reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Kiedy przedsiębiorca powinien uiścić podatek od nieruchomości?

Kiedy przedsiębiorca powinien uiścić podatek od nieruchomości?

W przypadku osób fizycznych, aby zapłacić podatek, niezbędna jest decyzja wydana przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, która ustalać będzie jej wysokość. W odniesieniu do przedsiębiorców kwestia wywiązania się z obowiązku podatkowego kształtuje się nieco inaczej. Jak?

Zgodnie z treścią przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej są obowiązane:

1. składać, w terminie do 15 stycznia, organowi podatkowemu deklaracje na podatek od nieruchomości za dany rok podatkowy;

Deklarację taką składa się do organu podatkowego właściwego ze względu na miejsce położenia przedmiotu opodatkowania. Powinna być sporządzona na formularzu, według ustalonego wzoru. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał po 15 stycznia, deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tego obowiązku.

2. skorygować deklarację, w razie zaistnienia zmian, które mają wpływ na wysokość opodatkowania, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia;

3. wpłacać obliczony podatek od nieruchomości, na rachunek właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych, w terminie do 15. dnia każdego miesiąca.

Zobacz również: Podatki i opłaty

Co do zasady, organ podatkowy przyjmuje, że dane zawarte przez podatnika w deklaracji są prawdziwe. Jeżeli miałby wątpliwości organ podatkowy może przeprowadzić postępowanie wyjaśniające i podjąć czynności kontrolne. Gdy stwierdzi, że deklaracja zawiera błędy, powinien zwrócić się do podatnik o złożenie wyjaśnień i uzupełnienie deklaracji.

Zgodnie z przepisami ustawy, jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Momentem, kiedy powstaje obowiązek podatkowy jest faktyczne rozpoczęcie użytkowania nieruchomości.

Zobacz również: Kiedy zapłacimy podatek od nieruchomości?

Sądy administracyjne w swoim orzecznictwie wskazały, że obowiązek zapłacenie podatku po początku następnego roku powstaje wraz z rozpoczęciem użytkowania budynku jeszcze niewykończonego. Obowiązek podatkowy dotyczy także tej części nieruchomości, która nie została ukończona i przekazana do użytkowania, nawet jeśli podatnik zastrzega, że będzie korzystał wyłącznie z wykończonej części nieruchomości.

Warto również wskazać, że obowiązek zapłaty podatku 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona obejmuje także osoby, które nabyła zabudowaną działkę, a nie tylko osobę, która ten budynek wybudowała (inwestora).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej są obowiązane składać, w terminie do 15 stycznia, organowi podatkowemu deklaracje na podatek od nieruchomości za dany rok podatkowy.
Osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej są obowiązane składać, w terminie do 15 stycznia, organowi podatkowemu deklaracje na podatek od nieruchomości za dany rok podatkowy.

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama