| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Emerytury pomostowe zgodne z Konstytucją

Emerytury pomostowe zgodne z Konstytucją

Nie będzie zmian w przyznawaniu emerytur pomostowych. Trybunał Konstytucyjny uznał, iż pominięcie przedstawicieli niektórych zawodów w przyznaniu im prawa do emerytury pomostowej nie narusza konstytucyjnej zasady równości.

Oznacza to, iż osoby wykonujące pracę w nocy, a także kierowcy samochodów ciężarowych nadal nie skorzystają z przywileju emerytur pomostowych.

Skargę do Trybunału Konstytucyjnego skierowało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, twierdząc, iż pominięcie w ustawie niektórych prac o szczególnym charakterze narusza konstytucyjną zasadę równości.

Ponadto według przedstawicieli OPZZ ustawodawca, ustalając definicję pracy w szczególnych warunkach, pominął czynniki fizyczne i chemiczne, które mają negatywny wpływ na zdrowie pracownika.

Z tymi argumentami nie zgodził się Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie nie zgodzili też się z argumentem pominięcia w załącznikach do ustawy niektórych prac, np. kolejarzy zatrudnionych w zakładach pracy (np. hutach lub rafineriach) oraz niektórych kierowców.

OPZZ, zapowiada, że związek będzie chciał, aby sprawą emerytur pomostowych zajęły się unijne instytucje.

Pełny tekst: Prawo do emerytury pomostowej bez zmian

Zobacz również serwis: Emerytury

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Drożdżal

Wieloletni skarbnik w jednostce samorządowej; trener szkoleń dla organizacji pozarządowych i jednostek administracji publicznej; ma wieloletnie doświadczenie szkoleniowe w zakresie: budżetu jst i budżetów zadaniowych, dochodów i wydatków jst, współpracy jst z organizacjami pozarządowymi, współpracy gmin z sołectwami, rachunkowości projektów finansowanych ze środków UE oraz innych źródeł zagranicznych, budżetowania oraz ewaluacji i wprowadzania zmian w organizacji, planowaniu, komunikacji, motywacji, budowaniu zespołu oraz animacji środowisk lokalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »