| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Dokonałeś zakupu na zagranicznych aukcjach internetowych? Zapłacisz podatek!

Dokonałeś zakupu na zagranicznych aukcjach internetowych? Zapłacisz podatek!

Tak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (dalej „organ podatkowy”) dnia 24 maja 2010 r. odpowiedział na interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej „PCC”) transakcji dokonywanych za pośrednictwem Internetu.

Zgodnie ze stanowiskiem organu podatkowego, w przypadku zakupu sprzętu fotograficznego na zagranicznych aukcjach internetowych (typu eBay) od podmiotu zagranicznego, miejscem dokonania czynności jest Polska, jeżeli podatnik licytował towar będąc przy komputerze w Polsce. Dodatkowo, organ podatkowy podkreślił, że dla rozpoznania miejsca dokonania takiego rodzaju czynności znaczenie ma miejsce złożenia oświadczenia woli o przystąpieniu do umowy, czyli wylicytowanie danej rzeczy, złożone przez kupującego (sygn. IPPB2/436-78/10-2/AF).

Miejsce dokonania czynności a podatek PCC

Wnioskodawca przedstawiając stan faktyczny wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu internetowego używanym sprzętem fotograficznym, zarówno na aukcjach krajowych (Allegro), jak i zagranicznych (eBay), gdzie kupuje sprzęt od osób fizycznych. Wnioskodawca miał wątpliwości, jak rozpoznać miejsce dokonania transakcji w przypadku zagranicznych aukcji internetowych i czy zakup na eBay podlega opodatkowaniu PCC? Jego zdaniem zakupy dokonywane na zagranicznych aukcjach internetowych (eBay) nie są opodatkowane PCC, bowiem miejscem dokonania czynności (miejscem położenia rzeczy) nie jest terytorium Polski.

Organ podatkowy jednak opodatkował

Stanowisko organu podatkowego było odmienne. Wskazał on, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649, dalej „ustawa o PCC”) opodatkowaniu PCC podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany, jeżeli rzeczy będące ich przedmiotem znajdują się na terytorium Polski albo ich nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski. 

Zobacz również serwisKonsument w sieci

Organ podatkowy przypomniał również, iż zwolnione z opodatkowania są umowy sprzedaży rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1.000 zł (art. 9 pkt 6 ustawy o PCC). W przypadku umów zawieranych przez Internet odwołać się należy do treści art. 70 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.), zgodnie z którym w razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w miejscu otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane albo oferta jest składana w postaci elektronicznej – w miejscu zamieszkania albo w siedzibie składającego ofertę w chwili zawarcia umowy.

Zobacz również serwis: Podatki

Podsumowanie

Konkludując, dla rozpoznania miejsca dokonania (zawarcia) umowy sprzedaży na zagranicznych aukcjach internetowych, istotne jest miejsce złożenia oświadczenia woli o przystąpieniu do umowy, czyli wylicytowanie danej rzeczy, dokonane przez kupującego. Nie ma przy tym znaczenia, czy miejsce położenia wylicytowanej rzeczy znajduje się w Polsce, czy też poza jej granicami. Konsekwentnie, organ podatkowy uznał, iż w stanie faktycznym będącym przedmiotem wniosku, miejscem dokonania czynności cywilnoprawnej będzie Polska, ponieważ wnioskodawca biorąc udział W aukcji, licytuje towary będąc przy komputerze w Polsce. Tym samym, zakup sprzętu na internetowych aukcjach zagranicznych przez wnioskodawcę opodatkowany był PCC, jeżeli wartość transakcji przekroczyła 1.000 zł.

Zadaj pytanie: Forum prawników

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »