REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy testament można odwołać?

Marta Wrzosek
Spisanie testamentu to czynność mortis causa, a więc nie wywołuje żadnych skutków prawnych za życia spadkodawcy.
Spisanie testamentu to czynność mortis causa, a więc nie wywołuje żadnych skutków prawnych za życia spadkodawcy.

REKLAMA

REKLAMA

Testament jest dokumentem, w którym spadkodawca rozrządza swoim majątkiem. Jest to czynność mortis causa, a więc nie wywołuje żadnych skutków prawnych za życia spadkodawcy. Może on wręcz odwołać testament w każdej chwili. Jak to uczynić?

Sposoby odwołania testamentu

REKLAMA

Sposoby odwołania testamentu zostały wskazane w art.946 KC. Zgodnie z jego treścią spadkodawca może:

• sporządzić nowy testament;

• zniszczyć testament lub pozbawić go cech ważności (w zamiarze odwołania testamentu);

• dokonać w testamencie zmian, z których wynika wola odwołana testamentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Spadki

Sporządzenie nowego testamentu

W przypadku sporządzania nowego testamentu, odwołanie może mieć charaktery wyraźny lub dorozumiany.

REKLAMA

Charakter wyraźny odwołania polega na tym, że spadkodawca w nowym testamencie wskazuje, że jego wolą jest odwołanie wcześniejszego testamentu. Tak dzieje się m.in. w przypadku testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego. Jednym z postanowień nowego testamentu jest stwierdzenie, że: „testator odwołuje w całości lub części wcześniej sporządzony testament”.

Charakter dorozumiany odwołania to natomiast zawarcie w nowym testamencie takich rozrządzeń, których nie da się pogodzić z wcześniejszymi, np. powołanie na jedynego spadkobiercę inną osobę.

Zobacz również: Notariusz

Nowy testament może być sporządzony w dowolnej formie. Nie ma tu wymogu formy pochodnej. To znaczy, że jeśli wcześniejszy testament sporządzony był w formie aktu notarialnego, to odwołujący może zostać sporządzony, np. pisemnie, bez udziału notariusza (testament holograficzny). 

Zniszczenie testamentu

Ten sposób odwołania testamentu wymaga, aby testator działał z zamiarem jego odwołania. Zniszczenie przypadkowe czy też dokonane pod wpływem groźby nie będzie wywoływało żądnych skutków prawnych. Spadkodawca może testament podrzeć, spalić, pociąć lub dokonać innych czynności, które pozbawią go cech ważności.
Warto w tym miejscu podkreślić, że zniszczenie wypisu aktu notarialnego czy też protokołu obejmującego treść testamentu alograficznego również wywołują skutki odwołania testamentu. 

Dokonanie zmian w testamencie

Ten sposób polega na wskazaniu w testamencie, że został odwołany poprzez użycie sformułowań: „odwołane”, „anuluję”, „unieważniam” lub poprzez skreślenie. Odwołanie może dotyczyć całości testamentu bądź tylko jego części. W tym drugim przypadku, nieskreślone (nieodwołane) postanowienia testamentu pozostają ważne i skuteczne.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • ola
    2023-05-28 18:29:53
    Dobre pytanie do notariusza - osobiście polecam kancelarię notariusz Cejrowskiej z Tczewa.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
350 tys. godzin dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów. Jakie zmiany na lekcjach WF w 2024 r.?

Profilaktyka prozdrowotna w szkołach bardzo ważnym zadaniem w 2024 r. MEiN i AWF będą ściśle współpracować w 2024 r.

Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

REKLAMA

Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

Zakaz handlu w Wigilię. Nie wszystkie sklepy będą zamknięte

W tym roku Wigilia, która przypada w niedzielę, będzie dniem objętym zakazem handlu. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie poprzedzające Wigilię niedziele, czyli 10 i 17 grudnia. Ustawa wprowadzająca takie zmiany czeka na podpis Prezydenta. Jednak nie wszystkie sklepy będą zamknięte. Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy w Wigilię.

W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 82]

Wdowa otrzyma w 2024 r. prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

REKLAMA

Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

REKLAMA