reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Koniec z obowiązkiem meldunkowym od 2016 roku

Koniec z obowiązkiem meldunkowym od 2016 roku

Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności przesuwa termin zniesienia obowiązku meldunkowego z 1 stycznia 2014 roku na 1 stycznia 2016. Ustawa eliminuje również uciążliwe przepisy związane z zameldowaniem.

W piątek 23 listopada, Sejm przyjął nowelizację ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Konsekwencją będzie przesunięcie terminu zniesienia obowiązku meldunkowego na dzień 1 stycznia 2016 r.

Projekt zmiany ustawy został przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W konsekwencji sama ustawa o dowodach osobistych wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015, zaś ustawa o ewidencji ludności 1 stycznia 2015 roku. Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności przesuwa termin zniesienia obowiązku meldunkowego z 1 stycznia 2014 roku na 1 stycznia 2016 roku. Ustawa również eliminuje uciążliwe przepisy związane z zameldowaniem, takie jak m.in. wprowadzenie możliwości automatycznego wymeldowania przy zameldowaniu w nowym miejscu, a także odstąpienie od konieczności zgłaszania przy meldunku informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedstawiania książeczki wojskowej.

Polecamy także: Wymiana dowodu osobistego

Dużym ułatwień będzie uproszczenie samej procedury meldunkowej. Zamiast wizyty w dwóch urzędach, w celu wymeldowania i zameldowania w innym miejscu, czeka nas wizyta tylko w jednym. Procedura wydania dowodu również zostanie uproszczona. Od stycznia 2015 r. funkcjonować będzie Rejestr Dowodów Osobistych prowadzony w formie elektronicznej, do którego dostęp będą mieć urzędy gmin, dzięki czemu będziemy mogli złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie na terytorium całego kraju, niezależnie od miejsca aktualnego zamieszkania. Wniosek ten będzie można składać elektronicznie, co również ograniczy ilość wizyt w urzędzie.
W związku z brakiem obowiązku meldunkowego, na dowodach osobistych nie będzie umieszczony adres zameldowania, w związku z czym, nie będzie potrzeby wymiany dokumentu, przy każdorazowej zmianie stałego miejsca zamieszkania.

W obecnym stanie prawnym osoby planujące wyjazd za granicę na okres dłuższy niż 3 miesiące, mają obowiązek zgłosić ten fakt w biurze ewidencji ludności. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, obowiązek ten będzie dotyczył osób, które planują wyjechać na dłużej niż 6 miesięcy.

Obowiązkiem meldunkowym nie będą już objęci wczasowicze i turyści. Nie będą oni musieli meldować się w ośrodkach wczasowych. Sami obywatele nie będą musieli meldować się na pobyt czasowy nie przekraczający 3 miesięcy, zaś sam termin zgłoszenia meldunku, wydłużony zostanie z 4 do 30 dni.

Zobacz też: Co to jest obowiązek meldunkowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama