| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Gdy pralnia zgubi naszą rzecz

Gdy pralnia zgubi naszą rzecz

Miesiąc temu oddałam kurtkę skórzaną do renowacji w pralni. Gdy udałam się po odbiór kurtki okazało się, że nie ma jej obecnie na terenie pralni i najprawdopodobniej zaginęła. Uzyskałam informację, że pralnia w takiej sytuacji może zwrócić mi co najwyżej 10 krotność opłaty, którą poniosłam za wykonanie usługi. Takie ograniczenie odpowiedzialności przewiduje regulamin pralni. Zaproponowana przez pralnię kwota jest nieadekwatna do wartości zgubionej rzeczy. Jakie są moje prawa?

Pralnia jest podmiotem profesjonalnie zajmującym się renowacją, czyszczeniem tkanin. Powinna zatem wykonywać cała usługę z zachowaniem należytej staranności. Profesjonalizm powinien przejawiać się nie tylko w wykonywaniu samych czynności czyszczenia odzieży, lecz również w sposobie przechowywania rzeczy oraz odpowiedniego ich oznaczenia, w celu identyfikacji osoby zamawiającej usługę.

Zgubienie przez pralnię kurtki wskazuje na brak dołożenia należytej staranności przy wykonywaniu usługi. W przypadku takim pralnia będzie ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą. Ustalając wysokość odszkodowania konsument powinien wziąć pod uwagę pełną wartość zgubionej rzeczy. W określonych przypadkach konsument może domagać się również zwrotu utraconych korzyści.

Pani Magda oddała do pralni suknię ślubną. Chciała ją odświeżyć, gdyż w następnym tygodniu miała ją odpłatnie wypożyczyć znajomej. W takiej sytuacji pralnia oprócz odszkodowania w wysokości wartości sukni powinna wypłacić pani Magdzie kwotę, którą ta otrzymałaby od znajomej za wypożyczenie sukni.

Zapis regulaminu ograniczający odpowiedzialność pralni w przypadku zgubienia garderoby jest tzw. klauzulą niedozwoloną, która wpisana jest do rejestru prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Oznacza to, że takie postanowienie regulaminu jest niezgodne z prawem i powoływanie się na nie przez pralnię jest nieskuteczne.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Bagieńska-Petryka

Radca prawny. Specjalizuje się w prawie pracy, prawie spółek, prawie korporacyjnym, prawie rodzinnym i spadkowym. Świadczy pomoc prawną dla przedsiębiorców i klientów indywidualnych. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując jako prawnik wewnętrzny w środowisku korporacyjnym (dom maklerski, powszechne towarzystwo emerytalne oraz wiodąca firma ubezpieczeniowa w Polsce), także w kancelarii prawnej. Ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od stycznia 2000 r. jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK