| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Emerytura a praca kobiety na kolei

Emerytura a praca kobiety na kolei

W tym roku skończyłam 54 lata życia. Prace rozpoczęłam w 1975 a od 1982 r. pracuje na PKP. Mam wymagane 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Kiedy będę mogła przejść na emeryturę? Lat nie składkowych mam tylko 2, był to urlop wychowawczy bezpłatny.

Kobieta, która tak jak Pani urodziła się po dniu 31 grudnia 1948 r., może przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia na kolei, jeżeli na dzień 1 stycznia 1999 r. posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia na kolei, łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczanymi do okresów zatrudnienia na kolei.

Emerytura przysługuje pod warunkiem rozwiązania stosunku pracy oraz nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

Wiek emerytalny dla kobiety z tytułu zatrudnienia na kolei - wynosi 55 lat.

Z przekazanych informacji wynika, że na dzień 1 stycznia 1999r. legitymuje się Pani wymaganym co najmniej 20-letnim okresem składkowym i nieskładkowym. Pracując od 1982 r. w PKP należy przyjąć, że na ten dzień spełniony został również warunek posiadania co najmniej 15-letniego okresu zatrudnienia na kolei – co oznacza, że będzie Pani mogła w związku z ukończeniem w 2010 roku wieku 55 lat - ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury.

Podstawa prawna: Art.184 w związku z art. 40 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Nowicki & Ziemczyk Adwokaci i Radcowie prawni Sp. P.

Specjaliści od prawa pracy, prawa nieruchomości i prawa korporacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »