REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec z obowiązkiem meldunkowym od 2016 roku

Agnieszka Fryc
Dowód osobisty/ Fot. Fotolia
Dowód osobisty/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności przesuwa termin zniesienia obowiązku meldunkowego z 1 stycznia 2014 roku na 1 stycznia 2016. Ustawa eliminuje również uciążliwe przepisy związane z zameldowaniem.

W piątek 23 listopada, Sejm przyjął nowelizację ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Konsekwencją będzie przesunięcie terminu zniesienia obowiązku meldunkowego na dzień 1 stycznia 2016 r.

REKLAMA

Projekt zmiany ustawy został przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W konsekwencji sama ustawa o dowodach osobistych wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015, zaś ustawa o ewidencji ludności 1 stycznia 2015 roku. Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności przesuwa termin zniesienia obowiązku meldunkowego z 1 stycznia 2014 roku na 1 stycznia 2016 roku. Ustawa również eliminuje uciążliwe przepisy związane z zameldowaniem, takie jak m.in. wprowadzenie możliwości automatycznego wymeldowania przy zameldowaniu w nowym miejscu, a także odstąpienie od konieczności zgłaszania przy meldunku informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedstawiania książeczki wojskowej.

Polecamy także: Wymiana dowodu osobistego

REKLAMA

Dużym ułatwień będzie uproszczenie samej procedury meldunkowej. Zamiast wizyty w dwóch urzędach, w celu wymeldowania i zameldowania w innym miejscu, czeka nas wizyta tylko w jednym. Procedura wydania dowodu również zostanie uproszczona. Od stycznia 2015 r. funkcjonować będzie Rejestr Dowodów Osobistych prowadzony w formie elektronicznej, do którego dostęp będą mieć urzędy gmin, dzięki czemu będziemy mogli złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie na terytorium całego kraju, niezależnie od miejsca aktualnego zamieszkania. Wniosek ten będzie można składać elektronicznie, co również ograniczy ilość wizyt w urzędzie.
W związku z brakiem obowiązku meldunkowego, na dowodach osobistych nie będzie umieszczony adres zameldowania, w związku z czym, nie będzie potrzeby wymiany dokumentu, przy każdorazowej zmianie stałego miejsca zamieszkania.

W obecnym stanie prawnym osoby planujące wyjazd za granicę na okres dłuższy niż 3 miesiące, mają obowiązek zgłosić ten fakt w biurze ewidencji ludności. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, obowiązek ten będzie dotyczył osób, które planują wyjechać na dłużej niż 6 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązkiem meldunkowym nie będą już objęci wczasowicze i turyści. Nie będą oni musieli meldować się w ośrodkach wczasowych. Sami obywatele nie będą musieli meldować się na pobyt czasowy nie przekraczający 3 miesięcy, zaś sam termin zgłoszenia meldunku, wydłużony zostanie z 4 do 30 dni.

Zobacz też: Co to jest obowiązek meldunkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

REKLAMA

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale nie od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? Od kiedy? Sprawdź, jak zmieniają się przepisy

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

REKLAMA

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek?

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek? Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające? Gdzie i jak można uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia? Czy zmieni się w 2025 roku?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd? Czym jest opłata mocowa? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował stawkę opłaty mocowej na 2025 r. Jakie to będą stawki?

REKLAMA