Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykupić mieszkanie należące do gminy

Laura Żywica

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli podpisałeś z gminą umowę najmu mieszkania komunalnego na czas nieokreślony możesz wykupić lokal należący do gminy na określonych przez ustawodawcę warunkach. Gmina sprzedając mieszkania może stosować wysokie bonifikaty oraz rozkładać cenę lokalu na raty.

Kto i kiedy można wykupić mieszkanie komunalne

Mieszkanie komunalne można wykupić, gdy gmina przeznaczyła je do sprzedaży.

REKLAMA

Lokal może być przeznaczony do sprzedaży, jeżeli ma uregulowany stan prawny; ma samodzielny charakter, co oznacza , że konieczne jest aby posiadał wydzielone pokoje, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi (kuchnia, łazienka) służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych oraz powinien być w dobrym stanie technicznym.

Ustawa o gospodarce nieruchomościami wśród podmiotów uprawnionych do wykupu mieszkań komunalnych wymienia najemcę lokalu mieszkalnego zawartego na czas nieoznaczony.

Ustawodawca przyznaje osobie wynajmującej lokal prawo pierwszeństwa w jego nabyciu. W przypadku naruszenia prawa pierwszeństwa gmina ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadach ogólnych wynikających z kodeksu cywilnego.

Cena mieszkania

Jeżeli mieszkanie jest zbywane na rzecz najemcy, to sprzedaż następuje w drodze bezprzetargowej. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, cenę lokalu ustala się w wysokości nie niższej niż jego wartość określona przez rzeczoznawcę majątkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cena nieruchomości może zostać rozłożona na raty, na czas nie dłuższy niż 10 lat.

W rozłożenia płatności na raty wierzytelność gminy w stosunku do nabywcy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu, w szczególności przez ustanowienie hipoteki. Pierwsza rata podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości, a następne raty wraz z oprocentowaniem podlegają zapłacie w terminach ustalonych przez strony w umowie.

Rozłożona na raty nie spłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Bonifikata

Jeżeli nieruchomość sprzedawana jest na cele mieszkaniowe, wójt na podstawie uchwały rady gminy może udzielić bonifikaty od ceny ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

Każda gmina sama decyduje o tym, czy przyznaje bonifikaty oraz w jakiej wysokości one będą przysługiwały .

Gmina uzależnia wysokość bonifikaty przede wszystkim od:

 • tego, czy najemca płaci całą cenę od razu;
 • długości okresu wynajmowania mieszkania,
 • wieku budynku i jego stanu technicznego,
 • równoczesnej sprzedaży wszystkich lokali w budynku,
 • tego, czy wykupujący płaci gotówką czy w ratach.

W przeważającej liczbie przypadków gminy przyznają wysokie bonifikaty sięgające 90 % wartości lokalu.

Co do zasady, jeżeli osoba, która wykupi mieszkanie komunalne i sprzeda je w ciągu pięciu lat od daty jego nabycia jest obowiązana do zwrotu kwoty równej zwaloryzowanej bonifikacie.

Procedura

Procedura wykupu mieszkania komunalnego rozpoczyna się od podjęcia przez gminę decyzji o przeznaczenia tego mieszkania do sprzedaży. Po podjęciu decyzji o przeznaczeniu lokalu do sprzedaży rzeczoznawca majątkowy określa wartość rynkową lokalu.

Gmina ma obowiązek sporządzić i podać do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.

REKLAMA

Wykaz wywiesza się na okres 21 dni w siedzibie właściwego urzędu, a informację o jego wywieszeniu podaje się do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, także na stronach internetowych urzędu.

Gmina jest obowiązana również zawiadomić na piśmie osoby posiadające prawo pierwszeństwa o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży oraz o przysługującym im pierwszeństwie w nabyciu nieruchomości, pod warunkiem złożenia wniosków w terminie określonym w zawiadomieniu.

Osoby zawiadomione korzystają z prawa pierwszeństwa, gdy złożą oświadczenie, że wyrażają zgodę na cenę ustaloną przez rzeczoznawcę majątkowego, w zakreślonym w zawiadomieniu terminie, nie krótszym niż 21 dni.

Najemcy, którym przysługuje prawo pierwszeństwa mogą również złożyć wniosek o wykup lokalu przed otrzymaniem zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży. W przypadku, gdy gmina pozytywnie rozpatrzy wniosek, zostaną wszczęte procedury związane ze sprzedażą lokalu komunalnego. 

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wybory 2023: Jak prawidłowo wypełnić kartę do głosowania

  By głos został uznany za ważny, należy postawić znak “x” przy konkretnym nazwisku na karcie. Zanim postawisz krzyżyk sprawdź czy karta, którą otrzymałeś, spełnia wymogi formalne dokumentu. 

  Wybory 2023: Zgłaszanie nieprawidłowości. Dezinformacja, naruszenie ciszy wyborczej, nieprawidłowe działanie obwodowej komisji wyborczej, nielegalne treści

  Jak zgłosić nieprawidłowości podczas wyborów 2023 r.? Chcesz powiadomić np. o naruszeniu ciszy wyborczej? Sprawdź jak to zrobić!

  Czy wprowadzenie 60 tys. kwoty wolnej oznacza brak trzynastej i czternastej emerytury? D. Tusk odpowiada

  Kwota wolna 60 tys. zł, czyli zniesienie podatku dla emerytów i emerytek, nie oznacza, że nie będzie "trzynastki" i "czternastki"; nasza propozycja dotyczy też dwukrotnego w ciągu roku waloryzowania emerytur, jeśli inflacja przekracza 5 proc. - powiedział w Mińsku Mazowieckim, szef PO Donald Tusk.

  Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Padła propozycja PIT-u rodzinnego

  Władysław Kosiniak-Kamysz: nasza propozycja – im więcej dzieci, tym niższe podatki. Co proponuje PSL?

  REKLAMA

  Wybory 2023: Głosowanie spoza miejsca zamieszkania

  Osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem swojego stałego zamieszkania, również mogą oddać głos. Chęć głosowania w innym obwodzie niż ten, w którym jesteśmy zameldowani lub mieszkamy można zgłosić zarówno przez internet, jak i w urzędzie.

  Wybory 2023: Głosowanie zza granicy

  Niezależnie od tego, czy Twój pobyt za granicą jest stały, czy czasowy, możesz przystąpić do głosowania. Warunkiem jest posiadanie czynnych praw wyborczych.

  14 października 2023 r. mija termin na udzielenie dotacji. Wysokość uzależniona od klasy do której uczęszcza uczeń. Klasy IV - 185 zł na ucznia, klasy V i VI - 238 zł na ucznia, klasy VII i VIII - 330 zł na ucznia

  14 października 2023 r. mija termin na udzielenie dotacji. Wysokość uzależniona od klasy do której uczęszcza uczeń. Klasy IV - 185 zł na ucznia, klasy V i VI - 238 zł na ucznia, klasy VII i VIII -  330 zł na ucznia. Podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne w przypadku klas I–III wynosi 99 zł na ucznia, materiały ćwiczeniowe w przypadku klas I–III  - 55 zł na ucznia.

  Darmowe muzea, wystawy, spektakle, projekcje filmów, koncerty, warsztaty od 29 września do 1 października 2023 r. w całej Polsce. Sprawdź kto i gdzie wejdzie za darmo w Twoim województwie!

  Darmowe muzea, wystawy, spektakle, projekcje filmów, koncerty, warsztaty dla seniorów. „Weekend seniora z kulturą” potrwa od 29 września do 1 października 2023 r. Sprawdź co możesz zobaczyć bezpłatnie w swoim miejscu zamieszkania. 

  REKLAMA

  W Dorohusku po polskiej stronie granicy w 32-godzinnej kolejce stoi ok. 800 tirów

  Około 32 godzin czekają w niedzielę kierowcy tirów na wyjazd z Polski na Ukrainę przez przejście w Dorohusku (Lubelskie). W kolejce stoi ok. 800 ciężarówek – poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.

  W Bielsku-Białej powstanie 205 lokali komunalnych. Na ten cel przeznaczono ponad 13 mln zł

  Bielsko-Biała otrzyma ponad 13 mln zł wsparcia na budowę mieszkalnictwa komunalnego. Z tych środków powstanie 205 lokali mieszkalnych, które są w zasobach gminnych. Dzięki temu będziemy mieć w mieście więcej mieszkań dla osób z niskimi dochodami i zagrożonych wykluczeniem społecznym – mówił w piątek (22 września 2023 r.) minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  REKLAMA