| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku

Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku

Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku mogą być wynikiem przyjęcia przez Radę Ministrów projektu ustawy o cudzoziemcach, przedłożonego przez ministra spraw wewnętrznych.

Projekt ustawy wprowadza przepisy, które ułatwiają cudzoziemcom legalizację pobytu w Polsce oraz zapobiegają sytuacjom delegalizowania ich pobytu. Rząd proponuje zmiany w zakresie zezwoleń pobytowych, upraszczając ich nazwy z „zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony” na „zezwolenie na pobyt czasowy” oraz z „zezwolenia na osiedlenie się” na „zezwolenie na pobyt stały”. Niezwykle istotną kwestią wydaje się być przyśpieszenie procedury udzielania wszystkich zezwoleń pobytowych. Projekt wydłuża maksymalny okres, na który udzielane będzie zezwolenie na pobyt czasowy z 2 do 3 lat. W związku z tym, że cudzoziemiec będzie mógł złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy w dowolnym momencie podczas swojego legalnego pobytu, wykluczona będzie delegalizacja pobytów cudzoziemców w Polsce. Projekt zakłada skrócenie czasu oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy. Termin oczekiwania bowiem na przekazanie przez uprawniony organ informacji niezbędnej do wydania zezwolenia na pobyt cudzoziemca, dotyczącej tego, czy nie stanowi on zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, będzie wynosił 21 dni.

Zobacz także: Pozwolenie na pracę cudzoziemcom

147,00 złInstrukcja egzekucyjna dla urzędów gmin i miast oraz biur związków międzygminnych

Innymi istotnymi zmianami w zakresie pobytu czasowego jest sposób w jaki cudzoziemiec będzie mógł składać wniosek o wspomniany pobyt. Otóż projekt rezygnuje z możliwości składania wniosku o pobyt czasowy za pośrednictwem konsula. Wniosek taki będzie mógł być złożony wyłącznie osobiście, co jest wynikiem wprowadzenia konieczności pobrania odcisków linii papilarnych cudzoziemcowi, które to będą zamieszczone na karcie pobytu.

Regulacja ułatwia w znacznym stopniu procedurę uzyskania zezwolenia o pracę, dając możliwość ubiegania się o zezwolenie na pobyt oraz zezwolenie uprawniające do pracy, w ramach jednej procedury. Ma to usprawnić i skrócić procedurę legalizacji pobytu cudzoziemców rozpoczynających pracę w Polsce.

Polecamy również: Cudzoziemcy z wyższymi kwalifikacjami nie muszą mieć zezwolenia na pracę

Zmiany dotyczą również cudzoziemców, którzy starają się o zezwolenie na pobyt czasowy, planujących prowadzić na terenie Polski działalność gospodarczą. Cudzoziemiec bowiem, przebywający w Polsce w związku z prowadzona działalnością gospodarczą, będzie miał możliwość ubiegania się, w ramach jednej procedury, o zezwolenie uprawniające go zarówno do wykonywania pracy w utworzonej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej, jak i pobytu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Studenci cudzoziemcy

Cudzoziemcy, będący studentami polskich uczelni, będą mogli otrzymać zezwolenie na pobyt na okres 15 miesięcy, zaś cudzoziemcy kontynuujący studia na kolejnym roku na okres 2 lat, a nie jak dotychczas – okres jednego roku.

Nowe procedury dotyczące wydalania cudzoziemców

Funkcjonująca obecnie decyzję w kwestii wydaleń, zastąpi decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Wydanie tej decyzji będzie leżało w kompetencji komendanta oddziału Straży Granicznej lub komendanta placówki Straży Granicznej, zaś odwołania od tejże decyzji, będą rozpatrywane przez szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. W przymusowym wykonaniu decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, udział będą mogły brać organizacje pozarządowe, zajmujące się udzielaniem pomocy cudzoziemcom.

avatar

2014-04-16 14:28 Zgłoś

Ja jako cudzoziemiec z armeni bardzo chce zeby mi pomogli otrzimac stali pobyt w polsce ,poniewaz tu urudzilam 2ka dzieci syn ma 17 lat corka 12, i my mieszkami juz 18 lat w polsce, ale nie dostalam stalego pobytu, dzieci uczom sie w polskich szkolach i powiem ze bardzo dobrze uczom sie,no nasza wojewudswo nie udzelila nam pobytu stalej, tak samo prezes otmuwil nam pobytu, i sand tez otmuwil, teraz nie wiemi co zrobyc zeby nam dali pobytu, bo dzieci moje znaja tilko jezyk polski, co mami robic pomuszcie nam,maz pracuje ale niewiemi co bedzie znamiza bledi przepraszam

avatar

2014-04-16 14:26 Zgłoś

Ja jako cudzoziemiec z armeni bardzo chce zeby mi pomogli otrzimac stali pobyt w polsce ,poniewaz tu urudzilam 2ka dzieci syn ma 17 lat corka 12, i my mieszkami juz 18 lat w polsce, ale nie dostalam stalego pobytu, dzieci uczom sie w polskich szkolach i powiem ze bardzo dobrze uczom sie,no nasza wojewudswo nie udzelila nam pobytu stalej, tak samo prezes otmuwil nam pobytu, i sand tez otmuwil, teraz nie wiemi co zrobyc zeby nam dali pobytu, bo dzieci moje znaja tilko jezyk polski, co mami robic pomuszcie nam,maz pracuje ale niewiemi co bedzie znami

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem Infor.pl »