DGP: Czy konkubinat zostanie w końcu uregulowany prawnie?
27 sty 2023
Konkubinat, czyli nieformalny związek pozostających we wspólnym pożyciu dwojga osób, choć staje się coraz bardziej popularny, nie doczekał się jak do tej pory w polskim prawie regulacji ustawowej.
Związki partnerskie a epidemia - jakie kwestie można uregulować u notariusza?
24 wrz 2020
Notariusze coraz częściej spotykają się pytaniami o możliwość uregulowania wzajemnych relacji w różnych rodzajach związków partnerskich. Jakie notarialne rozwiązania można zastosować w czasie epidemii?
Związki jednopłciowe w Polsce i na świecie
17 kwi 2019
Co polskie prawo mówi o małżeństwach jednopłciowych? W jakich krajach na świecie związki homoseksualne są legalne?
Odbiór korespondencji konkubenta
03 gru 2014
Prawo do odbioru korespondencji konkubenta (partnera), czyli osoby pozostającej w faktycznym związki partnerskim uregulowane jest jedynie na gruncie Prawa pocztowego. Czy osoby żyjące w związkach nieformalnych, tj. konkubinatach mogą wzajemnie odbierać swoją korespondencję (pocztę)?
Związek partnerski - umowa
15 wrz 2014
Wiele spraw da się uregulować w drodze odpowiednich umów. Pokazuje to m.in. przykład zawartej przed notariuszem tzw. umowy partnerskiej.
Związki partnerskie w Europie
30 kwi 2013
Różnice między krajami UE są pod tym względem ogromne, nie tylko w odniesieniu do oferowanych możliwości, ale także zakresu, w jakim związki partnerskie zawierane za granicą są uznawane (o ile w ogóle są uznawane).
Nie będzie ustawy o związkach partnerskich
25 sty 2013
Na etapie pierwszego czytania w Sejmie zakończyły się prace nad poselskimi projektami dotyczącymi związków partnerskich.
Konkubinat a rozliczenia finansowe
14 mar 2012
Konkubinat w prawie polskim to nieformalny związek dwojga ludzi odmiennej płci. W obecnych czasach coraz więcej osób rezygnuje z instytucji małżeństwa na rzecz właśnie konkubinatu. Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością większa swoboda partnerów oraz minimalizacja wzajemnych zobowiązań. Jednak znaczne problemy mogą pojawić się, gdy między konkubentami dochodzi do rozliczeń majątkowych.
Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?
08 lip 2011
SLD złożył do Sejmu projekt ustawy o umowie związku partnerskiego. Projekt powstał we współpracy z Grupą Inicjatywną ds. Związków Partnerskich.
Konkubinat i prawo - poradnik
27 cze 2011
Jakie prawa przysługują konkubentom, a jakie jedynie małżonkom? Co z dziećmi, wspólnym majątkiem czy dziedziczeniem? Odpowiedź w poniższym poradniku.
Prawa żyjących w konkubinacie
31 mar 2011
Kwestie dotyczące konkubinatu nie mają odpowiednich uregulowań ustawowych. Wynikają one z orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz doktryny prawa. Orzecznictwo Sądu Najwyższego zdefiniowało konkubinat i reguluje dużą część tej tematyki.
Konkubentom nie przysługuje ulga z tytułu samotnego wychowywania dziecka
08 paź 2010
Osoby, które chcą skorzystać z rozliczenia w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, muszą spełniać określone w przepisach warunki. Najważniejsze jest, aby wychowywały dziecko bez udziału innej osoby. Oznacza to, że konkubenci nie będą mogli rozliczać się preferencyjnie.
Czy konkubenci dziedziczą po sobie
23 wrz 2010
Prawo polskie wprost nie odnosi się do pojęcia konkubinatu, ale często posługuje się określeniem „osoby bliskie”. Można stwierdzić, że konkubinat oznacza wspólne pożycie dwojga osób odmiennej płci, które nie zawarły związku małżeńskiego.
Zamieszkiwanie z partnerem a dodatek mieszkaniowy
10 sie 2010
Ubiegając się o dodatek mieszkaniowy, do osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego wliczamy również partnera.
Odszkodowanie po zmarłym konkubencie
26 lip 2010
Wiele osób pozostaje w nieformalnych związkach. Jeżeli śmierć partnera nastąpiła wskutek wypadku czy pobicia, konkubent może dochodzić stosownej renty, odszkodowania lub zadośćuczynienia. Jak tego dokonać?
Podział majątku w konkubinacie
12 mar 2010
Konieczność dokonania rozliczeń majątkowych po ustaniu konkubinatu nie budzi wątpliwości. Zatem zarówno doktryna, jak i judykatura poszukują ich podstawy prawnej.
Polska przegrywa w Strasburgu
02 mar 2010
Trybunał w Strasburgu wydał w wyrok w sprawie Piotra Kozaka przeciwko Polsce. Kozak domagał się prawa do dziedziczenia mieszkania komunalnego po swoim zmarłym partnerze homoseksualnym.
Informacja w szpitalu o stanie zdrowia partnera
22 sty 2010
Czy będąc w konkubinacie mogę uzyskać informację w szpitalu o stanie zdrowia partnera bez jego wiedzy?
Śmierć partnera podczas postępowania karnego
10 sty 2010
W przypadku śmierci pokrzywdzonego istnieje możliwość wstąpienia przez osoby bliskie w prawa pokrzywdzonego. Może tego dokonać również partner zmarłego.
Alimenty na dziecko pochodzące z konkubinatu
10 sty 2010
O tym, że konkubinat istotnie różni się od małżeństwa pisaliśmy już wielokrotnie. Partnerzy raz są traktowani niemalże jak małżeństwo, raz wręcz przeciwnie- jak dwoje obcych sobie ludzi. A czy dziecko również w świetle prawa jest „obce” dla ojca – partnera?
Nierozwiedziony partner
10 sty 2010
Obecnie jestem w trakcie rozstawania się z moim partnerem, który postanowił wrócić do swojej żony, z którą nigdy się nie rozwiódł. W związku z tym, że przed kilka lat żyliśmy wspólnie, wiele rzeczy, często bardzo kosztownych kupowaliśmy razem. Teraz partner twierdzi, że nie mam prawa do tych rzeczy, czy ma rację?
Kupowanie wspólnego mieszkania wraz z partnerem życiowym
24 gru 2009
Wspólny zakup mieszkania jest poważnym krokiem i warto w związku z tym zwrócić większą uwagę na to, jaką treść zawiera księga wieczysta oraz akt notarialny.
Czy partner może odmówić składania zeznań
20 gru 2009
Konkubinat w wielu kwestiach znacząco różni się od małżeństwa. Są jednak sytuacje, kiedy wzajemne relacje partnerów są na tyle ważne, że pomimo istotnych różnic partnerzy są traktowani podobnie jak małżonkowie.
Obowiązek opiekowania się w czasie choroby
16 gru 2009
Obecnie żyję w konkubinacie i oboje z partnerem postanowiliśmy na razie nie wstępować w związek małżeński. Mam jednak wątpliwość, czy partner (poza pewnym zobowiązaniem moralnym) ma prawny obowiązek opiekowania się mną w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak choroba czy utrata pracy?
Zachowek w konkubinacie
10 gru 2009
Konkubinat ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Nawet jeżeli sami żyjemy w przykładnych małżeństwach, często zastanawiamy się, czy konkubinat daje takie same prawa partnerom jak małżeństwo.
Postępowanie o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa
17 cze 2009
Mężczyzna, który uznał ojcostwo (d. uznał dziecko)- po czym dowiedział się, że nie jest ojcem, może domagać się ubezskutecznienia uznania ojcostwa. Jest to nowe postępowanie dodane w ostatniej nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Uznanie ojcostwa
17 cze 2009
Jeśli ojciec dziecka nie jest mężem jego matki – aby dziecko mogło być uznane za jego, musi dokonać uznania ojcostwa (do nie dawna zwanego uznaniem dziecka). Od 13 czerwca 2009 roku zmieniły się zasady tej procedury.
Czy ślub jest potrzebny
15 cze 2009
Z punktu widzenia prawa – ślub jest tylko umową cywilnoprawną, mającą jednak dalekosiężne skutki w sferze majątkowej, prawnej i administracyjnej. Trochę inaczej postrzegany jest jednak w sferze społecznej i religijnej.
Czy partner może odebrać korespondencję
15 cze 2009
Nie zawsze jesteśmy w domu w czasie, kiedy odwiedza nas listonosz. Jeśli zostawi awizo – przesyłkę możemy odebrać na poczcie – co jeśli nie możemy tam pójść sami? Teoretycznie nasz partner może zrobić to za nas.
Czy konkubenci mogą wziąć wspólny kredyt
15 cze 2009
Przepisy prawa bankowe, ani ustawy o kredycie konsumenckim nie przewidują ograniczeń co do wspólnego kredytu. Jedyny problem dotyczy kredytów hipotecznych z dopłatą.
Zakup wspólnego mieszkania
03 cze 2009
Kupując nieruchomość wraz z partnerem życiowym, należy zwrócić uwagę na treść aktu notarialnego i księgi wieczystej. W przypadku tak dużej inwestycji należy zadbać o właściwe odwzorowanie stosunku udziałów we własności.
Zamiast darowizny – dożywocie
02 cze 2009
Darowizna nieruchomości pomiędzy partnerami zawsze powoduje duże i bolesne skutki finansowe z powodu wysokiego podatku od spadków i darowizn. Można go uniknąć stosując umowę dożywocia- wiąże się ona jednak z pewnymi kłopotliwymi konsekwencjami.
Sporządź testament dla partnera
02 cze 2009
Jeśli chcesz żeby twój partner po tobie dziedziczył sporządź testament- inaczej spadkiem podzielą się twoi spadkobiercy ustawowi.
Na czym polega odpowiedzialność solidarna
02 cze 2009
Partnerzy zaciągając wspólnie zobowiązanie stają się dłużnikami solidarnymi – ma to istotne znaczenie podczas dochodzenia roszczeń przez wierzyciela.
Czyje nazwisko noszą dzieci w związku partnerskim
01 cze 2009
Jak wiadomo nie trzeba być małżeństwem, żeby mieć dzieci, jakie jednak są zasady nadawania nazwiska dziecku?
Co dzieje się ze wspólnym majątkiem po śmierci partnera?
01 cze 2009
Po śmierci partnera powstaje duży problem związany ze wspólnym majątkiem partnerów. Jak korzystnie wyjść z takiej sytuacji?
Czy przeniesienie majątku na partnera pozwala wyłączyć je spod egzekucji
01 cze 2009
Istnieje przekonanie, że przeniesienie majątku na osobę trzecią pozwoli uchronić go przed zajęciem przez wierzycieli. Nie zawsze jest to jednak skuteczne.
Czy partner może odpowiadać za długi drugiego partnera
01 cze 2009
Instytucja automatycznej współodpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte w celu zapewnienia bytu rodzinie należy do domeny małżonków. W przypadku związku nieformalnego, jest ograniczona do sytuacji, w których partner wziął na siebie część odpowiedzialności lub dłużnik przeniósł na niego część majątku chcąc uniknąć odpowiedzialności.
Czy partnerzy mogą adoptować dziecko
01 cze 2009
Często pary żyją wspólnie przez wiele lat, nie decydują się na zawarcie małżeństwa. Nie mając dzieci, chcieliby je adoptować – niezależnie jednak od wiarygodności i trwałości takiego związku, nie mogą tego zrobić wspólnie.
Partner w procesie karnym
01 cze 2009
Osoba żyjąca w związku nieformalnym, traktowana jest w procesie karnym na podobnych zasadach jak małżonek, prawo uznaje je za osobę najbliższą.
Wspólny najem mieszkania
01 cze 2009
Małżonkowie zawsze oboje są najemcami lokalu mieszkalnego – nawet jeśli tylko jeden z nich podpisze właściwą umowę. Osoby żyjące w związku partnerskim nie mają tego przywileju – jednak ich sytuacja nie jest nieuregulowana w przepisach.
Zakup wspólnego samochodu
01 cze 2009
Zakup wspólnego samochodu dla osób nie będących małżeństwem nie jest niczym wyjątkowym, jedyne co różni to od nabycia przez małżeństwo to rodzaj współwłasności.
Czy nieślubne dzieci dziedziczą
01 cze 2009
Pytanie to stosunkowo często pojawia się forum – odpowiedź na nie jest prosta – wszystkie dzieci dziedziczą – niezależnie od tego czy pochodzą z "prawego łoża”.
Czy można wskazać partnera jako dysponenta konta po śmierci
01 cze 2009
Każdy może dokonać dyspozycji pieniędzy z konta na wypadek śmierci. Kwota taka wyłączana jest z masy spadku i nie podlega ogólnym zasadom dziedziczenia. Jednak nie każdy może być beneficjentem dyspozycji.
Czy partner może odebrać becikowe
01 cze 2009
Becikowe jest jednym ze sposobów na pomoc rodzinie – polega na wypłaceniu świadczenia w wysokości 1000 zł z tytułu narodzin dziecka. Świadczenie nie jest uzależnione od tego, czy rodzice są małżeństwem.
Czy partner może być pełnomocnikiem
01 cze 2009
Osoba nam bliska – partner życiowy, może mieć większe obeznanie w przepisach prawa – nie może jednak co do zasady reprezentować nas przed sądem.
Czy partner ma prawo do informacji medycznej o drugim partnerze
01 cze 2009
W sytuacji wypadków czy nagłego pogorszenia stanu zdrowia wymagającego hospitalizacji bliscy chorego zazwyczaj chcą wiedzieć jaki jest jego stan. Obowiązujące przepisy ograniczają jednak możliwość uzyskania takich informacji.
Co jeśli zmarły partner miał małżonka
01 cze 2009
Zdarza się, że ludzie rozpoczynają nowy związek formalnie nie rozwiązując poprzedniego (nie wnikając w przyczyny). Powoduje to liczne perturbacje przy dziedziczeniu po zmarłym partnerze.
Czy będziesz dziedziczyć po partnerze
01 cze 2009
Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi. Jedyny sposób na to, aby mogły po sobie dziedziczyć to sporządzenie testamentu.
Czy spadek po partnerze zawsze będzie opodatkowany
01 cze 2009
Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi (w odróżnieniu od małżonków)- mogą jednak sporządzić odpowiednie testamenty. Mają jednak małą szansę na uniknięcie podatku od spadków (i darowizn).