reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy cywilne > Jak pozwać spółkę kapitałową

Jak pozwać spółkę kapitałową

Spółki prwa handlowego to podmioty prawa cywilnego dlatego też mogą pozywać i być pozywane. Pozywając spółkę kapitałową należy pamiętać aby podać jej właściwą nazwę oraz jej prawidłowy adres.

Bardzo często zawiera się umowy ze spółkami. W związku z tym spółki są podmiotami często występującymi przed sądami powszechnymi. Oto kilka uwag dla tych, którzy chcą pozwać spółkę.

Spółki dzielimy na osobowe i kapitałowe. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych spółki dzielimy na kapitałowe i osobowe. Spółki kapitałowe to:

Spółki te posiadają osobowość prawną.

Spółki osobowe to:

  • spółka jawna,
  • spółka partnerska,
  • spółka komandytowa,
  • spółka komandytowo akcyjna.

Spółki te nie posiadają osobowości prawnej.

Spółka cywilna nie jest jedną ze spółek. Jest to umowa jaka łączy wspólników takiej spółki. Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej ani podmiotowości prawnej.

Formułując pozew trzeba prawidłowo określić firmę pozwanej spółki. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych firma spółki może być dobrana dowolnie, musi jednak odróżniać spółkę od innych występujących na rynku. Firma musi zawierać określenie formy prawnej – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (opcjonalnie sp. z o.o.) lub spółka akcyjna (opcjonalnie S.A.)

Adres

Gdy pozywamy spółkę kapitałową należy w pozwie podać jej adres rejestrowy. To znaczy adres, który w dokumentach spółki figuruje jako siedziba. Adres ten można sprawdzić przeglądając akta rejestrowe albo odczytać z odpisu z Krajowego Rejestru Sadowego.

Odpis z KRS

Do każdego pozwu skierowanego przeciwko spółce kapitałowej powinien być dołączony odpis z KRS. Odpis ten jest dowodem potwierdzającym fakt, że spółka istnieje. Do pozwu wystarczy załączyć odpis aktualny. Można go otrzymać w każdym sadzie rejestrowym na terenie naszego kraju. Wystarczy podać numer KRS pod którym figuruje spółka oraz wnieść stosowną opłatę. Opłata za odpis aktualny wynosi 30 zł natomiast za odpis zupełny 60 zł.

W imieniu spółki

W pozwie należy wykazać również, że czynności prawne były dokonywane ze spółka a nie z osobami prywatnymi. Wykazaniu tego faktu służy również odpis z KRS podany jest w nim bowiem sposób reprezentacji podmiotu oraz osoby fizyczne uprawnione do tej reprezentacji.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama