| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Rozdzielność majątkowa – sąd czy intercyza

Rozdzielność majątkowa – sąd czy intercyza

Małżonkowie, którzy chcą pozostać przy swoich odrębnych majątkach mogą sporządzić umowę. Rozwiązaniem może być również wniesienie do sądu powództwa o ustanowienie rozdzielności. O ile pierwszy ze sposobów jest dostępny dla każdego, o tyle orzeczenie sądu następuje tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Ważne powody

Intercyzę, czyli majątkową umowę małżeńską mogą sporządzić przed notariuszem małżonkowie zarówno w czasie trwania małżeństwa, jak i po jego ustaniu. Nie ma tu żadnych przeciwwskazań. Ograniczenia dotyczą jedynie możliwych postanowień takiej umowy. Co do zasady małżonkowie mogą w umowie intercyzy wspólność majątkową rozszerzyć, ograniczyć, ustanowić rozdzielność majątkowa lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku orzeczenia o rozdzielności przez sąd. Może ono nastąpić jedynie z ważnych przyczyn.

Najczęściej do takich sytuacji należy trwonienie majątku przez męża lub żonę. Ważnym powodem może być również prowadzenie przez małżonka działalności gospodarczej, zwłaszcza wtedy, gdy wiąże się to z dużym ryzykiem finansowym.

O ustanowienie rozdzielności majątkowej może wystąpić również para pozostająca w faktycznej separacji.

Separacja orzeczona przez sąd znosi wspólność majątkową. Małżonkowie mogą jednak pozostać przy wspólności, jeżeli złożą do sądu o to zgodny wniosek w tej sprawie.

Zobacz również: Jak napisać pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami

„Początek” rozdzielności

Rozdzielność ustanowiona przez parę w drodze umowy powstaje z chwilą jej zawarcia i rozciąga się na przyszłość.

W przypadku rozdzielności, o której orzeka sąd, jej początek określony jest w wyroku. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu. Jeżeli sąd nie wskaże w orzeczeniu żadnej daty, wówczas można wnioskować o uzupełnienie wyroku.

Jakie są skutki

Orzeczenie rozdzielności majątkowej przez sąd ma ten skutek, że można się na nie powoływać bez względu na to, czy fakt ustanowienia rozdzielności był wierzycielowi znany czy też nie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ustanowienia rozdzielności w drodze umowy. Na intercyzę w stosunku powoływać się jedynie wówczas, gdy fakt zawarcia takiej umowy był danej osobie znany.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK