| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu?

Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu?

W każdym pozwie należy podać wartość przedmiotu sporu. Bardzo ważne jest jej prawidłowe wyliczenie. Od niej bowiem zależy właściwość rzeczowa sądu oraz tryb w którym będzie rozpatrywany pozew.

Pamiętać trzeba również o tym, że wartość przedmiotu sporu nie jest podawana tylko i wyłącznie w pozwie. Jeżeli sprawa nie toczy się o kwotę pieniędzy wtedy wartość przedmiotu sporu należy podawać w każdym piśmie

Zobacz: Kiedy mówimy o kumulacji roszczeń

Przepisy szczególne

W sprawach o prawo do świadczeń powtarzających się wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej niż rok- za cały czas ich trwania

W sprawach o istnienie, unieważnienie albo rozwiązanie umowy najmu lub dzierżawy o wydanie albo odebranie przedmiotu najmu lub dzierżawy, wartość przedmiotu sporu stanowi:

  • przy umowach zawartych na czas oznaczony- suma czynszu za czas sporny, lecz nie więcej niż z a rok;
  • przy umowach zawartych na czas nie oznaczony- sum czynszu za okres trzech miesięcy

W sprawach o roszczenia pracowników dotyczących nawiązania, istnienia lub rozwiązania stosunku pracy wartość przedmiotu sporu stanowi:

  • przy umowach na czas określony- suma wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok,
  • przy umowach na czas nieokreślony- za czas jednego roku

W sprawach o wydanie nieruchomości posiadanej bez tytułu prawnego lub na podstawie innego tytułu niż najem i dzierżawa, wartość przedmiotu sporu oblicza się przyjmując, stosownie do rodzaju nieruchomości i sposobu korzystania z niej, podaną przez powoda sumę odpowiadającą trzymiesięcznemu czynszowi najmu lub dzierżawy należnemu od danego rodzaju nieruchomości.

Dlaczego to takie ważne

Od prawidłowo wyliczonej wartości przedmiotu sporu zależy wiele rzeczy. W pierwszej kolejności wartość ta ma wpływ na właściwość rzeczową sądu. Innymi słowy zależy od niej czy sprawę kierujemy do sądu rejonowego czy okręgowego. Sąd okręgowy rozpatruje w pierwszej instancji sprawy, o prawa majątkowe których wartość przedmiotu sporu przewyższa 75.000 zł (100.000 zł w sprawach gospodarczych).

Po drugie od wartości przedmiotu sporu uzależniony jest tzw. wpis sądowy. Jest to opłata stosunkowa wyrażona w procentach, której wartości zależy od wartości przedmiotu sporu.

Zależy od niej również tryb, w którym będzie rozpatrywana sprawa. Sprawy należące do właściwości sądów rejonowych rozpatrywane mogą być w postępowaniu zwykłym (gdy w.p.s. jest większa niż 10.000 zł) lub uproszczonym (gdy w.p.s. nie przekracza 10.000 zł). W sprawach rozstrzyganych w trybie uproszczonym jest inny wpis, a pozew w takiej sprawie kieruje się do sądu na formularzu.

Jak zatem widać niepoprawnie wyliczona wartość przedmiotu sporu może spowodować zamieszanie.

Zobacz: U prawnika

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ważne jest nie tylko właściwe wyliczenie wartości przedmiotu sporu ale również jej podanie.
Ważne jest nie tylko właściwe wyliczenie wartości przedmiotu sporu ale również jej podanie.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »