REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co grozi za nieuiszczenie opłaty od posiadania psa?

Marta Wrzosek
Opłata od posiadania psa nie jest obligatoryjna, tj. jej wprowadzenie zależy od rady gminy.
Opłata od posiadania psa nie jest obligatoryjna, tj. jej wprowadzenie zależy od rady gminy.

REKLAMA

REKLAMA

Opłata od posiadania psa nie jest obligatoryjna, tj. jej wprowadzenie zależy od rady gminy. Jeżeli jednak została wprowadzona, to właściciele psów muszą mieć na względzie, że nie uiszczenie jej w terminie może skończyć się wszczęciem postępowania egzekucyjnego.

Czy opłata od posiadanie psa obowiązuje wszędzie?

REKLAMA

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych stanowi, że rada gminy może wprowadzić opłatę od posiadania psów, którą pobiera się od osoby fizycznej-właściciela zwierzęcia. Stawka opłaty ustalana jest przez radę gminy i nie może przekroczyć 110,66 złotych rocznie od jednego psa.

Bardzo wiele gmin zrezygnowało z pobierania tej opłaty (nie jest ona pobierana m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Łodzi). Głównym powodem rezygnacji z pobierania opłaty jest jej nieopłacalność, tj. zbyt wysokie koszty w stosunku do dochodów.

Nie mniej jednak nadal w niektórych z gmin możemy się takimi opłatami spotkać. W Poznaniu opłata za posiadanie psa wynosi 30 zł (za każdego kolejnego 15 zł), w Sopocie – 58 zł od psa, a w Szczecinie - 50 zł.

Zobacz również: Kiedy płaci się opłatę za posiadanie psa?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zależności od gminy różne są terminy uiszczenia opłaty, np. w Płocku jest to 31 maja, a w Suwałkach – 31 marca. 

Konsekwencje nieuiszczenia opłaty

REKLAMA

To czy i jakie konsekwencje czekają nas z powodu nieuiszczenia opłaty od posiadania psa zależne jest od gminy, którą zamieszkujemy. Niektóre z nich w stosunku do osób uchylających się od wniesienia opłaty wszczynają procedurę przewidzianą w przepisach Ordynacji podatkowej i ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jednym słowem, przeciwko takiej osobie wszczynane jest postępowanie podatkowe, a ściągnięcie opłaty może zająć się komornik skarbowy…

Choć opłata powinna być uiszczana terminowo, bardzo wiele osób po prostu o niej zapomina. Innym problemem jest również brak ewidencji właścicieli czworonogów, która byłaby wykorzystywana przez gminy. Brak ewidencji równa się brak informacji o posiadanym zwierzęciu, a brak informacji to najczęściej brak opłaty.

Kto jest zwolniony z opłaty?

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje jednak zwolnienia z opłaty od posiadania psów. Opłaty tej nie pobiera się od: 

1) członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności - z tytułu posiadania jednego psa; 

3) osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego; 

4) osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa; 

5) podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Zobacz również serwis: Podatki i opłaty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pomoc finansowana przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

REKLAMA

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

System kaucyjny w Polsce. Znamy już wysokość kaucji za jedną sztukę opakowania

Znamy już wysokość kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym. Rozporządzenie Ministra Klimatu i środowiska w tej sprawie właśnie ujrzało światło dzienne. System obejmuje trzy frakcje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, puszki metalowe do 1 litra oraz szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra. Od 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać zbiórka tych opakowań.

REKLAMA

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

REKLAMA