| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dla dzieci > Dziecko nie może być dyskryminowane

Dziecko nie może być dyskryminowane

Nawet, gdy nie jesteś w pełni zdrowy, masz prawo do normalnego życia. Przysługują Ci też specjalne przywileje (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 23).

Kasia, lat 11:

„Mój tata twierdzi, że ludzie nie rodzą się ani lepsi, ani gorsi – jako ludzie są równi. Jeśli tak, to ja pytam, dlaczego taką Hankę, która jest w klasie zaledwie miesiąc, wszyscy nauczyciele faworyzują? A takiego Tomka dyskryminują... Czy mają do tego prawo?”

Dominik:

Kasiu, nie wiem, o co chodzi z tą Hanką. Być może nauczyciele trochę ją wyróżniają, bo jest nowa i może jeszcze niezbyt dobrze się wśród Was czuje.

Wiem jednak na pewno, że nikogo nie można dyskryminować.

Lepszy uczeń czy gorszy, gdy coś zbroi, zasługuje na taką samą karę – podobnie jak bogaty i biedny, czarny i biały, chłopak i dziewczyna. W Konwencji o Prawach Dziecka napisano, że każdy jest równy wobec prawa.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Nie można również dyskryminować dzieci należących do mniejszości narodowych. Ukrainiec, Wietnamczyk czy Niemiec mają takie samo prawo uczenia się ojczystego języka, religii i własnej kultury jak polskie dzieci.

Ale niektórzy ludzie mają także pewne przywileje, na przykład dzieci chore czy niepełnosprawne. Uważam, że jest to słuszne, bo w ten sposób państwo próbuje wyrównywać szanse tym, którym trudniej jest żyć. To tak jakby młodszemu, słabszemu, ale bardzo dzielnemu bratu dać fory w wyścigu na setkę. Przecież robi się tak, prawda?

Żadna osoba niepełnosprawna nie powinna czuć się prześladowana czy obrażana. Traktujmy ją zwyczajnie, z uśmiechem i pomóżmy, gdy się do nas o to zwróci.

Fajnego masz tatę, Kasiu. Wie, co mówi.

Dzieci należące do mniejszości narodowych mają prawo uczenia się swojego ojczystego języka, religii i własnej kultury (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 30).

Nie ma gorszych ani lepszych dzieci – masz takie same prawa jak wszyscy (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 2).

Zobacz również: Dziecko ma prawo do opieki lekarskiej

Tekst pochodzi z Książeczki „Twoje prawa (Według Konwencji o Prawach Dziecka). Dominik odpowiada na listy” wydanej przez Polski Komitet Narodowy UNICEF i jest przedmiotem praw autorskich UNICEF.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niektórzy ludzie mają pewne przywileje, na przykład dzieci chore czy niepełnosprawne. W ten sposób państwo próbuje wyrównywać szanse tym, którym trudniej jest żyć.
Niektórzy ludzie mają pewne przywileje, na przykład dzieci chore czy niepełnosprawne. W ten sposób państwo próbuje wyrównywać szanse tym, którym trudniej jest żyć.

KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »