| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przemoc i molestowanie > Zagrożone przemocą dzieci będą zabierane rodzicom

Zagrożone przemocą dzieci będą zabierane rodzicom

W przypadku bezpośredniego zagrożenia dziecka przemocą w rodzinie pracownik socjalny będzie mógł je zabrać z rodzinnego domu i umieścić w rodzinie zastępczej lub placówce wychowawczej. Takie rygorystyczne rozwiązania przewiduje nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Konsultacja z lekarzem, pielęgniarką, ratownikiem medycznym, lub policjantem

Jeżeli pracownik socjalny po konsultacji z lekarzem, pielęgniarką, ratownikiem medycznym, lub policjantem stwierdzi, że życie lub zdrowie dziecka jest zagrożone to będzie on mógł zabrać je biologicznym rodzicom i umieścić w rodzinie zastępczej lub placówce wychowawczej. Osoba z którą pracownik socjalny konsultował swoja decyzję o zabraniu dziecka powinna podzielić jego opinię.

Obowiązek zawiadomienia sądu

Jednocześnie w przypadku zabrania dziecka jego dotychczasowym opiekunom pracownik socjalny będzie musiał powiadomić sąd o swojej decyzji w ciągu doby od zaistniałej sytuacji. Następnie o losie dziecka zdecyduje sąd w oparciu o zebrany materiał dowodowy. Dziecko zostanie w rodzinie zastępczej lub placówce wychowawczej, albo wróci do swoich dotychczasowych rodziców.

Dobro dziecka

Zasada dobra dziecka jest naczelną zasadą w prawie rodzinnym. Sąd decydując o losie dziecka kieruje się dobrem dziecka. Nowe przepisy mają zapewnić błyskawiczną reakcję państwa na sytuacje patologiczne w rodzinach. Odbieranie dzieci jest orężem w rękach pracowników socjalnych w walce z patologiami w rodzinie. Zbieranie dzieci będzie miało miejsce w sytuacjach skrajnych, kiedy nie pracownik socjalny uzna, że nie ma innego wyjścia na uchronienie młodego człowieka przed przemocą w rodzinie.
Warto wspomnieć, że już wkrótce dzieci odebrane opiekunom przez pracowników socjalnych będą trafiały do rodzinnych domów dziecka, gdyż obecnie państwo odchodzi od modelu sprawowania opieki przez domy dziecka na rzecz rodzinnych domów dziecka

Zadaj pytanie: Forum prawników

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia dziecka, będzie ono odbierane rodzicom.
W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia dziecka, będzie ono odbierane rodzicom.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Dragon

Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz inżynier informatyki. Wieloletni pracownik Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Organizował spotkania i konferencje z zakresu prawa administracyjnego i samorządu terytorialnego. Jest także autorem szeregu publikacji poruszających m.in. zagadnienia prawa samorządowego, oświatowego oraz ochrony danych osobowych. Współwłaściciel firmy doradczej Lex in Tenebris sp. z o.o. sp. k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »