| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Bezdomny na rynku pracy

Osobą bezdomnym niezwykle trudno znaleźć stałą, legalną pracę. Pracodawcy patrzą na takie osoby podejrzliwie i nie chcą zatrudniać osób nie mających stałego miejsca zamieszkania. Pomoc w znalezieniu pracy bezdomnym oferują Powiatowe Urzędy Pracy.

Bezrobotny może zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy

Osoba bezrobotna może poszukiwać pracy za pomocą Powiatowego Urzędu Pracy. Osoba nie mająca stałego, ani czasowego miejsca zamieszkania powinna zgłosić się do tego urzędu pracy, na terenie którego aktualnie przebywa. Nie musi to być urząd właściwy miejscowo, ze względu na ostatnie miejsce stałego lub czasowego zameldowania.

Bezrobotny rejestrując się musi się wylegitymować. Jeżeli w dokumencie tożsamości figuruje miejscowość zamieszkania inna niż właściwy jest urząd, to bezrobotny musi złożyć pisemne oświadczenie, że nie jest zarejestrowany w innym urzędzie pracy.

Powiatowy Urząd Pracy nie może odmówić rejestracji bezrobotnemu, który nie ma stałego lub czasowego miejsca zamieszkania

Korzyści płynące z tytułu posiadania statusu bezrobotnego

Dla osoby bezdomnej uzyskanie statusu bezrobotnego może być bardzo atrakcyjne. Osoby bezrobotne podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ciężar opłacania składki spoczywa na Powiatowym Urzędzie Pracy. Po zarejestrowaniu się w urzędzie, bezrobotny w razie konieczności będzie mógł liczyć na świadczenia zdrowotne.
Bezdomny, po zarejestrowaniu jest traktowany na takich samych zasadach, jak każdy inny petent w urzędzie pracy. W związku z tym może uczestniczyć w kursach, szkoleniach i innych zajęciach umożliwiających podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Bezrobotny ma dostęp do informacji o wolnych etatach.

Zobacz również serwis: Bezrobotni

Dla kogo zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje każdemu, kto aktualnie pozostaje bez stałego zatrudnienia, a w okresie ostatnich 18 miesięcy przepracował rok, dotyczy to tez osób zwolnionych z zakładu karnego, a którzy podczas odbywania kary wykonywali pracę.

Zobacz również serwis: Zasiłki

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osobom bezdomnym znacznie trudniej znaleźć pracę ze względu na brak stałego zameldowania.
Osobom bezdomnym znacznie trudniej znaleźć pracę ze względu na brak stałego zameldowania.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK