| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Obowiązek meldunkowy tylko do końca 2015 roku

Obowiązek meldunkowy tylko do końca 2015 roku

Zgodnie z ustawą z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. 2010 nr 217 poz. 1427 z późn. zm.) obowiązek meldunkowy będzie na nas ciążył tylko do końca 2015 roku. Kategoria „miejsca zameldowania” zastąpiona zostanie „miejscem zamieszkania”.

Obowiązek meldunkowy polega na zameldowaniu się/ wymeldowaniu z miejsca pobytu stałego lub czasowego, zgłoszeniu wyjazdu/ powrotu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej z zamiarem stałego pobytu, jak i bez takiego zamiaru, ale na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Ciąży zarówno na obywatelach RP jak i na cudzoziemcach. Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego wyrażonym w wyroku z dnia 27 maja 2002 roku (sygn. akt K 20/01) zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu.

Powyższej powinności dopełnić należy w ciągu 30 dni od dnia przybycia do miejsca pobytu stałego.

Można mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego.

Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD

Procedura meldunkowa

Zameldowania, zarówno na pobyt stały jak i czasowy, dokonuje się w organie gminy właściwym ze względu na położenie nieruchomości, w której obywatel zamieszkuje. W przypadku pobytu do trzech miesięcy można zameldować się ustnie. W pozostałych przypadkach właściwą formą jest pisemny formularz.

POBIERZ: Formularz zameldowania na pobyt stały

Organ dokonujący zameldowania, czy to z urzędu, czy na wniosek wydaje potwierdzające zaświadczenie.

Pobyt stały i pobyt czasowy

Przez pojęcie pobytu stałego rozumiane jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.

Pobyt czasowy to natomiast posiadanie stałego miejsca zamieszkania i jednoczesne przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem. Oznacza to, że można posiadać jednocześnie zarówno miejsce pobytu stałego jak i czasowego.

Zobacz również: Koniec z obowiązkiem meldunkowym od 2016 roku

Zameldowanie z urzędu

Z urzędu dokonuje się zameldowania dzieci obywateli polskich, urodzonych w kraju. Leży to w gestii kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządza akt urodzenia dziecka.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Zniesienie obowiązku meldunkowego

Wskazana powyżej procedura meldunkowa znajduje zastosowanie tylko do końca 2015 roku. Z dniem 1 stycznia 2016 roku mocą ustawy z dnia 24 września 2010 roku o ewidencji ludności (Dz.U. Nr 217, poz. 1427 z późn. zm.) zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy. Mimo pierwotnych założeń, nie udało się wprowadzić zmian w terminie 1 stycznia 2014 roku.

1 stycznia 2016 roku obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK