Kto i kiedy można wykupić mieszkanie komunalne
Mieszkanie komunalne można wykupić, gdy gmina przeznaczyła je do sprzedaży.
Lokal może być przeznaczony do sprzedaży, jeżeli ma uregulowany stan prawny; ma samodzielny charakter, co oznacza , że konieczne jest aby posiadał wydzielone pokoje, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi (kuchnia, łazienka) służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych oraz powinien być w dobrym stanie technicznym.
reklama
reklama
Ustawa o gospodarce nieruchomościami wśród podmiotów uprawnionych do wykupu mieszkań komunalnych wymienia najemcę lokalu mieszkalnego zawartego na czas nieoznaczony.
Ustawodawca przyznaje osobie wynajmującej lokal prawo pierwszeństwa w jego nabyciu. W przypadku naruszenia prawa pierwszeństwa gmina ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadach ogólnych wynikających z kodeksu cywilnego.
Cena mieszkania
Jeżeli mieszkanie jest zbywane na rzecz najemcy, to sprzedaż następuje w drodze bezprzetargowej. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, cenę lokalu ustala się w wysokości nie niższej niż jego wartość określona przez rzeczoznawcę majątkowego.
Cena nieruchomości może zostać rozłożona na raty, na czas nie dłuższy niż 10 lat.
W rozłożenia płatności na raty wierzytelność gminy w stosunku do nabywcy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu, w szczególności przez ustanowienie hipoteki. Pierwsza rata podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości, a następne raty wraz z oprocentowaniem podlegają zapłacie w terminach ustalonych przez strony w umowie.
Rozłożona na raty nie spłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Bonifikata
Jeżeli nieruchomość sprzedawana jest na cele mieszkaniowe, wójt na podstawie uchwały rady gminy może udzielić bonifikaty od ceny ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.
Każda gmina sama decyduje o tym, czy przyznaje bonifikaty oraz w jakiej wysokości one będą przysługiwały .
Gmina uzależnia wysokość bonifikaty przede wszystkim od:
- tego, czy najemca płaci całą cenę od razu;
- długości okresu wynajmowania mieszkania,
- wieku budynku i jego stanu technicznego,
- równoczesnej sprzedaży wszystkich lokali w budynku,
- tego, czy wykupujący płaci gotówką czy w ratach.
W przeważającej liczbie przypadków gminy przyznają wysokie bonifikaty sięgające 90 % wartości lokalu.