reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Rodzina zastępcza > Jakie są rodzaje rodzin zastępczych?

Jakie są rodzaje rodzin zastępczych?

Problematyka rodzin zastępczych została uregulowana w ustawie o pomocy społecznej. Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej jest środkiem ograniczenia władzy rodzicielskiej i jest jednym z najbardziej drastycznych zarządzeń, które zostały przewidziane jako forma ograniczenia tej władzy. Środek ten powinien być stosowany wówczas, gdy inne zarządzenia nie dały lub nie dadzą pożądanego efektu.

Obowiązek i prawo wykonywania bieżącej pieczy nad osobą dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej, jego wychowania i reprezentowania w tych sprawach, a w szczególności w dochodzeniu świadczeń alimentacyjnych, należą do rodziny zastępczej Pozostałe obowiązki i prawa wynikające z władzy rodzicielskiej należą do rodziców dziecka, chyba że sąd opiekuńczy postanowił inaczej.

Warunki dla kandydatów

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim, jeżeli osoby te spełniają następujące warunki: dają rękojmię należytego wykonywania zadań rodziny zastępczej; mają stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich; nie są lub nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, nie są ograniczeni we władzy rodzicielskiej ani też władza rodzicielska nie została im zawieszona; wywiązują się z obowiązku łożenia na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby, gdy ciąży na nich taki obowiązek z mocy prawa lub orzeczenia sądu; nie są chore na chorobę uniemożliwiającą właściwą opiekę nad dzieckiem, co zostało stwierdzone zaświadczeniem lekarskim; mają odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło utrzymania; uzyskały pozytywną opinię ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Przy doborze rodziny zastępczej dla dziecka uwzględnia się: osoby spokrewnione lub spowinowacone z dzieckiem, jeżeli dają gwarancję poprawy sytuacji dziecka; przygotowanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej; odpowiednią różnicę wieku między kandydatami do pełnienia funkcji rodziny zastępczej a dzieckiem; poziom rozwoju i sprawności dziecka oraz możliwości zaspokajania potrzeb dziecka; zasadę nierozłączania rodzeństwa i w miarę możliwości opinię wyrażoną przez dziecko.

Sąd zarządzając umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej powinien wskazać konkretną rodzinę, do której dziecko jest kierowane oraz określić jego miejsce zamieszkania. Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej z reguły następuje na czas nieoznaczony.

Zobacz również: Podział kompetencji pomiędzy rodzina zastępczą a rodzicami

Podział rodzin zastępczych

Rodziny zastępcze dzielą się na spokrewnione z dzieckiem; niespokrewnione z dzieckiem i zawodowe niespokrewnione z dzieckiem. Zawodowe niespokrewnione rodziny z dzieckiem dzielą się na rodziny: wielodzietne, specjalistyczne, o charakterze pogotowia rodzinnego.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rodziny zastępcze dzielą się na spokrewnione z dzieckiem; niespokrewnione z dzieckiem i zawodowe niespokrewnione z dzieckiem.
Rodziny zastępcze dzielą się na spokrewnione z dzieckiem; niespokrewnione z dzieckiem i zawodowe niespokrewnione z dzieckiem.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama