reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Jak napisać pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami?

Jak napisać pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami?

Małżonkowie mogą zawrzeć umowę o rozdzielności majątkowej u notariusza. Jednak nie wszyscy małżonkowie chcą i mogą dojść do porozumienia, jeśli chodzi o podział majątku. W takich sytuacjach każdy z małżonków może żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd.

Krok 1: Wybór sądu

Sądem właściwym do rozpatrzenia sprawy o ustalenie rozdzielności majątkowej jest sąd rejonowy. Właściwym miejscowo sadem rejonowym jest sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze stale przebywa. Jeśli nie można na tej podstawie określić sądu rejonowego, właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej. Gdy mimo wszystko nie uda się określić sąd, w ostateczności pozew należy wnieść do sądu miejsca zamieszkania powoda.

Krok 2: Określenie powoda

Każdy małżonek jest osobą uprawnioną do wniesienia pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Do kręgu uprawnionych do wytoczenia powództwa na rzecz jednego z małżonków jest prokurator.

Krok 3: Określenie pozwanego

W przypadku pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami pozwanym jest zawsze drugi małżonek.

Krok 4: Wniosek

W pozwie musi znaleźć się żądanie, aby sąd ustanowił rozdzielność majątkową między małżonkami. W pozwie małżonek może także zawrzeć inne wnioski:

  • wniosek o zasądzenie od pozwanego kosztów procesu
  • wnioski dowodowe (np. o wezwanie konkretnych świadków).

Krok 5: Uzasadnienie

Pozew o ustanowienie rozdzielności między małżonkami musi zawierać uzasadnienie. W uzasadnieniu należy wskazać, że małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej. Ponadto należy wskazać, że zachodzą ważne powody dla rozwiązania przez sąd wspólności. Do okoliczności takich możemy zaliczyć np. trwonienie majątku wspólnego, nieprzyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny. Ważne, aby każda okoliczności została poparta konkretnym dowodem, np. zeznaniami świadków, dokumentami.

Zobacz też: Poradnik: Majątek małżonków

Krok 6: Załączniki

Wszystkie dokumenty powołane jako dowody muszą zostać wymienione w spisie załączników. Do pozwu koniecznie należy dołączyć jego odpis dla strony pozwanej oraz kserokopie załączników. Dokumenty stanowiące dowody należy składać do sądu w oryginałach.

Krok 7: Podpis pozwu

Podpis o ustanowienie rozdzielności majątkowej należy podpisać własnoręcznie. Niepodpisany pozew nie zostanie rozpoznany w terminie.

Krok 8: Wniesienie pozwu

Pozew można wnieść osobiście w biurze podawczym właściwego sądu. Można też przesłać go listem poleconym na adres sądu.

Po orzeczeniu przez sąd rozdzielności majątkowej między małżonkami powinni oni majątek wspólny podzielić. Dopiero wtedy każdy z małżonków może swobodnie dysponować należącą do niego częścią.

Zobacz serwis: Majątek

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W pozwie musi znaleźć się żądanie, aby sąd ustanowił rozdzielność majątkową między małżonkami.
W pozwie musi znaleźć się żądanie, aby sąd ustanowił rozdzielność majątkową między małżonkami.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama