REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykupić mieszkanie należące do gminy

Laura Żywica
Mieszkanie komunalne można wykupić, gdy gmina przeznaczyła je do sprzedaży.
Mieszkanie komunalne można wykupić, gdy gmina przeznaczyła je do sprzedaży.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli podpisałeś z gminą umowę najmu mieszkania komunalnego na czas nieokreślony możesz wykupić lokal należący do gminy na określonych przez ustawodawcę warunkach. Gmina sprzedając mieszkania może stosować wysokie bonifikaty oraz rozkładać cenę lokalu na raty.

Kto i kiedy można wykupić mieszkanie komunalne

Mieszkanie komunalne można wykupić, gdy gmina przeznaczyła je do sprzedaży.

REKLAMA

Lokal może być przeznaczony do sprzedaży, jeżeli ma uregulowany stan prawny; ma samodzielny charakter, co oznacza , że konieczne jest aby posiadał wydzielone pokoje, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi (kuchnia, łazienka) służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych oraz powinien być w dobrym stanie technicznym.

Ustawa o gospodarce nieruchomościami wśród podmiotów uprawnionych do wykupu mieszkań komunalnych wymienia najemcę lokalu mieszkalnego zawartego na czas nieoznaczony.

Ustawodawca przyznaje osobie wynajmującej lokal prawo pierwszeństwa w jego nabyciu. W przypadku naruszenia prawa pierwszeństwa gmina ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadach ogólnych wynikających z kodeksu cywilnego.

Cena mieszkania

Jeżeli mieszkanie jest zbywane na rzecz najemcy, to sprzedaż następuje w drodze bezprzetargowej. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, cenę lokalu ustala się w wysokości nie niższej niż jego wartość określona przez rzeczoznawcę majątkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cena nieruchomości może zostać rozłożona na raty, na czas nie dłuższy niż 10 lat.

W rozłożenia płatności na raty wierzytelność gminy w stosunku do nabywcy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu, w szczególności przez ustanowienie hipoteki. Pierwsza rata podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości, a następne raty wraz z oprocentowaniem podlegają zapłacie w terminach ustalonych przez strony w umowie.

Rozłożona na raty nie spłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Bonifikata

Jeżeli nieruchomość sprzedawana jest na cele mieszkaniowe, wójt na podstawie uchwały rady gminy może udzielić bonifikaty od ceny ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

Każda gmina sama decyduje o tym, czy przyznaje bonifikaty oraz w jakiej wysokości one będą przysługiwały .

Gmina uzależnia wysokość bonifikaty przede wszystkim od:

  • tego, czy najemca płaci całą cenę od razu;
  • długości okresu wynajmowania mieszkania,
  • wieku budynku i jego stanu technicznego,
  • równoczesnej sprzedaży wszystkich lokali w budynku,
  • tego, czy wykupujący płaci gotówką czy w ratach.

W przeważającej liczbie przypadków gminy przyznają wysokie bonifikaty sięgające 90 % wartości lokalu.

Co do zasady, jeżeli osoba, która wykupi mieszkanie komunalne i sprzeda je w ciągu pięciu lat od daty jego nabycia jest obowiązana do zwrotu kwoty równej zwaloryzowanej bonifikacie.

Procedura

Procedura wykupu mieszkania komunalnego rozpoczyna się od podjęcia przez gminę decyzji o przeznaczenia tego mieszkania do sprzedaży. Po podjęciu decyzji o przeznaczeniu lokalu do sprzedaży rzeczoznawca majątkowy określa wartość rynkową lokalu.

Gmina ma obowiązek sporządzić i podać do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.

REKLAMA

Wykaz wywiesza się na okres 21 dni w siedzibie właściwego urzędu, a informację o jego wywieszeniu podaje się do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, także na stronach internetowych urzędu.

Gmina jest obowiązana również zawiadomić na piśmie osoby posiadające prawo pierwszeństwa o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży oraz o przysługującym im pierwszeństwie w nabyciu nieruchomości, pod warunkiem złożenia wniosków w terminie określonym w zawiadomieniu.

Osoby zawiadomione korzystają z prawa pierwszeństwa, gdy złożą oświadczenie, że wyrażają zgodę na cenę ustaloną przez rzeczoznawcę majątkowego, w zakreślonym w zawiadomieniu terminie, nie krótszym niż 21 dni.

Najemcy, którym przysługuje prawo pierwszeństwa mogą również złożyć wniosek o wykup lokalu przed otrzymaniem zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży. W przypadku, gdy gmina pozytywnie rozpatrzy wniosek, zostaną wszczęte procedury związane ze sprzedażą lokalu komunalnego. 

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce i w Europie 2024 - zmiany już od 21 czerwca. Sprawdź, gdzie nie wjedziesz! Jakie kary za złamanie zakazu?

Okres wakacyjny stanowi spore wyzwanie dla przewoźników. Poza brakami kadrowymi spowodowanymi urlopami firmy transportowe muszą wnikliwie planować trasy przejazdu ciężarówek, aby terminowo wykonywać załadunki i dostawy towarów pomimo wakacyjnych zakazów ruchu. Kluczowe w tym okresie jest także znalezienie komfortowych i bezpiecznych miejsc postoju ciężarówki zarówno w Polsce, jak i na głównych europejskich szlakach komunikacyjnych. 

Wakacje za granicą dorosłych i dzieci 2024. Gdzie trzeba mieć paszport a gdzie wystarczy dowód osobisty. Co z prawem jazdy, ubezpieczeniem?

Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień odnośnie tego jakie dokumenty trzeba posiadać podczas wyjazdu zagranicznego. Zarówno w przypadku dorosłych jak i dzieci.

Zasiłek opiekuńczy w 2024 i 2025 roku

Czym jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje? Ile wynosi? Jak długo można go pobierać?

REKLAMA

1000 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r.

Jest już decyzja w sprawie uchwał, umożliwiająca wprowadzenie programów, które pozwolą na wypłatę już od 1 lipca 2024 roku dodatków w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki przysługują pracownikom pomocy społecznej, pieczy zastępczej, a także instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi.

870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota tego świadczenia. W 2025 r. będzie kolejna podwyżka. Od kiedy?

870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. ważne świadczenie. Jeszcze większy wzrost będzie od 1 stycznia 2025 r. Wszystko to za sprawą minimalnego wynagrodzenia. Różnica w wysokości świadczeń wypłacanych w czerwcu 2025 r. i czerwcu 2024 r. wyniesie aż 5760 zł.

MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

Nowe pieniądze dla małych gospodarstw rolnych. Równowartość 225 EUR na hektar, maksymalnie 1125 EUR na gospodarstwo. Można już składać wnioski

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że 18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 885). Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, dwie nowe płatności: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie tych płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący

Wysokość renty wdowiej będzie ograniczona progiem maksymalnym. Nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Poza tym ograniczeniem, ustawodawca chce również wprowadzić tzw. model kroczący, dochodzenia do pełnego świadczenia.

Zasiłek celowy w 2024 i 2025 roku

Kto może otrzymać zasiłek celowy i ile wynosi? Gdzie składa się wniosek? Czy w 2024 i 2025 roku planowane są zmiany w przyznawaniu tego świadczenia? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

REKLAMA