| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Niepełnosprawne dziecko a emerytura

Niepełnosprawne dziecko a emerytura

Jestem matką 7-letniego syna, który jest dzieckiem niepełnosprawnym. Mam 37 lat i 18 lat pracy. Kiedy i czy mam możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę? 

Niestety, z przekazanych informacji wynika, że w Pani przypadku nie istnieje możliwość przyznania wcześniejszej emerytury. Z dniem 1 stycznia 1999 r. straciło bowiem moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15.05.1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki - na podstawie którego były przyznawane emerytury bez względu na wiek z tytułu opieki nad dzieckiem specjalnej troski.

Zgodnie jednak z przepisami z art. 186 ust. 3 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz z uwzględnieniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4.01.2000r. wcześniejsza emerytura z tytułu opieki nad dzieckiem specjalnej troski określona w przepisach wyżej wymienionego rozporządzenia - może być przyznana wyłącznie tym osobom, które do dnia 31 grudnia 1998 r. spełniły wszystkie warunki wymagane do nabycia prawa do tej emerytury, czyli:

  • udowodniły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz opiekowały się i opiekują się nadal dzieckiem, które zostało zaliczone do osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji bez względu na przyczynę chorobową lub zostało zaliczone do całkowicie niezdolnych do pracy z powodu stanów chorobowych wymienionych w § 3 wyżej wymienionego rozporządzenia,
  • ostatnim ubezpieczeniem wnioskodawcy przed 1.01.1999r. było ubezpieczenie z tytułu pozostawania w stosunku pracy w myśl Kodeksu pracy,
  • nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego

Zatem, na dzień dzisiejszy wcześniejsza emerytura z tytułu opieki nad dzieckiem specjalnej troski może być przyznana matce dziecka, tylko po spełnieniu przez nią wymienionych warunków. Niestety obecnie brak jest jakichkolwiek informacji, na temat przywrócenia przez rząd przepisów umożliwiających przyznawanie takich emerytur.

Podstawa prawna: Art. 186 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

FPA Group

Outsourcing księgowości, kadr i płac oraz usługi prawne i konsultingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »