| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Urlopy pracownicze > Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy, jeżeli otrzymała ekwiwalent za urlop, przechodząc na emeryturę

Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy, jeżeli otrzymała ekwiwalent za urlop, przechodząc na emeryturę

Pracownica rozwiązała umowę o pracę z końcem kwietnia 2014 r. w związku z przejściem na emery­turę. Otrzymała wówczas od swojego pracodawcy ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy za wszystkie 26 dni, jakie jej się należały. Takie uprawnienie przysługiwało jej na podstawie wewnętrz­nych przepisów obowiązujących u tego pracodawcy. Od 4 listopada 2014 r. zatrudniliśmy tę osobę w naszym zakładzie. Czy przysługuje jej u nas urlop wypoczynkowy, skoro w tym roku nie wykorzysta­ła w naturze żadnego dnia urlopu wypoczynkowego?

Tak. Pracownica będzie miała u Państwa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonal­nym do okresu zatrudnienia.

Przepisy wewnątrzzakładowe przewidujące wypłatę ekwiwalentu za tę część urlopu wypoczynkowego, która nie przysługiwała pracownikowi na podstawie Kodeksu pracy, są dla pracownika korzystniejsze niż ogólnie obowiązujące przepisy jedynie w przypadku, gdy w danym roku kalendarzowym (np. w tym, w któ­rym przechodzi na emeryturę) nie podejmie zatrudnienia u kolejnego pracodawcy. W przeciwnym razie przepisy te są dla pracownika mniej korzystne. Wypłata ekwiwalentu za cały przysługujący w danym roku i niewykorzystany urlop jest bowiem równoznaczna z „rozliczeniem się" z pracownikiem z całego przysłu­gującego mu w tym roku urlopu. A zatem w praktyce oznaczałoby to, że pracownik, który podejmie pracę u kolejnego pracodawcy, w tym samym roku kalendarzowym nie będzie miał u niego prawa do urlopu wy­poczynkowego w naturze w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia. W takim przypadku przepis wewnątrzzakładowy powinien być oceniany jako mniej korzystny dla pracownika niż przepisy Kodeksu pra­cy, zgodnie z którymi pracownik będzie miał prawo do urlopu proporcjonalnego w nowym zakładzie pracy.

Zobacz serwis: Zarobki

Uznanie, że wypłacenie ekwiwalentu za cały urlop pozbawia pracownicę prawa do urlopu wypoczyn­kowego u kolejnego pracodawcy, pozbawiałoby pracownicę prawa do wykorzystania urlopu w naturze.

Zatem w takim przypadku w miejsce wewnątrzzakładowych regulacji powinny zostać zastosowane prze­pisy Kodeksu pracy. Postanowienia przepisów wewnątrzzakładowych nie mogą być bowiem mniej ko­rzystne niż przepisy ustawowe (art. 9 § 2 Kodeksu pracy).

Pracownicy przechodzący na emeryturę lub rentę nie podlegają w tym zakresie odrębnym regula­cjom w kwestii przysługującego urlopu wypoczynkowego. Nie ma bowiem odrębnego uregulowania do­tyczącego wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego osobom przechodzącym na emeryturę lub rentę oraz wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Oznacza to, że pracownikom przechodzącym na emeryturę lub rentę w dniu zakończenia stosunku pracy w związku z przejściem na świadczenia z ZUS urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepra­cowanego w danym roku kalendarzowym. Za ten urlop powinni oni otrzymać ekwiwalent pieniężny, jeśli nie wykorzystają przysługującego im urlopu. Jeśli natomiast przed przejściem na emeryturę lub rentę pracownik wykorzysta więcej urlopu niż proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, wówczas w ogóle nie otrzyma ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop.

Zobacz serwis: Prawa pracownika

Podstawa prawna:

• art. 9 § 2, art. 14, art. 152, art. 1551, art. 171 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »