reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Gdy dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola

Gdy dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola

Gmina nie może odmówić przyjęcia do przedszkola pięcio- i sześciolatka. Jeżeli w przedszkolu zabraknie miejsca dla dziecka trzy- i czteroletniego, rodzice mogą odwoływać się od tej decyzji w trybie administracyjnym lub cywilnym.

Przedszkole – zadanie gminy

Prowadzenie przedszkoli jest zadaniem gminy. Od 2009 r. mają one obowiązek przyjmowania do przedszkoli dzieci w wieku 5 i 6 lat. Jest to związane z reformą, zgodnie z którą sześciolatek, który ma być przyjęty do szkoły, musi wcześniej odbyć przygotowanie przedszkolne.

W związku z brakiem miejsc dyrektorzy przedszkoli odmawiają przyjęcia do przedszkoli dzieci młodszych. Co zrobić w takiej sytuacji? Pozostaje odwołanie w trybie administracyjnym lub cywilnym. Można również ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów związanych na przykład z zatrudnieniem opiekunki.

Dla dzieci urodzonych w 2005 r. mogą być tworzone oddziały przedszkolne w szkołach.

Odwołanie od decyzji

Pierwszą rzeczą, jaką powinien zrobić rodzic, to wnieść do dyrektora szkoły pisemny wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola. Tylko bowiem pisemna decyzja może być podstawą do wniesienia odwołania. Na wydanie takiej decyzji dyrektor przedszkola ma 30 dni. Odwołanie następuje do organu wskazanego w decyzji jako odwoławczy.

Zapewnienie miejsc w przedszkolu jest ustawowym obowiązkiem gminy. Warto powoływać się na ten fakt, żądając umieszczenia dziecka w przedszkolu.

Procedura cywilna polega na wniesieniu powództwa o nakazanie przyjęcia dziecka do przedszkola. Jako zabezpieczenie sąd może nakazać umieszczenie dziecka w przedszkolu.

Zobacz również: Jakie opłaty ponoszą rodzice przedszkolaka?

Powództwo o zwrot kosztów

Sytuacja, gdy dziecko nie zostało przyjęte do szkoły może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów na przykład umieszczenia dziecka w przedszkolu prywatnym, czy wynajęcia niani. W takim przypadku do sądu można wnieść pozew przeciwko gminie o odszkodowanie.

W pierwszej kolejności do przedszkola przyjmowane są dzieci matek lub ojców samotnie je wychowujących, dzieci rodziców niepełnosprawnych, dzieci wychowujących się w rodzinach zastępczych. W dobrej sytuacji są również rodzice, którzy pracują lub studiują w systemie dziennym (obydwoje).

Zobacz również serwis: Edukacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rodzice mogą odwołać się od decyzji, jeśli dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola.
Rodzice mogą odwołać się od decyzji, jeśli dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama