REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osoba chora może ubiegać się o prawo jazdy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Wrzosek
Zanim rozpoczniemy kurs na prawo jazdy, musimy udać się do lekarza, który stwierdzi, czy nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.
Zanim rozpoczniemy kurs na prawo jazdy, musimy udać się do lekarza, który stwierdzi, czy nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.

REKLAMA

REKLAMA

W większości przypadków choroba nie zamyka drogi do uzyskania prawa jazdy – obliguje nas tylko do regularnego wykonywania badań lekarskich. Większe problemy mogą mieć osoby chore na cukrzyce i te, u których rozpoznano padaczkę.

Cukrzyca

Osoby, które chorują na cukrzycę mogą ubiegać się o wydanie prawa jazdy, jednak muszą spełnić szereg warunków:

REKLAMA

  1. osoba taka musi przeprowadzać regularne kontrolne badania lekarskie, właściwych dla każdego przypadku (okres między badaniami nie dłuższy niż 5 lat);
  2. musi wykazać pełną świadomość ryzyka hipoglikemii, w szczególności zagrożenia utratą przytomności;
  3. sprawowania odpowiedniej kontroli nad przebiegiem choroby (regularne monitorowanie stężenia glukozy we krwi );
  4. przedstawienia opinii specjalisty diabetologa (w przypadku insulinoterapii).

Padaczka

Osoba, u której rozpoznano padaczkę, przyjmująca leki przeciwpadaczkowe, może ubiegać się o prawo jazdy, ale tylko po przedstawieniu opinii neurologa potwierdzającego brak napadów padaczkowych w ciągu ostatnich 2 lat leczenia.

Zobacz również: Jak zostać motorniczym?

Po tym okresie osoba podlega badaniom kontrolnym przez neurologa:

  1. co pół roku przez okres 2 lat;
  2. następnie – co rok przez kolejne 3 lata;
  3. następnie – w zależności od wskazań lekarskich.

W przypadku odstawienia leczenia, kierowanie pojazdem jest bezwzględnie przeciwwskazane przez 6 miesięcy od zaprzestania leczenia. Po tym czasie, osoba [podlega badaniom kontrolnym w terminach wskazanych wyżej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieco inaczej wygląda kwestia możliwości ubiegania się o prawo jazdy na samochód ciężarowy, autobus czy o pozwolenie do kierowania tramwajem.

Osoba ubiegająca się o prawo jazdy kategorii C, C1, D, D1, C+E, C1+E, D+E, D1+E, pozwolenie do kierowania tramwajem lub świadectwo kwalifikacji zawodowej, u której kiedykolwiek rozpoznano padaczkę, nie może być uznana za zdolną do kierowania tymi pojazdami.

Orzeczenie lekarskie

Bez względu na to, czy rozpoznano u nas jedną z wyżej wskazanych chorób, czy też jesteśmy zupełnie zdrowi, zanim rozpoczniemy kurs na prawo jazdy, musimy udać się do lekarza, który stwierdzi, czy nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.

Zobacz również serwis: Wykroczenia drogowe

W wyniku badania lekarskiego, lekarz może stwierdzić u osoby badanej, m.in. choroby narządu wzroku, słuchu, układu nerwowego, zaburzenia psychiczne. Wówczas, umieszcza stosowną informację w orzeczeniu lekarskim.

W większości przypadków nie będzie to odbierało kandydatowi na kierowcę szansy ubiegania się o prawo jazdy. Najczęściej zostanie mu po prostu wydane terminowe prawo jazdy. Po upływie terminu, na jaki został wydany dokument, trzeba będzie udać się do lekarza uprawnionego do badania kierowców i wykonać ponownie badania.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

REKLAMA