reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Konkubinat i prawo - poradnik

Konkubinat i prawo - poradnik

Jakie prawa przysługują konkubentom, a jakie jedynie małżonkom? Co z dziećmi, wspólnym majątkiem czy dziedziczeniem? Odpowiedź w poniższym poradniku.

Konkubinat a dziedziczenie

Będąc w związku partnerskim warto pamiętać, iż konkubent nie jest uprawniony do dziedziczenia z ustawy tak jak małżonek i inni członkowie rodziny. Oznacza to, że po naszej śmierci do dziedziczenia w pierwszej kolejności zostaną powołani spadkobiercy ustawowi z pierwszej grupy tj. małżonek oraz dzieci. Do dziedziczenia ustawowego jednak nie dojdzie, jeżeli sporządzimy ważny testament. Jest to jedyny sposób, aby zabezpieczyć prawa partnera po naszej śmierci.

Zobacz również: Sporządź testament dla partnera

Co z informacją w szpitalu?

Prawo do informacji o stanie zdrowia ma sam pacjent, ewentualnie jego przedstawiciel ustawowy (w przypadku osób małoletnich lub ubezwłasnowolnionych). Tylko od samego pacjenta zależy czy udzieli on zgody na udzielanie informacji innym osobom i jakie to będą osoby.

Zobacz również: Czy partner ma prawo do informacji medycznej o drugim partnerze?

Wspólne dzieci

Zgodnie z prawem wszystkie dzieci spadkodawcy uprawnione są do dziedziczenia bez względu na to czy pochodzą z małżeństwa czy ze związku nieformalnego i to na takich samych zasadach. Jeżeli na przykład spadkodawca miał kilkoro dzieci, zarówno ślubnych, jak i z nieformalnego związku, to wszystkie dziedziczą w częściach równych.

Zobacz również: Czy nieślubne dzieci dziedziczą?

Podobnie jest w przypadku alimentów. Rodzice zobowiązani są do alimentacji bez względu na to czy są małżeństwem czy nie.

Zobacz również: Alimenty na dziecko pochodzące z konkubinatu

Trudne sprawy majątkowe

Zakup wspólnego mieszkania czy wzięcie kredytu należy wcześniej dobrze przemyśleć, aby uniknąć przykrych niespodzianek po ewentualnym rozstaniu.

W przypadku kupna mieszkania należy zadbać o to, aby oboje partnerzy zostali wpisani w akcie notarialnym oraz w księdze wieczystej, jeżeli wspólnie finansują zakup nieruchomości. Partnerzy biorący wspólny kredyt powinnni zaś wiedzieć, iż  za dług odpowiadają solidarnie, co oznacza, że bank może dochodzić spłaty zadłużenia od obojga z nich, jak i od każdego z osobna.

Zobacz również: Zakup wspólnego mieszkania

Zobacz również: Czy konkubenci mogą wziąć wspólny kredyt?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama