkowie adoptowanego nawiązują więź także tylko z adoptującymi, nie są spokrewnieni z resztą rodziny.

Podobnie w sferze prawno - spadkowej:
1. Adoptowany dziedziczy po swoich rodzicach adopcyjnych na równi z ich naturalnymi dziećmi. To samo dotyczy jego potomków - są tak powołani do spadku jak zstępni dzieci naturalnych.

Małżeństwo przysposobiło dziecko. Adopcja miała charakter niepełny. Dotychczas małżeństwo posiadało trojkę dzieci. Jedno z małżonków umiera. Do spadku nabywają prawo wszystkie dzieci, także to adoptowane. Jeśli dziecko adoptowane zmarło przed śmiercią rodzica, ale zostawiło potomków, to ci potomkowie dziedziczą zamiast niego.

2. Adoptowany w drodze przysposobienia niepełnego nie dziedziczy natomiast po dzieciach swoich rodziców adoptujących („rodzeństwie”) po „dziadkach”, a ci nie dziedziczą po nim. To samo dotyczy zstępnych adoptowanego.

3. W razie śmierci adoptowanego do spadku ustawa powołuje rodziców adopcyjnych, naturalni są pozbawieni tego przywileju. I jest to jedyne wyłączenie powołania do spadku krewnych naturalnych.

Adoptowany dziedziczy bowiem po swoich wszystkich krewnych naturalnych, także rodzicach! Jest tym samy uprzywilejowany dziedzicz bowiem zarówno po rodzicach naturalnych jak i krewnych.

Wyżej przedstawione reguły dziedziczenia można zmieniać w testamencie, należy jednak pamiętać, że jednocześnie określają one prawo do zachowku.

Zobacz również serwis: Spadki

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W jaki sposób dziedziczy dziecko adoptowane?
W jaki sposób dziedziczy dziecko adoptowane?

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK