Emerytura matczyna (mama 4+) 2020 - komu przysługuje, wysokość netto, wniosek
Aktualizacja: 10.03.2020
Emerytura matczyna przysługuje mamie, która urodziła i wychowała co najmniej 4 dzieci. Jaka jest wysokość netto świadczenia z programu mama 4+? Jak, gdzie i kiedy należy złożyć wniosek? »
Gdzie szukać dokumentów potwierdzających staż pracy do emerytury?
Aktualizacja: 14.11.2019
Zdarza się, iż dokumenty potwierdzające staż pracy do emerytury zostały zagubione lub nie istnieje już firma, w której pracownik był zatrudniony. Gdzie szukać dokumentów, potwierdzających staż pracy i wysokość wynagrodzenia przed 1999 rokiem? »
Korzyści dla obcokrajowców z ubezpieczenia w ZUS
Aktualizacja: 20.09.2018
W ZUS ubezpieczonych jest blisko 560 tys. obcokrajowców. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska podkreśla, że opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne przez cudzoziemców to przede wszystkim korzyści dla nich. »
Emerytura obywatelska w Polsce - czy zmiany są nieuniknione?
Aktualizacja: 30.05.2018
Jakie są szanse na wprowadzenie emerytury obywatelskiej w Polsce? Ile wyniosłaby nowa emerytura? O czekających nas zmianach mówi Andrzej Sadowski, założyciel i prezydent Centrum im. Adama Smitha, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. »
Aktualizacja: 19.02.2014
Emerytura częściowa została wprowadzona do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych w 2013 roku jako rekompensata dla osób, które muszą pracować dłużej. Przyznawanie emerytury częściowej rozpocznie się w kwietniu 2014 roku. Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o to świadczenie? »
Wybór między emeryturą a rentą po zmarłym małżonku
Aktualizacja: 08.10.2013
Wybór między emeryturą a rentą po zmarłym małżonku ciąży na drugim małżonku w przypadku zbiegu prawa do własnej emerytury i renty po zmarłym, przy czym wysokość renty rodzinnej wynosi 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu małżonkowi. »
Emerytura częściowa - kto może z niej skorzystać?
Aktualizacja: 02.01.2013
Od 1 stycznia 2013 roku możliwe jest uzyskanie emerytury częściowej. Jakie warunki należy spełnić, żeby móc skorzystać z emerytury częściowej? »
Wydłużony wiek emerytalny a ochrona stosunku pracy
Aktualizacja: 31.10.2012
Wydłużenie wieku emerytalnego wprowadziło niepewność co do ochrony przed zwolnieniem pracowników będących w wieku przedemerytalnym. W jaki sposób wydłużenie wieku emerytalnego wpłynęło na moment rozpoczęcia ochrony przed zwolnieniem? »
Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej?
Aktualizacja: 29.11.2018
Pracownik, który przechodzi na emeryturę jest uprawniony do odprawy emerytalnej. Odprawa ta jest jednorazowa, a jej wysokość uzależniona jest od rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika. »
Aktualizacja: 29.02.2012
Emerytura firmowa jest świadczeniem wypłacanym w ramach pracowniczych programów emerytalnych. Zapewnia ona dodatkowe finansowe zabezpieczenie emeryta. Mogą z niej skorzystać tylko te osoby, które przystąpiły do PPE. »
Zgłoszenie wniosku o emeryturę powszechną
Aktualizacja: 26.01.2012
Wniosek o emeryturę powszechną należy zgłosić w organie rentowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Za wniosek uważa się zgłoszone na piśmie lub ustnie do protokołu żądanie przyznania świadczenia »
Kiedy następuje wstrzymanie wypłaty emerytury?
Aktualizacja: 08.12.2011
Wstrzymanie wypłaty emerytury może mieć różne przyczyny. Przykładowo emeryt nie otrzyma świadczenia jeśli okaże się, że prawo do niego nie istniało, a także wtedy gdy nie może być ono doręczone z przyczyn niezależnych od organu, np. emeryt podał błędny nr konta bankowego. »
Jak zgłosić wniosek o emeryturę przez osobę uprawnioną do renty z tytułu niezdolności do pracy
Aktualizacja: 31.10.2011
Rencista uprawniony do renty z tytułu niezdolności może przed osiągnięciem wieku emerytalnego zgłosić wniosek przyznanie emerytury wcześniejszej. Może to także uczynić w związku z ukończeniem wieku emerytalnego. »
Jak zgłosić wniosek o emeryturę powszechną bez względu na staż ubezpieczeniowy
Aktualizacja: 31.10.2011
Emerytura powszechna przysługuje osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny i posiadają określoną liczbę lat okresów składkowych i nieskładkowych. W określonych przypadkach prawo przewiduje emeryturę powszechną bez względu na długość udowodnionego okresu ubezpieczenia. Jak złożyć wniosek o taką emeryturę. »
Emerytura powszechna niezależna od długości okresów składkowych i nieskładkowych
Aktualizacja: 31.10.2011
Prawo do emerytury powszechnej bez względu na liczbę lat okresów składkowych i nieskładkowych uzyskają osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku. Prawo przysługuje po uzyskaniu powszechnego wieku emerytalnego. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie