| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?

Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?

SLD złożył do Sejmu projekt ustawy o umowie związku partnerskiego. Projekt powstał we współpracy z Grupą Inicjatywną ds. Związków Partnerskich.

Umowa związku partnerskiego

Ustawa proponowana przez SLD dopuszcza m.in. możliwość umowy związku partnerskiego. Przez umowę związku partnerskiego ustawa ma określać dwie osoby fizyczne pozostające faktycznie we wspólnym pożyciu określające swoje wzajemne zobowiązania o charakterze majątkowym lub osobistym w celu organizacji wspólnego pożycia.  Umowa taka miałaby być zawierana w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Zawarcie takiej umowy powinno być zgłoszone kierownikowi urzędu stanu cywilnego. Zawarcie umowy związku partnerskiego nie powodowałoby zmiany stanu cywilnego, jednakże strony mogłyby zdecydować o przyjęciu wspólnego nazwiska będącego dotychczasowym nazwiskiem jednej ze stron lub o połączeniu nazwiska jednej ze stron z dotychczasowym nazwiskiem drugiej strony.

Projekt SLD zawiera też kilka warunków, po spełnieniu których można byłoby zawierać umowy o związkach partnerskich. Osoby, które zdecydują się na to muszą m.in. mieć ukończone 18 lat i nie pozostawać w związku małżeńskim lub związku partnerskim z inną osobą. Ponadto umowy takiej nie miałyby też prawa zawierać osoby m.in.: całkowicie ubezwłasnowolnione, rodzeństwo lub krewni w prostej linii.

Zobacz również: Poradnik: Konkubinat i prawo

Wygaśniecie lub rozwiązanie umowy

Umowa związku partnerskiego uległaby wygaśnięciu z chwilą śmierci jednej ze stron. Rozwiązanie umowy nastąpiłoby z chwilą złożenia wspólnego oświadczenia o rozwiązaniu umowy, z upływem sześciu miesięcy od złożenia przez jedną ze stron umowy związku partnerskiego drugiej stronie tej umowy pisemnego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy, zawarcia przez jedną ze stron związku małżeńskiego.

Jeśli strony nie postanowią inaczej udziały we współwłasności rzeczy i praw majątkowych nabywanych wspólne w trakcie małżeństwa są równe. Przedmioty użytku domowego nabywane przez jedną ze storn w trakcie trwania umowy związku partnerskiego stają się przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych a udziały we współwłasności są równe.

Ponadto, projekt zakłada, że oprócz wspólnego opodatkowania osobom pozostającym w związku partnerskim przysługiwałoby też prawo do pochowania zmarłego partnera i dziedziczenia w pierwszej kolejności majątku po nim, a także starania się o rentę po zmarłym.

Zobacz również serwis: Konkubinat

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Związki partnerskie/ Fot. Fotolia
Związki partnerskie/ Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK