| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Jak wyrobić kartę rowerową?

Jak wyrobić kartę rowerową?

Karta rowerowa jest dokumentem, który stwierdza uprawnienie osoby niepełnoletniej do poruszania się rowerem. Jakie są warunki uzyskania tego dokumentu i kto ją wyrabia?

Kto wydaje kartę rowerową?

Karta rowerowa jest wydawana dziecku za pisemną zgodą jego rodziców lub opiekuna. Do wydania karty rowerowej jest upoważniony dyrektor szkoły – jeżeli chodzi o ucznia szkoły oraz dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagać – przy osobie nie będącej uczniem szkoły.

Karta rowerowa jest wydawana nieodpłatnie

Kto może uzyskać kartę rowerową?

Kartę rowerową może uzyskać osoba, która ukończyła minimalny wymagany wiek – 10 lat oraz wykazała się niezbędnymi umiejętnościami odpowiednio podczas zajęć szkolnych, zajęć prowadzonych przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego lub zajęć przez ośrodki szkolenia kierowców posiadające odpowiednie poświadczenie.

Osoba, która nie ukończyła 10 roku życia może poruszać się rowerem jedynie pod opieką osoby dorosłej i tylko na chodnikach i jest uznawana za pieszego.

Egzamin

Egzaminy na kartę rowerową odbywają się przeważnie w szkołach podstawowych. Składają się z części teoretycznej oraz praktycznej. Egzamin przeprowadza najczęściej delegowany do tego przez dyrektora szkoły nauczyciel.

Zobacz: Czy osoba chora może ubiegać się o prawo jazdy?

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK