| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Gdy dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola

Gdy dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola

Gmina nie może odmówić przyjęcia do przedszkola pięcio- i sześciolatka. Jeżeli w przedszkolu zabraknie miejsca dla dziecka trzy- i czteroletniego, rodzice mogą odwoływać się od tej decyzji w trybie administracyjnym lub cywilnym.

Przedszkole – zadanie gminy

Prowadzenie przedszkoli jest zadaniem gminy. Od 2009 r. mają one obowiązek przyjmowania do przedszkoli dzieci w wieku 5 i 6 lat. Jest to związane z reformą, zgodnie z którą sześciolatek, który ma być przyjęty do szkoły, musi wcześniej odbyć przygotowanie przedszkolne.

W związku z brakiem miejsc dyrektorzy przedszkoli odmawiają przyjęcia do przedszkoli dzieci młodszych. Co zrobić w takiej sytuacji? Pozostaje odwołanie w trybie administracyjnym lub cywilnym. Można również ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów związanych na przykład z zatrudnieniem opiekunki.

Dla dzieci urodzonych w 2005 r. mogą być tworzone oddziały przedszkolne w szkołach.

Odwołanie od decyzji

Pierwszą rzeczą, jaką powinien zrobić rodzic, to wnieść do dyrektora szkoły pisemny wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola. Tylko bowiem pisemna decyzja może być podstawą do wniesienia odwołania. Na wydanie takiej decyzji dyrektor przedszkola ma 30 dni. Odwołanie następuje do organu wskazanego w decyzji jako odwoławczy.

Zapewnienie miejsc w przedszkolu jest ustawowym obowiązkiem gminy. Warto powoływać się na ten fakt, żądając umieszczenia dziecka w przedszkolu.

Procedura cywilna polega na wniesieniu powództwa o nakazanie przyjęcia dziecka do przedszkola. Jako zabezpieczenie sąd może nakazać umieszczenie dziecka w przedszkolu.

Zobacz również: Jakie opłaty ponoszą rodzice przedszkolaka?

Powództwo o zwrot kosztów

Sytuacja, gdy dziecko nie zostało przyjęte do szkoły może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów na przykład umieszczenia dziecka w przedszkolu prywatnym, czy wynajęcia niani. W takim przypadku do sądu można wnieść pozew przeciwko gminie o odszkodowanie.

W pierwszej kolejności do przedszkola przyjmowane są dzieci matek lub ojców samotnie je wychowujących, dzieci rodziców niepełnosprawnych, dzieci wychowujących się w rodzinach zastępczych. W dobrej sytuacji są również rodzice, którzy pracują lub studiują w systemie dziennym (obydwoje).

Zobacz również serwis: Edukacja

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »