| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Dla kogo emerytura z urzędu

Dla kogo emerytura z urzędu

Osobom pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy po ukończeniu 60 lat kobieta, a 65 lat mężczyzna Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emeryturę z urzędu. Aby otrzymać to świadczenie, nie muszą oni składać wniosku ani w żaden inny sposób o nie zabiegać. Emerytura taka przysługuje niezależnie od długości stażu ubezpieczeniowego.

  • z okresu kolejnych dziesięciu lat kalendarzowych, wybranych z 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym ustalono prawo do emerytury z urzędu, albo
  • z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych poprzedzających rok, w którym ustalono prawo do emerytury z urzędu.

Do obliczenia podstawy wymiaru i wysokości emerytury przyjmuje się wówczas kwotę bazową obowiązującą w dacie przyznania emerytury.

Ponowne obliczenie na wniosek

Przy obliczaniu emerytury z urzędu ZUS przyjmuje okresy składkowe i nieskładkowe, przebyte do dnia przyznania emerytury. Zainteresowany może złożyć dokumenty potwierdzające inne okresy niż uwzględnione przy ustalaniu wysokości emerytury z urzędu. Wtedy emerytura ta zostanie na wniosek świadczeniobiorcy ponownie przeliczona.

Dorabianie emeryta

Osoba, która zamiast dotychczasowej renty z tytułu niezdolności do pracy pobiera z urzędu emeryturę, może pobierać tę emeryturę bez względu na wysokość osiąganego przychodu z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. W przypadku emerytury z urzędu nie ma znaczenia, czy dotychczasowe zatrudnienie jest kontynuowane. Emeryci z urzędu mogą zarobić bez ograniczenia, nie mają bowiem ustalonych limitów dorabiania.

Ważne

Emerytura z urzędu zamiast dotychczas pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy przewidziana jest także dla osób urodzonych po 1948 roku. Warunkiem jej otrzymania jest osiągnięcie wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i podleganie ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK