| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Rekrutacja i opłaty w przedszkolu - co warto wiedzieć

Rekrutacja i opłaty w przedszkolu - co warto wiedzieć

Gminy mają obowiązek przyjęcia do przedszkola dzieci odbywające obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne. Rodzice mogą ponosić opłaty za posiłki. Zapłacą też za pobyt dziecka w przedszkolu trwający dłużej niż pięć godzin.

Kolejka do przedszkola

W pierwszej kolejności przyjmowane są do przedszkola sześciolatki. Maja one bowiem obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. W dalszej kolejności do  zapisuje się dzieci matek lub ojców samotnie je wychowujących, a także dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych. Takie same szanse na przyjęcie do przedszkola ma dziecko niepełnosprawnych rodziców.

Dziecko może być przyjęte do przedszkola znajdującego się na terenie innej gminy niż ta, w której mieszka. Warunkiem jest jednak zgoda gminy miejsca zamieszkania dziecka na ponoszenie opłat za pobyt dziecka w innym przedszkolu.

Szczegółowe zasady rekrutacji określają statuty przedszkoli.

Opłaty w przedszkolu

Gminy nie mogą pobierać opłat za sam fakt uczęszczania dziecka do przedszkola. Rodzice nie płacą też za zajęcia realizowane zgodnie z podstawą programową np. za naukę poprawnego wysławiania się. Przedszkole może pobierać opłaty za posiłki oraz za dodatkowe zajęcia, na przykład za naukę języka angielskiego.

Nowelizacja ustawy oświatowej, obowiązująca od 1 września 2010 r. określa, że gminy mogą pobierać opłaty dopiero po piątej godzinie zajęć. Za pobyt dziecka w przedszkolu trwający pięć godzin rodzice nie powinni uiszczać opłat. W praktyce bogatsze gminy mogą całkowicie zrezygnować z dofinansowania ze strony rodziców.

Dotychczasowe uchwały rad gmin dotyczące opłat w przedszkolu pozostają ważne do 31 sierpnia 2011 r. Do tego czasu samorządy muszą podjąć nowe uchwały zgodne z tegorocznymi przepisami.

Zobacz również: Gdy dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty;

Rozporządzenie MENiS z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów;

Rozporządzenie MEN z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »