| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu?

Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu?

W każdym pozwie należy podać wartość przedmiotu sporu. Bardzo ważne jest jej prawidłowe wyliczenie. Od niej bowiem zależy właściwość rzeczowa sądu oraz tryb w którym będzie rozpatrywany pozew.

Pamiętać trzeba również o tym, że wartość przedmiotu sporu nie jest podawana tylko i wyłącznie w pozwie. Jeżeli sprawa nie toczy się o kwotę pieniędzy wtedy wartość przedmiotu sporu należy podawać w każdym piśmie

Zobacz: Kiedy mówimy o kumulacji roszczeń

Przepisy szczególne

W sprawach o prawo do świadczeń powtarzających się wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej niż rok- za cały czas ich trwania

W sprawach o istnienie, unieważnienie albo rozwiązanie umowy najmu lub dzierżawy o wydanie albo odebranie przedmiotu najmu lub dzierżawy, wartość przedmiotu sporu stanowi:

  • przy umowach zawartych na czas oznaczony- suma czynszu za czas sporny, lecz nie więcej niż z a rok;
  • przy umowach zawartych na czas nie oznaczony- sum czynszu za okres trzech miesięcy

W sprawach o roszczenia pracowników dotyczących nawiązania, istnienia lub rozwiązania stosunku pracy wartość przedmiotu sporu stanowi:

  • przy umowach na czas określony- suma wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok,
  • przy umowach na czas nieokreślony- za czas jednego roku

W sprawach o wydanie nieruchomości posiadanej bez tytułu prawnego lub na podstawie innego tytułu niż najem i dzierżawa, wartość przedmiotu sporu oblicza się przyjmując, stosownie do rodzaju nieruchomości i sposobu korzystania z niej, podaną przez powoda sumę odpowiadającą trzymiesięcznemu czynszowi najmu lub dzierżawy należnemu od danego rodzaju nieruchomości.

Dlaczego to takie ważne

Od prawidłowo wyliczonej wartości przedmiotu sporu zależy wiele rzeczy. W pierwszej kolejności wartość ta ma wpływ na właściwość rzeczową sądu. Innymi słowy zależy od niej czy sprawę kierujemy do sądu rejonowego czy okręgowego. Sąd okręgowy rozpatruje w pierwszej instancji sprawy, o prawa majątkowe których wartość przedmiotu sporu przewyższa 75.000 zł (100.000 zł w sprawach gospodarczych).

Po drugie od wartości przedmiotu sporu uzależniony jest tzw. wpis sądowy. Jest to opłata stosunkowa wyrażona w procentach, której wartości zależy od wartości przedmiotu sporu.

Zależy od niej również tryb, w którym będzie rozpatrywana sprawa. Sprawy należące do właściwości sądów rejonowych rozpatrywane mogą być w postępowaniu zwykłym (gdy w.p.s. jest większa niż 10.000 zł) lub uproszczonym (gdy w.p.s. nie przekracza 10.000 zł). W sprawach rozstrzyganych w trybie uproszczonym jest inny wpis, a pozew w takiej sprawie kieruje się do sądu na formularzu.

Jak zatem widać niepoprawnie wyliczona wartość przedmiotu sporu może spowodować zamieszanie.

Zobacz: U prawnika

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ważne jest nie tylko właściwe wyliczenie wartości przedmiotu sporu ale również jej podanie.
Ważne jest nie tylko właściwe wyliczenie wartości przedmiotu sporu ale również jej podanie.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK