| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Kiedy przejść na wcześniejszą emeryturę

Kiedy przejść na wcześniejszą emeryturę

W dniu 28 stycznia skończyłam 55 lat, na kolei pracuję od 1 sierpnia 1974 r. ( 35 lat) na stanowisku nierobotniczym (w biurze) w tym samym zakładzie pracy. Kiedy będę mogła przejść na emeryturę?

Przepis art. 184 ustawy emerytalnej stanowi, że osobom urodzonym po dniu 31.12.1948r, które w dniu wejścia w życie ustawy tj. w dniu 1.01.1999r. posiadają wymagany na prawo do emerytury staż pracy wynoszący dla kobiet 20 lat, w tym co najmniej 15-letni okres zatrudnienia na kolei, łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczalnymi do okresów zatrudnienia na kolei – przysługuje prawo do emerytury po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego Powołany przepis adresowany jest do tych osób, które tak jak pani do dnia 31 grudnia 2008 r. nie spełnią warunku ukończenia obniżonego wieku emerytalnego, który dla kobiet z tytułu zatrudnienia na kolei - wynosi 55 lat.

Emerytura na podstawie tego przepisu przysługuje pod warunkiem nie przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego oraz rozwiązania stosunku pracy w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem.

Z przekazanych informacji wynika, że na dzień 1.01.1999r. legitymuje się pani wymaganym co najmniej 20-letnim okresem składkowym i nieskładkowym - jeżeli w tym posiada pani również co najmniej 15-letni okres pracy na kolei w rozumieniu przepisów ustawy emerytalnej - wówczas po osiągnięciu 55 lat w 2009 r. , będzie pani mógł wnioskować o przyznanie wcześniejszej emerytury.

Dodaję, że za okresy zatrudnienia na kolei – zgodnie z art. 43 ustawy emerytalnej -uważa się okresy pozostawania w stosunku pracy w kolejowych jednostkach organizacyjnych, w czasie których pracownik pobierał wynagrodzenie lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego: chorobowy, macierzyński lub opiekuńczy. Okresy równorzędne z okresami zatrudnienia na kolei wymienia art. 44 ustawy, a okresy zaliczalne do okresów zatrudnienia na kolei – art. 45 ustawy.

Podstawa prawna: Art. 184 w związku z art. 40-45 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »