reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Postępowanie wykroczeniowe > Właściwość i skład sądu

Właściwość i skład sądu

Organem procesowym, który rozstrzyga sprawy o wykroczenia jest sąd. Sądami powszechnymi są sądy apelacyjne, okręgowe i rejonowe. W sprawach o wykroczenia w pierwszej instancji orzeka sąd rejonowy, zgodnie z obowiązującymi właściwościami: rzeczową, miejscową oraz funkcjonalną. Co do zasady sąd orzeka w składzie jednoosobowym.

Właściwość sądu

Możemy spotkać się z trzema zasadami, które dotyczą właściwości sądu. Są to właściwości:

  • rzeczowa;
  • miejscowa;
  • funkcjonalna.

Właściwość rzeczowa

Określa, jaki sąd właściwy jest do rozpoznawania spraw o wykroczenia. Zgodnie z kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia (k.p.w.) uprawnienia do rozpoznawania spraw o wykroczenia posiada sąd rejonowy lub wojskowy sąd garnizonowy.

Wojskowe sądy garnizonowe orzekają w sprawach o wykroczenia popełnione przez żołnierzy w czynnej służbie wojskowej, żołnierzy sił zbrojnych państw obcych przebywających na terytorium RP oraz członków ich personelu cywilnego, jeżeli mają związek z pełnieniem obowiązków służbowych, o ile ustawa lub umowa międzynarodowa nie stanowi inaczej.

Zobacz również: Właściwość sądu w sprawach karnych

Właściwość miejscowa

Określa, który sąd jest właściwy do rozpoznania sprawy ze względu na miejsce popełnienia wykroczenia. Właściwym sądem będzie ten, w którego okręgu doszło do popełnienia wykroczenia.

Miejscem popełnienia wykroczenia jest miejsce, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do jakiego był obowiązany albo, gdzie skutek nastąpił lub miał nastąpić. Dokładnie taki sam sposób określania miejsca popełnienia czynu zabronionego funkcjonuje w kodeksie karnym.

Istnieją jednak określone sytuacje, w których ustalenie właściwości miejscowej odbiega od ogólnie przyjętej zasady, dzieje się tak:

1) jeżeli wykroczenie popełniono na polskim statku wodny lub powietrznym, a właściwość sądu, w którego okręgu popełniono wykroczenie, nie może mieć zastosowania, wówczas te funkcje spełnia sąd macierzystego portu statku;
2) jeżeli wykroczenie popełniono w okręgu kilku sądów, właściwy jest ten sąd, w którego okręgu najpierw wszczęto postępowanie;
3) jeżeli nie można ustalić miejsca popełnienia wykroczenia, właściwy jest sąd, w którego okręgu:

  • ujawniono wykroczenie,
  • ujęto obwinionego;

4) jeżeli oskarżony przed popełnieniem wykroczenia stale mieszkał w danym miejscu lub czasowo przebywał, wtedy ustalenie właściwości miejscowej zależy od tego, gdzie najpierw wszczęto postępowanie;
5) jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej sądu według wskazanych kryteriów, wtedy sprawę rozpoznaje sąd właściwy dla dzielnicy Śródmieście gminy Warszawa-Centrum.

Podczas postępowania w sprawie o wykroczenie istnieje możliwość zmiany właściwości miejscowej sądu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama