reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Kiedy mówimy o kumulacji roszczeń

Kiedy mówimy o kumulacji roszczeń

Często się zdarza, że wobec jednej osoby ma się kilka roszczeń. Czy w takiej sytuacji trzeba o każde z nich wytaczać oddzielne powództwo czy też można dochodzić ich w jednym pozwie?  

Co to jest kumulacja roszczeń?

Łatwo wyobrazić sobie sytuację, gdy jedna osoba ma wobec drugiej kilka roszczeń.

Adam C. prowadzi sklep. Kupuje towar w jednej hurtowni prowadzonej przez Halinę B.. Adam C. nabył w hurtowni najpierw towar za 2.000 zł, następnie za 5.100 zł, a jeszcze później za 1.500 zł. Za żaden z nich nie zapłacił. W tym wypadku Halina B ma wobec Adama C. trzy roszczenia.

Czy zatem w takiej sytuacji trzeba wytaczać trzy powództwa (jedno o 2.000 zł, drugie o 5.100 zł, trzecie o 1.500 zł.) czy też można wytoczyć jedno o 8.600 zł.

Co wynika z przepisów prawa?

Kodeks postępowania cywilnego stanowi, iż powód może dochodzić jednym pozwem kilku roszczeń przeciwko temu samemu pozwanemu, jeżeli nadają się do tego samego trybu postępowania oraz jeżeli sąd jest właściwy ze względu na ogólną wartość roszczeń.

Istotą tego przepisu jest to aby roszczenia były przeciwko tej samej osobie i żeby można było je rozpatrywać w tym samym trybie. Istotne jest również to, że roszczenia muszą należeć do właściwości tego samego sądu

Zgodnie z tym przepisem Halina B. będzie mogła wnieść do sądu jeden pozew na łączną kwotę 8.600 zł. Będzie to dla niej korzystniejsze. W wypadku dochodzenia trzech roszczeń zapłaciła by wpis sądowy w wysokości 380 zł. natomiast wnosząc jeden pozew zapłaci jedynie 300 zł. Zaoszczędzi też czas gdyż zamiast przychodzić na 3 rozprawy będzie uczestniczyć w jednej. To samo tyczy się pism procesowych. Halina B. nie będzie musiała pisać pism do każdej sprawy. Wystarczy, że napisze jedno.

Nie będzie można łączyć roszczeń gdy właściwe do ich rozpatrzenia są różne sądy.

Tak samo nie będzie można dochodzić roszczeń dla których zastrzeżone są różne tryby postępowań.

Dwóch przyjaciół Jacek F. i Marian D. Prowadziło interesy. Jacek F wykonywał prace murarskie i wykończeniowe w domach stawianych przez Marian D. Obaj byli przedsiębiorcami i współpracowali ze sobą na podstawie umowy o świadczenie usług. Jednocześnie Marian D. pożyczył od Jacka F. pieniądze na samochód. Była to czysto przyjacielska pożyczka. A samochód miał służyć Marianowi F. do celów osobistych a nie służbowych. W pewnym momencie Marian D. przestał płacić Jackowi F pieniędzy za wykonane prace. Nie oddał również pożyczki.

W tym wypadku Jacek F. nie będzie mógł wystąpić do sądu z jednym pozwem. Sprawy między przedsiębiorcami są bowiem rozpatrywane w trybie gospodarczym, natomiast sprawa o pożyczkę będzie rozpatrywana w trybie zwykłym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama