| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Koniec z obowiązkiem meldunkowym od 2016 roku

Koniec z obowiązkiem meldunkowym od 2016 roku

Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności przesuwa termin zniesienia obowiązku meldunkowego z 1 stycznia 2014 roku na 1 stycznia 2016. Ustawa eliminuje również uciążliwe przepisy związane z zameldowaniem.

W piątek 23 listopada, Sejm przyjął nowelizację ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Konsekwencją będzie przesunięcie terminu zniesienia obowiązku meldunkowego na dzień 1 stycznia 2016 r.

Projekt zmiany ustawy został przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W konsekwencji sama ustawa o dowodach osobistych wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015, zaś ustawa o ewidencji ludności 1 stycznia 2015 roku. Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności przesuwa termin zniesienia obowiązku meldunkowego z 1 stycznia 2014 roku na 1 stycznia 2016 roku. Ustawa również eliminuje uciążliwe przepisy związane z zameldowaniem, takie jak m.in. wprowadzenie możliwości automatycznego wymeldowania przy zameldowaniu w nowym miejscu, a także odstąpienie od konieczności zgłaszania przy meldunku informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedstawiania książeczki wojskowej.

Polecamy także: Wymiana dowodu osobistego

Dużym ułatwień będzie uproszczenie samej procedury meldunkowej. Zamiast wizyty w dwóch urzędach, w celu wymeldowania i zameldowania w innym miejscu, czeka nas wizyta tylko w jednym. Procedura wydania dowodu również zostanie uproszczona. Od stycznia 2015 r. funkcjonować będzie Rejestr Dowodów Osobistych prowadzony w formie elektronicznej, do którego dostęp będą mieć urzędy gmin, dzięki czemu będziemy mogli złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie na terytorium całego kraju, niezależnie od miejsca aktualnego zamieszkania. Wniosek ten będzie można składać elektronicznie, co również ograniczy ilość wizyt w urzędzie.
W związku z brakiem obowiązku meldunkowego, na dowodach osobistych nie będzie umieszczony adres zameldowania, w związku z czym, nie będzie potrzeby wymiany dokumentu, przy każdorazowej zmianie stałego miejsca zamieszkania.

W obecnym stanie prawnym osoby planujące wyjazd za granicę na okres dłuższy niż 3 miesiące, mają obowiązek zgłosić ten fakt w biurze ewidencji ludności. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, obowiązek ten będzie dotyczył osób, które planują wyjechać na dłużej niż 6 miesięcy.

Obowiązkiem meldunkowym nie będą już objęci wczasowicze i turyści. Nie będą oni musieli meldować się w ośrodkach wczasowych. Sami obywatele nie będą musieli meldować się na pobyt czasowy nie przekraczający 3 miesięcy, zaś sam termin zgłoszenia meldunku, wydłużony zostanie z 4 do 30 dni.

Zobacz też: Co to jest obowiązek meldunkowy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »