| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy cywilne > Cofnięcie pozwu

Cofnięcie pozwu

W związku z uregulowaniem przez pozwanego dochodzonej w sądzie należności, pragnę wycofać pozew- jak mogę to zrobić? Jakie skutki wywołuje taka czynność? Czy cofnięcie pozwu jest ograniczone czasowo?  

Cofnięcie pozwu następuje poprzez oświadczenie powoda, że cofa pozew. Może ono być złożone ustnie do protokołu rozprawy bądź poza rozprawą w formie pisma procesowego.

Oświadczenie takie może dotyczyć samego cofnięcia pozwu bądź cofnięcia pozwu i jednoczesnego zrzeczenia się roszczenia. Skutkiem tego ostatniego jest niemożność dochodzenia roszczenia w przyszłości( roszczenie wygasa). Takie cofnięcie pozwu, które rodzi również skutki materialnoprawne nie wymaga zezwolenia pozwanego, a jego wniesienie jest możliwe aż do wydania wyroku przez sąd trzeciej instancji(Sąd Najwyższy).

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje również częściowe zrzeczenie się roszczenia i w związku z tym częściowe cofnięcie pozwu w zakresie objętym tym roszczeniem.

Inaczej kształtuje się sytuacja gdy cofnięcie pozwu następuje bez zrzeczenia się roszczenia. Jeżeli pozwany nie wyraża zgody na wycofanie pozwu (wyrażenie takiej zgody może nastąpić na rozprawie lub poprzez złożenie stosownego oświadczenia w terminie 2 tygodni od doręczenia zawiadomienia o fakcie), to powód może wycofać pozew tylko do czasu rozpoczęcia rozprawy

Zobacz: Jak pozwać spółkę kapitałową

Skutki cofnięcia pozwu

  • umorzenie postępowania w sprawie
  • możliwość domagania się przez pozwanego zwrotu kosztów procesu ( np. kosztów dojazdu)

Kodeks wprowadza ponadto kontrolę sądu nad cofnięciem powództwa. Sąd bada przyczynę cofnięcia i może stwierdzić niedopuszczalność odwołania pozwu, jeżeli jest to niezgodne z prawem, zasadami współżycia społecznego lub zmierza do obejścia prawa.

Zwrot kosztów postępowania cywilnego

Zgodnie z art. 79 ustawy o kosztach sądowych, jeżeli cofnięcie pozwu nastąpiło przed wysłaniem jego odpisu pozwanemu, sąd zwraca całą uiszczoną opłatę powodowi. Natomiast w razie cofnięcia przed rozpoczęciem rozprawy, na którą sprawa została skierowana, sąd zwraca połowę uiszczonej opłaty. Natomiast koszty, które poniósł w procesie pozwany, powinien zwrócić powód, jeżeli pozwany wystąpi z takim żądaniem.

W przypadku gdy pozwany uregulował w całości zobowiązanie może Pan cofnąć pozew i równocześnie zrzec się roszczenia. Może to nastąpić w każdym czasie, do wydania wyroku.

Zobacz serwis: Pozwy cywilne

Podstawa prawna: art.203 kodeksu postępowania cywilnego oraz art.79 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Cofnięcie pozwu następuje poprzez oświadczenie powoda.
Cofnięcie pozwu następuje poprzez oświadczenie powoda.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK