| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Rodzina zastępcza > Czy rodzina zastępcza może uzyskać alimenty od biologicznych rodziców?

Czy rodzina zastępcza może uzyskać alimenty od biologicznych rodziców?

Rodzina zastępcza ma prawo zawrzeć z rodzicami biologicznymi umowę opłacenie alimentów. Może to być umowa prywatna albo notarialna.

Sprzeciw rodziców biologicznych

W przypadku, gdy rodzice biologiczni nie chcą dobrowolnie wywiązywać się z obowiązku alimentacyjnego, rodzice zastępczy mogą złożyć w imieniu dziecka pozew o alimenty. Rodzice zastępczy reprezentują dziecko w postępowaniu przed sądem.

Pozew składa się we właściwym sądzie rejonowym dla miejsca zamieszkania dziecka lub rodziców biologicznych. Wybór właściwego sądu należy do osoby, która składa pozew – w tym wypadku do rodziny zastępczej.

139,00 złKodeks rodzinny i opiekuńczy

Co musi się znaleźć w pozwie o alimenty?

• dane osoby domagającej się alimentów - dziecka i reprezentujących go rodziców zastępczych

• dane osoby, od której domagamy się alimentów

• wysokość żądanej kwoty wraz z uzasadnieniem - należy w tym miejscy wskazać jakie możliwości finansowe oraz majątkowe posiada pozwana przez nas osoba

• wysokość alimentów, których żądamy pomnożona przez 12 miesięcy

Jakie dokumenty muszą zostać dołączone do pozwu?

• odpisy pozwu stron biorących udział w postępowaniu

• odpisy postanowienia o ustanowieniu rodziny zastępczej

• dokumenty potwierdzające żądanie alimentów, czyli zaświadczenia dotyczące kosztów utrzymania i wychowania dziecka, a także zaświadczenia dotyczące wysokości zarobków oraz zadłużeń rodziców zastępczych

• należy również dołączyć opis stanu majątkowego rodziców biologicznych – jeżeli mamy o nim jakąś wiedzę.

Zobacz: Jakie są rodzaje rodzin zastępczych?

Pozew i rozprawa przed sądem

Pozew wraz z pozostałymi dokumentami składa się do sądu. Można go również przesłać pocztą. Sąd zawiadamia strony o terminie i miejscu rozprawy oraz doręcza pozwanemu odpis pozwu. Zobowiązuje go również do złożenia zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów.

Rodzic biologiczny ma prawo odpowiedzieć na pozew i ustosunkować się do niego, a także przedstawić dowody na potwierdzenie swojego stanowiska – często odmiennego od zawartego w pozwie. Odpis tego pisma jest doręczony rodzinie zastępczej.

Sąd wyznacza rozprawę, na którą wzywa rodziców biologicznych lub ich przedstawiciela oraz rodzinę zastępczą. W trakcie rozprawy możliwe jest zawarcie ugody, czyli porozumienia, które zostaje wpisane do protokołu.

Ugoda pomiędzy stronami ma takie samo znaczenie jak wyrok.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

avatar

2013-08-27 00:26 Zgłoś

Tu jednak nie chodzi o marne grosze od patologi ale o odpowiedzialność tych nierobów.Dzieci nie zabrano im bo mieli mało pieniędzy ale dlatego, że te dzieci ich nie obchodziły. Dziadkowie od strony męża są ludżmi jak widać odpowiedzialnymi i pewnie ta patologia by chciała żeby jeszcze im pomagać. Matko Małgorzaty wstyd Nie zgadzam się z tą wypowiedzią,ponieważ sama wychowywałam 3 dzieci i było mi bardzo ciężko. Więc pytam się,dlaczego państwo daje pieniądze rodzinom zastępczym,a nie pomaga rodzicom biologicznym tych dzieci? O wiele lepiej by się żyło moim dzieciom,gdybym taką pomoc od państwa otrzymała.Nie zaliczam się do rodziny patologicznej,ponieważ jestem wykształcona,a z powodu mojej choroby nie mogłam znaleźć nigdzie pracy,dlatego całą moją renta chorobową/bardzo niską/ przeznaczałam na życie dla dzieci,aby nie chodziły brudne i głodne.Jednak nie miałam pieniędzy na opłatę czynszu za mieszkanie,dlatego Spółdzielnia z powodu zadłużenia wniosła sprawę o eksmisję z lokalu i sąd przyznał mi lokal socjalny,którego do dnia dzisiejszego nie otrzymałam.Mimo to wykształciłam moje dzieci,ponieważ skończyły studia i obecnie założyły już swoje rodziny. Niestety nie mogłam i nie dałam im wyprawki takiej jakie dzieci otrzymują od państwa na usamodzielnienie się,dlatego jest im obecnie też ciężko mimo,że córka i zięć pracują. W przypadku wypowiedzi Pani Małgorzaty uważam,że nawet jeżeli rodzice zadecydowali oddać swoje dzieci do rodziny zastępczej takim postępowaniem dokonali wyboru ,aby dzieci miały właściwą opiekę,którą oni nie mogą im zapewnić.Ciekawa też jestem ile znalazło by się takich rodzin zastępczych,kiedy państwo przestałoby im płacić? W moim otoczeniu już spotkałam się z takim przypadkiem,gdzie rodzina zastępcza wzięła dziecko tylko po to,aby za te pieniądze dokonywać własnych opłat,odkładać pieniądze na książeczkę oszczędnościową itp mimo,że byli oni majętni i stać ich było utrzymać to dziecko z własnych pieniędzy. Pani wypowiada się w ten sposób o Pani Małgorzacie,ale proszę szczerze napisać,czy sama nie otrzymuje Pani takiej pomocy od państwa na to dziecko? Żaden też wstyd,że ludzie mają dzieci i nie mają ich za co wychować. Nawet jeżeli w tej rodzinie jedno z rodziców nadużywa alkoholu z tego też powodu nie powinno zabierać im tych dzieci,ponieważ jeżeli drugi rodzic otrzyma pomoc/wsparcie od państwa ich matka na pewno zadba o te dzieci i nie będzie wtedy musiała je oddawać.

avatar

2013-08-26 15:36 Zgłoś

Matka Małgorzaty opisuje typowo patologiczne zachowanie i babci i rodziców. Niech córka z zięciem robią sobie dzieci i na tym ich odpowiedzialność się kończy. Ja wychowuję dziecko w rodzinie zastępczej nie spokrewnione.W nosie mam alimenty od jego rodziców, niech sobie dalej piją może się zapiją. Tu jednak nie chodzi o marne grosze od patologi ale o odpowiedzialność tych nierobów.Dzieci nie zabrano im bo mieli mało pieniędzy ale dlatego, że te dzieci ich nie obchodziły. Dziadkowie od strony męża są ludżmi jak widać odpowiedzialnymi i pewnie ta patologia by chciała żeby jeszcze im pomagać. Matko Małgorzaty wstyd

avatar

2013-06-20 10:48 Zgłoś

Moje wnuki trafiły do rodziny zastępczej.Rodzicami zastępczymi są teściowie mojej córki.Są to osoby o bardzo dobrej sytuacji materialnej. Oczywiście pobierają wynagrodzenie dla rodzin zastępczych oraz ubiegają się o alimenty.Mój zięć albo nie pracuje, albo pracuje na umowę śmieciową. Córka zarabia bardzo mało. Z opóźnieniem reguluje opłaty za mieszkanie, ja Jej w tym pomagam. Jeśli musiałaby opłacać alimenty nie byłaby w stanie nawet po terminie płacić za mieszkanie oraz utrzymać się. Teraz po opłatach ma na miesiąc 500 zł ( 8 zł / dzień na osobę).Bez komentarza....

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP28
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem Infor.pl »