reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Czy testament można odwołać?

Czy testament można odwołać?

Testament jest dokumentem, w którym spadkodawca rozrządza swoim majątkiem. Jest to czynność mortis causa, a więc nie wywołuje żadnych skutków prawnych za życia spadkodawcy. Może on wręcz odwołać testament w każdej chwili. Jak to uczynić?

Sposoby odwołania testamentu zostały wskazane w art.946 KC. Zgodnie z jego treścią spadkodawca może:

• sporządzić nowy testament;

• zniszczyć testament lub pozbawić go cech ważności (w zamiarze odwołania testamentu);

• dokonać w testamencie zmian, z których wynika wola odwołana testamentu.

Zobacz również: Spadki

W przypadku sporządzania nowego testamentu, odwołanie może mieć charaktery wyraźny lub dorozumiany.

Charakter wyraźny odwołania polega na tym, że spadkodawca w nowym testamencie wskazuje, że jego wolą jest odwołanie wcześniejszego testamentu. Tak dzieje się m.in. w przypadku testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego. Jednym z postanowień nowego testamentu jest stwierdzenie, że: „testator odwołuje w całości lub części wcześniej sporządzony testament”.

Charakter dorozumiany odwołania to natomiast zawarcie w nowym testamencie takich rozrządzeń, których nie da się pogodzić z wcześniejszymi, np. powołanie na jedynego spadkobiercę inną osobę.

Zobacz również: Notariusz

Nowy testament może być sporządzony w dowolnej formie. Nie ma tu wymogu formy pochodnej. To znaczy, że jeśli wcześniejszy testament sporządzony był w formie aktu notarialnego, to odwołujący może zostać sporządzony, np. pisemnie, bez udziału notariusza (testament holograficzny). 

Ten sposób odwołania testamentu wymaga, aby testator działał z zamiarem jego odwołania. Zniszczenie przypadkowe czy też dokonane pod wpływem groźby nie będzie wywoływało żądnych skutków prawnych. Spadkodawca może testament podrzeć, spalić, pociąć lub dokonać innych czynności, które pozbawią go cech ważności.
Warto w tym miejscu podkreślić, że zniszczenie wypisu aktu notarialnego czy też protokołu obejmującego treść testamentu alograficznego również wywołują skutki odwołania testamentu. 

Ten sposób polega na wskazaniu w testamencie, że został odwołany poprzez użycie sformułowań: „odwołane”, „anuluję”, „unieważniam” lub poprzez skreślenie. Odwołanie może dotyczyć całości testamentu bądź tylko jego części. W tym drugim przypadku, nieskreślone (nieodwołane) postanowienia testamentu pozostają ważne i skuteczne.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spisanie testamentu to czynność mortis causa, a więc nie wywołuje żadnych skutków prawnych za życia spadkodawcy.
Spisanie testamentu to czynność mortis causa, a więc nie wywołuje żadnych skutków prawnych za życia spadkodawcy.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama