| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Spadku można zrzec się tylko przed notariuszem

Spadku można zrzec się tylko przed notariuszem

Choć generalną zasadą jest, iż wszelkie umowy o przyszły spadek po osobie żyjącej są nieważne, prawo przewiduje jeden wyjątek. Spadkobierca i spadkodawca mogą przed notariuszem podpisać umowę, na mocy której spadkobierca zrzeka się spadku.

Spadkobierca może zrzec się dziedziczenia ustawowego. Jest to o tyle istotne, że nawet jeśli zrzeknie się spadku, będzie mógł zostać powołany do dziedziczenia na podstawie testamentu. 

Zrzekając się spadku, spadkobierca może wskazać osoby, na rzecz których zrzeka się swoich uprawnień. 

Do zrzeczenia się spadku po żyjącym spadkobiercy niezbędna jest umowa zawarta w formie aktu notarialnego, między spadkobiercą a spadkodawcą. Tego typu umowa zawarta w innej formie będzie nieważna.

Zobacz również: Kto jest uprawniony do zachowku?

Zrzeczenie się spadku pozbawia uprawnień zarówno spadkobiercę-stronę umowy, jak i jego zstępnych, czyli dzieci, wnuków, itd. Obejmie ono również dzieci spadkobiercy, które urodzą się po zawarciu umowy.

Zawarcie umowy przez spadkobiercę nie wymaga uzyskania zgody dzieci ani sądu rodzinno-opiekuńczego, w przypadku małoletnich.

Umowa zrzeczenia się dziedziczenia przez spadkobiercę może zostać odwołana poprzez sporządzenie kolejnej, także w formie aktu notarialnego. Uchyla ona skutki umowy o zrzeczenie się spadku i spadkobierca nabywa ponownie wszelkie uprawnienia.

Poza wyżej wskazaną, umowy o przyszły spadek są nieważne. Po śmierci spadkodawcy można jednak zbyć spadek w całości lub części. 

Jest to jednak możliwe dopiero po złożeniu oświadczenia o przyjęciu spadku bądź po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule powołania. 

Nabywca wejdzie we wszystkie prawa i obowiązki spadkobiercy. Będzie więc mógł zostać obciążony długami spadkowymi.

Zobacz również serwis: U notariusza

Przyszły nabywca może żądać zawarcie umowy dopiero po przeprowadzeniu postępowania spadkowego. W trakcie takiego postępowania może bowiem okazać się, że spadkobierca zostanie uznany za niegodnego dziedziczenia i zostanie pozbawiony w spadku.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do zrzeczenia się spadku po żyjącym spadkobiercy niezbędna jest umowa zawarta w formie aktu notarialnego, między spadkobiercą a spadkodawcą.
Do zrzeczenia się spadku po żyjącym spadkobiercy niezbędna jest umowa zawarta w formie aktu notarialnego, między spadkobiercą a spadkodawcą.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK