| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Co to są opłaty lokalne?

Co to są opłaty lokalne?

Rada gminy pobiera od jej mieszkańców różnego rodzaju podatki i opłaty, w tym m.in. podatek od nieruchomości, ale i opłaty lokalne, takiej jak opłatę targową czy klimatyczną. Jakie inne opłaty lokalne może pobierać gmina? Jaka jest ich wysokość?

Opłaty lokalne stanowią ważne źródło dochodu budżetów gmin. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wyróżnia następujące rodzaje opłat lokalnych:

1. opłatę targową;

2. opłatę miejscową;

3. opłatę uzdrowiskową;

4. opłatę od posiadania psa.

Zobacz również: Podatki i opłaty

Opłata targowa pobierana jest od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach. 

Przez pojęcie „targowisko” należy rozumieć wszelkie miejsca, w których prowadzony jest handel, poza sprzedażą dokonywaną w budynkach lub ich częściach.

Stawka opłaty targowej nie może przekroczyć 699,27 zł dziennie.

Opłata miejscowa, zwana potocznie opłatą klimatyczną, to kwota, którą obowiązkowo musimy ponieść wyjeżdżając do miejscowości w celach turystycznych, wypoczynkowych i szkoleniowych. Ustawa o podatkach i płatach lokalnych wskazuje, że miejscowość taka powinna posiadać korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach bądź mieć nadany status obszaru ochrony uzdrowiskowej. 

Opłata pobierana jest za każdy dzień pobytu i nie może być wyższa niż 2,84 zł za dzień w miejscowościach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej, i 1,99 zł w pozostałych miejscowościach.

Opłata ta jest swym charakterem zbliżona do opłaty miejscowej, z tymże pobierana jest od osób przebywających w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach, znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska.

W tym miejscu warto wskazać, że:

1. opłata uzdrowiskowa nie może być wyższa niż 3,92 zł dziennie;

2. nie pobiera się opłaty miejscowej od osób, od których pobiera się opłatę uzdrowiskową.

Rada gminy może wprowadzić na terenie swojej gminy opłatę od posiadania psów. Nie jest to obowiązkowe i wiele gmin zrezygnowało z jej pobierania. Jeżeli jednak rada gminy wprowadzi obowiązek uiszczania opłaty za posiadanie psa, decyduje również o wysokości tych opłat (nie może ona jednak przekroczyć 110,66 zł rocznie od jednego psa), sposobie ich zapłaty, a także o tym, kto lub w jakich sytuacjach z tej opłaty jest zwolniony.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »