| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Dług gruntowy i hipoteka w prawie niemieckim

Dług gruntowy i hipoteka w prawie niemieckim

Dług gruntowy nie jest prawem akcesoryjnym i jest bardziej elastyczny w porównaniu do hipoteki. Hipoteka ( Hypothek) jako ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości została w dużej części w niemieckiej praktyce wyparta przez Grundschuld.

To pojęcie jest tłumaczone na język polski jako dług ciążący na nieruchomości albo dług gruntowy. W prawie polskim nie ma podobnej instytucji prawnej, co powoduje, że samo tłumaczenie nie przyczynia się  do wyjaśnienia problemu. Hipoteka jest prawem akcesoryjnym i pozostaje w ścisłym związku z wierzytelnością, którą ona zabezpiecza.

Dług gruntowy nie jest prawem akcesoryjnym i jest bardziej elastyczny w porównaniu do hipoteki.  Powoduje to, że spłacenie wierzytelności przez dłużnika długu gruntowego nie powoduje wygaśnięcia długu gruntowego.

Dług gruntowy pozostaje  nadal w księdze wieczystej i zamienia się na grunt gruntowy właściciela obciążający na jego rzecz jego własną nieruchomość. Właściciel ma możliwość do wykorzystania własnego długu gruntowego do zabezpieczenia nowych wierzytelności a może też ten dług wykreślić. Ciężko jest jeszcze aktualnie ocenić, w jakim stopniu nowelizacja polskiej ustawy o księgach wieczystych i hipotece  zbliżyła polską instytucję hipoteki do niemieckiego długu gruntowego. Ale zbliżenie to jest widoczne.

Dług gruntowy może być ustanowiony jako z listem gruntowym ( Briefgrundschuld) albo bez niego.  Cesja długu gruntowego z listem jest ułatwiona, ponieważ do jej ważności wystarczy umowa przelewu między cedentem i cesjonariuszem i wydanie listu cesjonariuszowi. Ponowny wpis do księgi wieczystej nie jest potrzebny i to jest jego zaletą.

Zobacz również: Umowa sprzedaży nieruchomości na prawie niemieckim (Część I)

Jak ustanawia się dług gruntowy?

Do ustanowienia długu gruntowego albo hipoteki wystarczające jest odpowiednie oświadczenie właściciela nieruchomości, którego podpis musi być – pod rygorem nieważności - notarialnie uwierzytelniony.

Zarówno hipoteka jak dług gruntowy powstają – podobnie jak w Polsce – dopiero z chwilą wpisu do księgi wieczystej. Na prawie niemieckim przeniesienie własności nieruchomości następuje też z chwilą wpisu do księgi wieczystej.

Długi gruntowe ustanawiane są z reguły w formie aktu notarialnego. Powodem tego jest, że banki przed udzieleniem kredytu chcą mieć tytuł egzekucyjny. Podobnie jak w Polsce ( Art.. 777 § 1 nr 4 K.P.C.) tytułem egzekucyjnym jest akt notarialny , w którym dłużnik poddaje się egzekucji odnośnie spłaty kredytu i odsetek. To poddanie się nie dotyczy  tylko nieruchomości ,na której został ustanowiona hipoteka albo dług gruntowy, ale także całego majątku dłużnika hipotecznego czy długu gruntowego.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK