| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Kiedy można uzyskać bonifikaty przy sprzedaży nieruchomości

Kiedy można uzyskać bonifikaty przy sprzedaży nieruchomości

Bonifikaty od ceny nieruchomości mają charakter indywidualny i są uzależnione od zgody wojewody, rady lub sejmiku. Zgoda ta obejmuje nie tylko sam fakt udzielenia bonifikaty, ale również jej zakres. Szczegółowe zasady dotyczące udzielania bonifikat zostały zamieszczone w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Jakich nieruchomości dotyczą bonifikaty

Możliwość obniżenia ceny nieruchomości przez zastosowanie bonifikaty dotyczy tylko tych nieruchomości, które są zbywane w drodze bezprzetargowej. Właściwy organ może udzielić bonifikaty, na podstawie zarządzenia wojewody albo rady lub sejmiku, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana m.in.:

1. na cele mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz innych celów publicznych,

2. osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową, a także organizacjom pożytku publicznego na cel prowadzonej działalności pożytku publicznego,

3. organizacjom zrzeszającym działkowców z przeznaczeniem na ogrody działkowe,

4. poprzedniemu właścicielowi lub jego spadkobiercy, jeżeli nieruchomość została od niego przejęta przed dniem 5 grudnia 1990 r.,

5. na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz jednostki samorządu terytorialnego,

6. kościołom i związkom wyznaniowym, mającym uregulowane stosunki z państwem, na cele działalności sakralnej,

7. jako lokal mieszkalny,

8. w wyniku uwzględnienia roszczeń, o których mowa w art. 209a ust. 1 i ust. 2 (ustawy o gospodarce nieruchomościami),

9. spółdzielniom mieszkaniowym w związku z ustanowieniem odrębnej własności lokali lub z przeniesieniem własności lokali lub domów jednorodzinnych.

Zobacz również: Jak wykupić mieszkanie należące do gminy?

Zarządzenie lub uchwała

W zarządzeniu wojewody albo uchwale rady lub sejmiku dotyczącym bonifikaty, określa się w szczególności warunki udzielenia bonifikat i wysokość stawek procentowych. Ma to na celu zapewnienie przejrzystości zasad, na jakich będą one udzielane. Należy przy tym podkreślić, że nie ma obowiązku przyznania każdemu zainteresowanemu tych bonifikat.

Uchwała rady określa w szczególności warunki udzielania bonifikat i wysokość stawek procentowych stosowanych przy sprzedaży nieruchomości, nie pozbawia zaś tego prawa określonej grupy najemców.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 21 sierpnie 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U.2010.102.651), wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 25 sierpnia 2010 r. (I SA/Bk403/2010), Rozstrzygnięcia Nadzorcze Wojewody Podlaskiego z dnia 25 maja 2010 r. (NK.II.DM.0911-95/2010).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Możliwość obniżenia ceny nieruchomości przez zastosowanie bonifikaty dotyczy tylko tych nieruchomości, które są zbywane w drodze bezprzetargowej.
Możliwość obniżenia ceny nieruchomości przez zastosowanie bonifikaty dotyczy tylko tych nieruchomości, które są zbywane w drodze bezprzetargowej.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marek Skała

Marek Skała – trener warsztatowy, coach, mówca inspiracyjny; prowadzi projekty rozwojowe i szkoleniowe. Właściciel firmy szkoleniowej MEGALIT – Instytut Szkoleń, Najlepszej Firmy Szkoleniowej 2014. Od 25 lat prowadzi projekty szkoleniowe i rozwojowe dla największych polskich i światowych koncernów. Moderator warsztatów strategicznych. Osobowość Roku 2015 miesięcznika Osobowości i Sukcesy. Współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Członkostwo w ICF, ASTAD oraz International Federation of Journalists. Autor książek i dziennikarz – publicysta, napisał kilkaset tekstów z zakresu biznesu. Oraz dwa bestsellery „Psychologia Zmiany – rzecz dla wściekniętych” i „Manipulacja Odczarowana”. Nagroda: Ostre Pióro BCC, Proton 2012 dla najlepszego edukatora w branży PR. Prowadzi gościnnie zajęcia z PR i HR na kilku uczelniach w kraju.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK