| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Konkubinat i prawo - poradnik

Konkubinat i prawo - poradnik

Jakie prawa przysługują konkubentom, a jakie jedynie małżonkom? Co z dziećmi, wspólnym majątkiem czy dziedziczeniem? Odpowiedź w poniższym poradniku.

Konkubinat a dziedziczenie

Będąc w związku partnerskim warto pamiętać, iż konkubent nie jest uprawniony do dziedziczenia z ustawy tak jak małżonek i inni członkowie rodziny. Oznacza to, że po naszej śmierci do dziedziczenia w pierwszej kolejności zostaną powołani spadkobiercy ustawowi z pierwszej grupy tj. małżonek oraz dzieci. Do dziedziczenia ustawowego jednak nie dojdzie, jeżeli sporządzimy ważny testament. Jest to jedyny sposób, aby zabezpieczyć prawa partnera po naszej śmierci.

Zobacz również: Sporządź testament dla partnera

Co z informacją w szpitalu?

Prawo do informacji o stanie zdrowia ma sam pacjent, ewentualnie jego przedstawiciel ustawowy (w przypadku osób małoletnich lub ubezwłasnowolnionych). Tylko od samego pacjenta zależy czy udzieli on zgody na udzielanie informacji innym osobom i jakie to będą osoby.

Zobacz również: Czy partner ma prawo do informacji medycznej o drugim partnerze?

Wspólne dzieci

Zgodnie z prawem wszystkie dzieci spadkodawcy uprawnione są do dziedziczenia bez względu na to czy pochodzą z małżeństwa czy ze związku nieformalnego i to na takich samych zasadach. Jeżeli na przykład spadkodawca miał kilkoro dzieci, zarówno ślubnych, jak i z nieformalnego związku, to wszystkie dziedziczą w częściach równych.

Zobacz również: Czy nieślubne dzieci dziedziczą?

Podobnie jest w przypadku alimentów. Rodzice zobowiązani są do alimentacji bez względu na to czy są małżeństwem czy nie.

Zobacz również: Alimenty na dziecko pochodzące z konkubinatu

Trudne sprawy majątkowe

Zakup wspólnego mieszkania czy wzięcie kredytu należy wcześniej dobrze przemyśleć, aby uniknąć przykrych niespodzianek po ewentualnym rozstaniu.

W przypadku kupna mieszkania należy zadbać o to, aby oboje partnerzy zostali wpisani w akcie notarialnym oraz w księdze wieczystej, jeżeli wspólnie finansują zakup nieruchomości. Partnerzy biorący wspólny kredyt powinnni zaś wiedzieć, iż  za dług odpowiadają solidarnie, co oznacza, że bank może dochodzić spłaty zadłużenia od obojga z nich, jak i od każdego z osobna.

Zobacz również: Zakup wspólnego mieszkania

Zobacz również: Czy konkubenci mogą wziąć wspólny kredyt?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »