Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy mówimy o kumulacji roszczeń

Łukasz Matys
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Często się zdarza, że wobec jednej osoby ma się kilka roszczeń. Czy w takiej sytuacji trzeba o każde z nich wytaczać oddzielne powództwo czy też można dochodzić ich w jednym pozwie?  

Co to jest kumulacja roszczeń?

Łatwo wyobrazić sobie sytuację, gdy jedna osoba ma wobec drugiej kilka roszczeń.

REKLAMA

Adam C. prowadzi sklep. Kupuje towar w jednej hurtowni prowadzonej przez Halinę B.. Adam C. nabył w hurtowni najpierw towar za 2.000 zł, następnie za 5.100 zł, a jeszcze później za 1.500 zł. Za żaden z nich nie zapłacił. W tym wypadku Halina B ma wobec Adama C. trzy roszczenia.

Czy zatem w takiej sytuacji trzeba wytaczać trzy powództwa (jedno o 2.000 zł, drugie o 5.100 zł, trzecie o 1.500 zł.) czy też można wytoczyć jedno o 8.600 zł.

Co wynika z przepisów prawa?

REKLAMA

Kodeks postępowania cywilnego stanowi, iż powód może dochodzić jednym pozwem kilku roszczeń przeciwko temu samemu pozwanemu, jeżeli nadają się do tego samego trybu postępowania oraz jeżeli sąd jest właściwy ze względu na ogólną wartość roszczeń.

Istotą tego przepisu jest to aby roszczenia były przeciwko tej samej osobie i żeby można było je rozpatrywać w tym samym trybie. Istotne jest również to, że roszczenia muszą należeć do właściwości tego samego sądu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z tym przepisem Halina B. będzie mogła wnieść do sądu jeden pozew na łączną kwotę 8.600 zł. Będzie to dla niej korzystniejsze. W wypadku dochodzenia trzech roszczeń zapłaciła by wpis sądowy w wysokości 380 zł. natomiast wnosząc jeden pozew zapłaci jedynie 300 zł. Zaoszczędzi też czas gdyż zamiast przychodzić na 3 rozprawy będzie uczestniczyć w jednej. To samo tyczy się pism procesowych. Halina B. nie będzie musiała pisać pism do każdej sprawy. Wystarczy, że napisze jedno.

Nie będzie można łączyć roszczeń gdy właściwe do ich rozpatrzenia są różne sądy.

Tak samo nie będzie można dochodzić roszczeń dla których zastrzeżone są różne tryby postępowań.

REKLAMA

Dwóch przyjaciół Jacek F. i Marian D. Prowadziło interesy. Jacek F wykonywał prace murarskie i wykończeniowe w domach stawianych przez Marian D. Obaj byli przedsiębiorcami i współpracowali ze sobą na podstawie umowy o świadczenie usług. Jednocześnie Marian D. pożyczył od Jacka F. pieniądze na samochód. Była to czysto przyjacielska pożyczka. A samochód miał służyć Marianowi F. do celów osobistych a nie służbowych. W pewnym momencie Marian D. przestał płacić Jackowi F pieniędzy za wykonane prace. Nie oddał również pożyczki.

W tym wypadku Jacek F. nie będzie mógł wystąpić do sądu z jednym pozwem. Sprawy między przedsiębiorcami są bowiem rozpatrywane w trybie gospodarczym, natomiast sprawa o pożyczkę będzie rozpatrywana w trybie zwykłym.

Inny wypadek

W procesie cywilnym można również kumulować roszczenia w inne sytuacji. Mianowicie gdy:

 • roszczenia są różnego rodzaju;
 • dla któregokolwiek z tych roszczeń nie przewidziane jest postępowanie odrębne;
 • nie zachodzi niewłaściwość sądu, według przepisów o właściwości bez względu na wartość przedmiotu sporu.

Oczywiście pozwanym w obydwu tych sprawach musi być ta sama osoba

W tym wypadku istotne jest to, że roszczenia są różnego rodzaju (np. o zapłatę i naruszenie posiadania). Istotne jest to aby roszczenia można było rozpatrywać w tym samym trybie i żeby właściwość sądu dla wszystkich roszczeń była taka sama.

Natomiast jeżeli, któraś z tych przesłanek nie zachodzi roszczeń nie można kumulować.

Paweł Z. naruszył dobra osobiste swojej byłej żony, Zuzanny S.. W dodatku Paweł Z. nie chciał opuścić mieszkania, którym na mocy wyroku rozwodowego miała zamieszkiwać jedynie Zuzanna S.. Zuzanna S. będzie musiała wytoczyć dwa powództwa bowiem sprawę o naruszenie dóbr osobistych kieruje się do sądu okręgowego, natomiast o naruszenie posiadania do sadu rejonowego.

Co daje kumulacja roszczeń

Kumulacja roszczeń pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Powód oszczędza czas w ten sposób, że pisze tylko jeden pozew, stawiać musi się tylko na rozprawy w jednej sprawie, składać dowody musi tylko w jednej sprawie.

Pieniądze oszczędza na wpisie sądowym. Najczęściej przy kumulacji roszczeń jest on niższy. Oszczędza również na wynagrodzeniu pełnomocnika i opłatach skarbowych za pełnomocnictwo.

Jak zatem widać jest to przydatna instytucja i warto z niej korzystać

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Raport KRD: 60 procent dłużników alimentacyjnych nie płaci też innych swoich zobowiązań

  W Polsce 292 tys. osób uchyla się od płacenia alimentów i ma ponad 14,5 mld zł długów z tego tytułu - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że 60 proc. z tych dłużników ma też inne nieuregulowane zaległości na niemal 2,4 mld zł.

  Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

  Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

  Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

  Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  REKLAMA

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  REKLAMA

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  REKLAMA