| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Reklamacja zepsutego telefonu u operatora

Reklamacja zepsutego telefonu u operatora

Bardzo wielu konsumentów korzysta z możliwości tanie zakupu telefonu przy okazji zawierania umowy abonamentowej z operatorem komórkowym. Co jednak zrobić, gdy telefon się zepsuje? I co najważniejsze: jak go reklamować?

Co jednak najistotniejsze w gwarancji producent może zapisać, że w przypadku wady telefonu konsument może domagać się tylko naprawy. Może nawet wyznaczyć termin w którym ta naprawa powinna się odbyć. Natomiast zapisy art. 8 ustawy dają konsumentowi dwa roszczenia: bezpłatna naprawa albo bezpłatna wymiana. Wybór spośród roszczeń należy do konsumenta.

Zobacz: Jak sporządzić reklamację?

Zamiast zatem oddawać do gwarancji najlepiej zażądać na podstawie ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej wymiany wadliwego telefonu na nowy. Po co mamy czekać na to aż serwis gwarancyjny naprawi nasz aparat?

Czy sprzedawca może to zakwestionować?

No tak, ale co jeżeli sprzedawca nie przyjmuje reklamacji bez gwarancji? – mogą spytać niektórzy nauczeni życiem konsumenci. Odpowiedź jest jednak stanowcza. W takiej sytuacji sprzedawca dopuści się złamania prawa. Uzależniając przyjęcie reklamacji od dostarczenia gwarancji naruszy zbiorowe interesy konsumenta, dodatkowo wprowadzi w błąd konsumenta co do jego uprawnień. Tym samym naruszy ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym oraz ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów. Narazi się też na karę ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Także kupno telefonów komórkowych podlega ustawie o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Konsument nie musi korzystać z gwarancji lecz ma do wyboru także, często korzystniejszą, ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK