| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko w urzędzie > Zmiana nazwiska dziecka po zmianie nazwiska rodzica

Zmiana nazwiska dziecka po zmianie nazwiska rodzica

Nazwisko dziedziczymy po przodkach i często jest ono bogatym źródłem wiedzy o naszej rodzinie. Jaki wpływ ma zmiana nazwiska rodziców na nazwisko dziecko? Czy wymagana jest zgoda obojga rodziców na zmianę nazwiska dziecka?

Wpływ zmiany nazwiska rodziców na nazwisko dziecka reguluje art. 8 ustawy o zmianie imienia i nazwiska. Skutki jakie może wywrzeć zmiana nazwiska rodziców zależą od tego czy: zmiana nazwiska dotyczy obojga czy jednego z rodziców, dziecko ukończyło 13 lat, rodzice lub jedno z nich nie ma pełnej zdolność do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znane albo jest pozbawione władzy rodzicielskiej.

Zgodnie z regulacjami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dziecko aż do osiągnięcia pełnoletniości pozostaje pod władzą rodzicielską, a władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom.

Zmiana nazwiska przez oboje rodziców

Nie budzącą wątpliwości jest sytuacja, gdy zmiany nazwiska dokonują oboje z rodziców. Wtedy zmiana rozciąga się na małoletnie dzieci oraz na dzieci, które zrodzą się z tego małżeństwa. Taka zmiana dotyczy też małoletnich dzieci przysposobionych.

Zobacz również: Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska

Zmiana nazwiska przez jedno z rodziców

Bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy zmiany nazwiska dokonuje jedno z rodziców. Dla skuteczności rozciągnięcia takiej zmiany na nazwisko dziecko konieczna jest zgoda drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo jest pozbawiony władzy rodzicielskiej

Dodatkowym obostrzeniem rozciągnięcia zmiany nazwiska jednego z rodziców na dziecko, jest zgoda dziecka, gdy w chwili zmiany ukończyło ono trzynaście lat. Zarówno zgoda drugiego z rodziców, jak i dziecka – gdy są wymagane, powinny być wyrażone osobiście przed właściwym organem lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Osoby zamieszkałe za granicą mogą wyrazić zgodę za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej.

Brak zgody rodzica, na zmianę nazwiska dziecka

Trzecią z możliwych sytuacji, jest brak porozumienia między rodzicami dziecka, co do zmiany jego nazwiska. Każde z rodziców może zwrócić się wtedy do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska dziecka. 

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kulig-Moskwa

Katarzyna Kulig-Moskwa – Kierownik zespołu dydaktycznego zarządzania zasobami ludzkimi w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu, członek rady nadzorczej kompleksu sportowego, lider wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia HRBP. Doktor nauk ekonomicznych o specjalizacji zarządzanie. Od ponad 10 trener biznesu, wykładowca i promotor na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych. Jako trener biznesu zajmuje się szkoleniami i doradztwem dla kadry kierowniczej. W swojej pracy stosuje praktyczne podejście oraz wykorzystuje aktywne i kreatywne formy pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK