| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Jak udzielać kredytów kupieckich w obrocie gospodarczym?

Jak udzielać kredytów kupieckich w obrocie gospodarczym?

Kredyt kupiecki nie powinien być traktowany jako zasada, ale raczej jako gratyfikacja dla stałych i sprawdzonych kontrahentów. W wielu firmach kredyty takie udzielane są dopiero po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach współpracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zniechęca się do zakupów firmy źle prosperujące czy też wręcz nieuczciwe.

Duża konkurencja istniejąca na rynku wymusza na uczestnikach obrotu gospodarczego konieczność sprzedaży towarów i usług z odroczonym terminem płatności, co niestety pociąga za sobą ryzyko powstawania niespłaconych należności. Stąd też decyzji o udzielaniu kredytów kupieckich powinna towarzyszyć rozwaga.

Kredyt jako wyróżnienie

Po pierwsze udzielanie takich kredytów nie powinno być traktowane przez przedsiębiorców jako element marketingu czy też sposób na pozyskanie nowych klientów. Kredyt kupiecki nie powinien być traktowany jako zasada, ale raczej jako gratyfikacja dla stałych i sprawdzonych kontrahentów. W wielu firmach kredyty takie udzielane są dopiero po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach współpracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zniechęca się do zakupów firmy źle prosperujące czy też wręcz nieuczciwe.

Pamiętajmy o dokumentach potwierdzających prowadzenie działalności gospodarczej

Po drugie otwarciu linii kredytowej powinno towarzyszyć odebranie od dłużnika podstawowego dokumentu, jakim jest zaświadczenie z Ewidencji Działalności Gospodarczej (przy jednoosobowej działalności gospodarczej) lub też odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. Te dwa dokumenty są tak naprawdę „dowodem osobistym” przedsiębiorcy, potwierdzającym fakt prowadzenia przez niego działalności gospodarczej.

Firmy o mocnej pozycji na rynku mogą pozwolić sobie na żądanie przedstawienia dokumentów potwierdzających także kondycję finansową kontrahenta takich jak sprawozdania finansowe. Należy pamiętać o tym, że sprawozdania takie przesyłane są co roku do sądu rejestrowego wraz ze sprawozdaniami zarządu. Następnie przechowywane są w ogólnie dostępnych aktach rejestrowych spółek. Tak więc w żaden sposób nie można ich uznać za dokumenty objęte tajemnicą przedsiębiorstwa.

Tym samym dłużnicy nie powinni czynić trudności w ich okazaniu.

Zobacz również: Czy warto zabezpieczać zobowiązania wekslem?

Umowa w formie pisemnej

Po trzecie jeżeli sprzedaż ma mieć charakter powtarzalny, warto zadbać o zawarcie z dłużnikiem umowy ramowej w formie pisemnej. Umowa taka powinna określać wzajemne prawa i obowiązki, przewidywać wysokie odsetki za opóźnienie, określać właściwość miejscową sądu czy też zasady składania zamówień.

Warto ustanowić zabezpieczenie

Po czwarte przy udzielaniu kredytu kupieckiego warto też poprosić dłużnika o ustanowienie zabezpieczenia choćby w postaci weksla in blanco.

Niestety kultura prawna istniejąca w obrocie gospodarczym w naszym kraju jest bardzo niska. Z uwagi na ogromną konkurencję dłużnicy wymuszają na wierzycielach rezygnowanie z dochowywania podstawowej staranności przy udzielaniu kredytów kupieckich. I z tego też powodu firmy działające w tej samej branży powinny starać się ujednolicać zasady udzielania kredytów kupieckich.

Bez wątpienia pomocna w tworzeniu takich procedur mogłaby okazać się odgórna inicjatywa organizacji zrzeszających przedsiębiorców, takich jak izby przemysłowo-handlowe czy też izby gospodarcze. Warto też rozważyć wprowadzanie systemu szkoleń dla przedsiębiorców w tym zakresie.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kredyt kupiecki nie powinien być traktowany jako zasada, ale raczej jako gratyfikacja dla stałych i sprawdzonych kontrahentów.
Kredyt kupiecki nie powinien być traktowany jako zasada, ale raczej jako gratyfikacja dla stałych i sprawdzonych kontrahentów.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK